Váhate a neviete, či je správne svojho psíka obliekať, alebo nie? Je to dôležité pre mnoho psích rás. Nielen v zime, ale vždy, keď je počasie chladné a teplota vzduchu klesne pod telesnú teplotu. Obliekanie domácich miláčikov je naozaj veľmi diskutovaná téma. Ľudia vyšľachtili rôzne plemená psov, od tzv. naháčov až po extrémnych chlpáčov. Mnoho plemien ľudia doslova zobrali z ich prirodzeného prostredia a previezli ich do iných teplotných pásem, na aké boli zvyknuté.
Takže obliekanie psov je nutnosť či len rozmar? Kedy ich obliekať, ktoré psie plemená a ako vyberať oblečenie? Ako a kde nakupovať? A ako funguje protistresová vesta pre psíka?
Obliekanie psov – kedy áno?
Podľa čoho by ste sa mali rozhodnúť, či svojho psa obliekať, prípadne kedy a do čoho?
V zimnom období oblečenie potrebujú:
- veľmi malé psy (tzv. toy plemená)
- krátkosrstí psi a naháči
- psi s nízkym množstvom podkožného tuku (napr. chrti)
- veľké psy, zle znášajúce zimu (južné plemená)
- staré a choré psy (nemajú už dobrú termoreguláciu)
- šteniatka
- psi, ktorí musia byť vonku bez možnosti pohybu
Obliekanie psa môže byť tiež zábavným spôsobom prejavovania náklonnosti a venovania pozornosti vášmu psovi. Rovnako ako my, ľudia, tak aj psíci sa môžu tešiť z nového oblečenia, určeného pre nich. Pri výbere je naozaj veľa možností, od vyslovene funkčného zimného oblečenia až po sviatočné elegantné kostýmy, či dokonca topánočky.
Čo ovplyvňuje výber oblečenia?
Dôležité je brať do úvahy predovšetkým pohodlie vášho psa. Uistite sa, že ste vybrali oblečenie, ktoré nezakrýva psovi oči, uši, ústa, ani fúzy. Presvedčte sa tiež, že oblečenie nespôsobuje trenie, a že sa zviera môže aj oblečené voľne pohybovať. Ak máte dojem, že sa psík cíti v oblečení nepríjemne, alebo má problémy s pohybom, bezodkladne ho vyzlečte.
Zvážte temperament vášho psa. Niektorí psi sú príliš aktívni, alebo majú príliš veľa energie na to, aby dokázali pokojne sedieť a vydržať v oblečení. Všimnite si tiež, či váš pes nevykazuje isté znaky správania, ktoré by mohli naznačovať jeho strach, alebo úzkosť. Medzi takého znaky patrí chvenie, zvraštené uši alebo stiahnutý chvostík. Aj v týchto prípadoch psíka radšej rýchlo vyzlečte. Skúste ho najprv navyknúť na obojok či vodítko. Prípadne na začiatok zvoľte iné, jednoduchšie doplnky (šatka na krk).
Nikdy príliš nenúťte svojho psa do obliekania. Nielenže mu to spôsobí nepohodlie, ale mohol by reagovať aj agresívnejším spôsobom, pri ktorom by nechtiac spôsobil svojmu okoliu zranenie.
Doprajte svojmu psíkovi malú pochúťku v podobe obľúbenej maškrty vždy, keď dosiahne pokrok, čo sa týka nosenia oblečenia. Pomôcť to môže aj pri zvládaní úzkostných stavov správania a tiež vtedy, keď budete musieť psíka vyzliecť. Čím v skoršom veku začnete svojho psa obliekať, tým skôr sa prispôsobí noseniu oblečenia. Začínajte preto už s obliekaním šteniatok. Na začiatok postačia napríklad jednoduché pelerínky.
Psi vo všeobecnosti preferujú oblečenie, ktoré sa navlieka cez predné labky. Zadné labky majú psíci radi voľné, aby mali pri pohybe dostatočnú voľnosť.
Kedy a ako obliekať psy v zime?
Ako a kde nakupovať?
Pri online nákupoch sa môžete najskôr zamerať na recenzie zákazníkov, ktoré vám pomôžu posúdiť, nakoľko cena zodpovedá kvalite a na čo sa máte pri výbere zamerať. Riziko pri takýchto nákupoch je, že oblečenie sa nedá vopred vyskúšať a nemusí sadnúť, i keď psíka podľa pokynov premeriate.
Mnoho obchodov s chovateľskými potrebami ponúka aspoň základný výber oblečenia a doplnkov pre psov. Školený personál vám určite rád odpovie na otázky, podľa čoho vybrať najvhodnejšie oblečenie pre vášho domáceho miláčika. Je tiež dôležité dbať aj o bezpečnosť. Uistite sa, že v odeve nehrozí nebezpečenstvo udusenia – čiže pozor na rôzne zipsy, háčiky, gombíky, štítky a pod.
Informácie od iných majiteľov psov.
Spýtať sa iných majiteľov psov, kde zakúpili oblečenie pre svojho psa, je skvelý spôsob, ako získať konkrétnu spätnú väzbu a odporúčanie. Väčšina majiteľov, ktorí už nakupovali oblečenie alebo doplnky pre svojho psa, vám bude vedieť poskytnúť relevantné informácie o tom, kde nájsť predajcov a na čo si dať pri výbere pozor.
Porozprávajte sa so svojím veterinárom.
Požiadajte vášho veterinára o radu, čo sa týka nákupu oblečenia pre vášho psa. Určite vám ochotne a rád poskytne informácie o tom, akým materiálom sa radšej vyhnúť a čo by mohlo byť pre vášho psa najlepšie. Nasmeruje vás, čo môže byť potenciálne škodlivé, alebo čo môže spôsobiť úzkosť.
Šikovné majiteľky si často dokážu samé ušiť či uštrikovať pohodlné a na nosenie príjemné oblečenie pre svojho domáceho miláčika. A tak sa dá pomerne lacno získať pekné a praktické oblečenie, takpovediac „na mieru“ a „za babku“. Pri svojpomocne zhotovených outfitoch nie je problém sa aj farebne či štýlovo navzájom zladiť. Nech všetci vidia, že predsa patríte k sebe 🙂
Protistresová vesta
Existujú aj upokojujúce vesty s patentovanou technológiou, napríklad značky Thundershirt. Princípom ich účinku je jemný konštantný tlak, ktorý má výrazný upokojujúci účinok pri problémoch s úzkosťou, strachom alebo hyperaktivitou. Takúto vestu odporúčajú okrem veterinárov i tréneri psov.
Jemný tlak na psí hrudník vyvoláva pocit bezpečia a výrazne upokojuje nervový systém psa. Podobný princíp sa využíva u ľudí s autizmom, u detí s niektorými poruchami správania sa a na upokojenie novorodencov. Používanie takejto vesty je veľmi jednoduché. Nepotrebujete žiadne špeciálne školenie ani zvláštne vedomosti. Stačí psovi obliecť vestu a pozorovať, či sa dostaví želaný výsledok.
V akých prípadoch sa najčastejšie využíva?
- Strach z búrky, z ohňostroja alebo zo streľby,
- Plachosť z ľudí, iných psov, dopravných situácií,
- Zmena majiteľa, bydliska, či prostredia,
- Strach z odlúčenia, úzkosť z cestovania,
- Agresivita, neznášanlivosť iných zvierat v rámci domácnosti,
- Zlozvyky a poruchy správania, napr. bezdôvodné vytrvalé štekanie, naháňanie vlastného chvosta, ničenie vybavenia bytu, atď.
Oblečením chránime malé, veľké aj výstavné psy
Najmenším psím plemenom na svete je čivava. Hovorí sa, že je to malý pes s veľkým srdcom. Toto plemeno sa teší vo svete veľkej popularite, a to aj medzi slávnymi osobnosťami – v kabelke si svoju čivavu nosila americká modelka a herečka Paris Hilton i popová kráľovná Madonna. A práve u takýchto malých psíkov, ktorých hmotnosť sa pohybuje v rozmedzí 1,5 až 3 kg, je oblečenie ich neoddeliteľnou súčasťou. Sú totiž veľmi citlivé na chlad a oblečenie potrebujú nielen v zime, ale vždy, keď sa vonku ochladí. Oblečenie sa teda pre ne stáva celoročnou záležitosťou.
Samozrejme, veľké psy, ako sibírsky Husky či aljašský Malamut, oblečenie nepotrebujú. Pred chladom ich dostatočne chráni podkožný tuk a hrubá srsť. Nerozhoduje však len veľkosť. Chrty sú vysoké, šľachovité a štíhle psy, no už z ich pomenovania vyplýva, že sú vychrtlé. A tam je oblečenie namieste, predovšetkým u krátkosrstých plemien.
Prečítajte si tiež
8 tipov, ako odstrániť srsť a chlpy z kobercov.
Majitelia výstavných a dlhosrstých psov zas chránia ich srsť, aby ostala krásna, lesklá, hladká a čistá. Po prechádzke v zlom počasí, musia psíka osprchovať a vyfénovať. Dobre zvolený model, v ktorom im nebude horúco, je praktická záležitosť, ktorá uľahčí život psíkovi, ale aj jeho majiteľovi.
V mnohých ohľadoch je obliekanie domácich miláčikov znakom toho, nakoľko ich akceptujeme ako členov našej rodiny. Dôležité však je, aby sme ich nevnímali ako „malých ľudí“, ale ako zvieratá, ktorých schopnosti a potreby sú odlišné od našich, no rovnako dôležité. Obliekanie nemá nikdy nahradzovať hry so psom. Preto namiesto škatule s oblečením siahnite radšej po vhodnej pískacej hračke, naučte psa nejaký nový trik, alebo pre neho trebárs upečte maškrtu.
Všetci si želáme, aby sa naši miláčikovia cítili ako súčasť rodiny. Tieto spoločenské tvory sú oddávna tými najvernejšími spoločníkmi. Nezabúdajme preto aj pri ich obliekaní, že psie šťastie a pohodlie musí ostať na prvom mieste.
Foto: autorka/LepšíDeň.sk a pixabay.com