Opadané lístie v záhrade nevyhadzujte. Využite ho napríklad na boj proti slimákom!

Pinterest LinkedIn Tumblr +

Opadané lístie nemusíte vždy hrabať a vyhadzovať. Môžete ho v záhrade výborne využiť na ďalšie veci, dokonca v boji proti slizniakom, ako mulč, pri kompostovaní ap. Veď si len predstavte., koľko živín nazbierajú listy na stromoch počas celej sezóny?! Nájdete v nich uhlík, dusík, fosfor, draslík a vápnik. A aj menej skúsený záhradkár vie, aké potrebné živiny sú to pre rastliny, kvety, pre vašu pôdu.
Pozrime sa na spôsoby, ako viete v záhrade zužitkovať opadané lístie, a v závere článku sa pozrieme na lístie, ktoré by ste nemali použiť, ale radšej vyhodiť.

Opadané lístie nevyhadzujte!

Vedci zistili, že opadané lístie je zodpovedné až za 80 % živín, ktoré lesy využívajú na svoj rast! Ak dokážu tieto malé listové multivitamíny nakŕmiť celé lesy, určite pomôžu aj vašej záhrade. Nemusíte míňať peniaze a kupovať hnojivá. Vytvorte zdravý pôdny ekosystém so zabudovaným kolobehom živín a nechajte listy prirodzene sa rozkladať na povrchu pôdy.

Mimochodom, mnohí sa obávajú, že listy môžu udusiť menšie rastliny. Ak sa to nedeje v prírode, prečo by sa to malo diať vo vašej záhrade? Mnohé trvalky sa v zime aj tak uložia k zimnému spánku a na jar sa prebudia. A verte, že prerastú cez odumreté listy rovnako ľahko ako cez pôdu. Zimný listový kryt zároveň chráni korene rastlín pred mrazom. A ak máte menšie vždyzelené rastliny, môžete ich ľahko vyčistiť.

ikona stromListy na mulčovanie

Listy sú pravdepodobne najlepším mulčom, ktorý môžete použiť na ovocie, zeleninu, kvety a stromy alebo kríky. Úžasný prírodný produkt vyživuje pôdu a zároveň zabraňuje rastu buriny. Navyše je nevyhnutný na prezimovanie mnohých užitočných organizmov a malých živočíchov, ktoré vám pomôžu v boji proti škodcom.
Nasekané lístie môžete použiť ako mulč pod kríky, stromy alebo do záhonov.

ikona stromProti otravným slimákom

Ak máte problém so slimákmi a slizniakmi, nechajte na zemi opadané lístie, pretože je domovom ich prirodzených predátorov. Chrobáky, stonožky, žaby, ropuchy, sliepky, ježkovia – všetky tieto živočíchy sa väčšinu roka ukrývajú pod vrstvou lístia.
Živia sa slimákmi, ulitníkmi alebo ich vajíčkami a iným hmyzom.

ikona stromObmedzuje rast burín

Všimli ste si, že hustý dubový háj alebo starý ovocný sad má na zemi veľmi málo buriny? Je to preto, že stromy majú zabudovaný mulčovací systém. Na jeseň opadané listy prirodzene udusia všetky potenciálne konkurenčné rastliny. Čím hrubšia je vrstva mulča, tým účinnejšie potláča burinu.

boj proti burinePrečítajte si tiež
Ako sa zbaviť buriny bez chémie? 7 užitočných tipov.

ikona stromOpadané lístie a užitočné živočíchy

Väčšina opadaného lístia sa rozfúka okolo rastlín a začne sa rýchlo rozkladať, najmä v zdravom ekosystéme. Je pravda, že niektoré stromy, napríklad duby a buky, majú tvrdšie listy, ktoré sa rozkladajú dlhšie. Tie však vytvárajú fantastické prostredie pre užitočné živočíchy.

ikona stromNižšie nároky na údržbu

Na jeseň odstráňte lístie z chodníka, cesty, alebo z trávnika. Ale určite ich nechajte okolo rastlín. Vytvoríte tak krásnu záhradu, ktorá si vyžaduje menej starostlivosti a je prospešná pre planétu.

ikona stromZadržiavanie vody v pôde

Ďalšou výhodou listovej pokrývky je pomoc pri hospodárení s vodou v pôde. Ak vo vašej oblasti výdatne prší, vrstva listov pomôže vodu vsiaknuť. Mulč z listov rozprestretý na holú pôdu zabráni vyplavovaniu pôdy alebo hnojív do blízkych vodných tokov.

ikona stromKompostovanie

To už asi viete – lístie je skvelou zložkou do kompostu, kde sa spolu s ďalšími organickými materiálmi (napr. kuchynským odpadom alebo trávou) premení na humus bohatý na živiny. Ideálne je lístie pred pridaním do kompostu trochu rozdrviť, aby sa rýchlejšie rozložilo.

opadane-listie-zahrada

Nevhodné druhy lístia

Nie všetky druhy listov sa hodia na mulč, do kompostu ap.
Zo záhonov určite odstráňte listy, ktoré majú alelopatické vlastnosti. Takéto listy potláčajú rast iných druhov rastlín. Zjednodušene, jedna rastlina uvoľňuje do prostredia chemické látky, ktoré ovplyvňujú rast, klíčenie alebo vývoj iných rastlín v okolí. Tieto látky môžu byť uvoľňované rôznymi spôsobmi, napríklad cez korene, listy, kvety alebo rozkladajúce sa časti rastlín.

Napríklad listy vlašského orecha sú plné juglonu, ktorý pôsobí ako prírodný herbicíd. Ten poškodzuje iné rastliny.
Podobne dubové listy majú vysoké množstvo trieslovín a lignínu, takže sa pomaly rozkladajú a sú potenciálne alelopatické pre niektoré druhy rastlín.
Tiež palina pravá uvoľňuje látky, ktoré bránia rastu rastlín v jej blízkosti.

Tiež zlikvidujte listy agátu – ten produkuje chemické látky, ako napríklad flavonoidy a fenolové zlúčeniny, ktoré môžu potláčať rast iných rastlín v jeho okolí. Uvoľňujú sa cez korene, listy a prostredníctvom opadaného lístia.
Je však zaujímavé, agátové lístie je bohaté na dusík, a po rozložení môže zlepšiť kvalitu pôdy. Preto ho radšej pridajte do kompostu.

Zdroj a foto: LepšíDeň.sk, jackwallington.com,
epicgardening.com, dumazahrada.cz, Freepik.com


Zdielať

About Author

Komentáre sú uzavreté.