Papier na pečenie. 10 tipov, ako ho využiť

Pinterest LinkedIn Tumblr +

Papier na pečenie nájdeme v každej domácnosti. Vie ušetriť sily, nervy, aj peniaze. Pomáha pri pečení, aby sa nám cesto nepripálilo na plech. Netreba s ním nič špeciálne robiť – ani namáčať, ani potierať. Nanajvýš ho môžete pokrčiť pod tečúcou vodou, strasiete kvapky a vyrovnáte. Potom vám lepšie „sadne“ na plech, či do formy. Nebude sa krútiť, či zdvíhať. A zvyšky vody sa pri pečení vyparia.
Drobnosť, napohľad obyčajný papier, ktorý používame len pri pečení, resp. varení…ale neverili by ste, ako vie poslúžiť aj inak. Tu je 10 jednoduchých tipov, kedy vám vie ešte poslúžiť.

 

10 tipov ako využiť papier na pečenie

papier na pečeniePapier na pečenie, čiže pergamenový papier má výhodu v tom, že má nepriľnavý povrch. Môže sa používať až do teploty 250 stupňov Celzia a nemal by sa dotýkať priamo zdroja tepla. Potom urobí svoju prácu dokonale.
Ak kupujete papier na pečenie, nevyberajte hneď ten najlacnejší. Možno si poviete, že aký už tam môže byť rozdiel. Ale je. Tie lacnejšie papiere nebývajú také pevné a ľahko sa potrhajú.

ikona zdvihnutý palecDo papiera na pečenie zabaľte potraviny ako sú syry (čerstvé, tvrdé, vyzreté, ale aj plesňové v pôvodnom obale), slaninku, údeniny, klobásky ap. Potom dajte do chladničky. Vydržia dlhšie čerstvé, nezoschnú, udržia si aj arómu.

ikona zdvihnutý palecMafiny sú skvelý dezertík, ktorý pripravíte z pár surovín a doslova za chvíľu. Zvládnu to aj deti…no nie vždy máte doma košíčky. Nastrihajte z papiera na pečenie štvorce a tie potom pomocou pohára zatlačte do kovovej alebo inej mafinovej formy.

ikona zdvihnutý palecVyužite papier na pečenie aj pri zdobení: roztopte napríklad čokoládu, urobte na papieri vzory, slížiky, kolieska, čokoľvek…nechajte stuhnúť. Potom z papiera odlepte a môžete zdobiť.

ikona zdvihnutý palecAk robievate toasty, viete, že syr zvnútra občas trošku vytečie a prischne k forme. Ide to ťažko dolu, ani pod vodou, musíte dať do toho silu a hrozí, že poškriabete nepriľnavý povrch. Vysteľte toastovač kúskom papiera na pečenie, aby prekrýval povrch a až potom dajte toast. Ten sa prepečie ako vždy a papier potom len vyhodíte do koša.

ikona zdvihnutý palecPapier na pečenie údajne funguje, keď sa vám zasekáva zips na bunde, topánkach alebo nohaviciach. Stačí ho niekoľkokrát prejsť papierom a vo väčšine prípadov sa zips uvoľní a bude skvele fungovať.

odrezky a zvyškyPrečítajte si tiež
Odrezky nevyhadzujte. 11 skvelých tipov, ako ich využiť.

ikona zdvihnutý palecPečiete a potrebujete rozvaľkať tak trochu lepivejšie cesto? Obaľte ho papierom na pečenie a pomaly vaľkajte na požadovaný tvar. Neprilepí sa k podložke, ani k valčeku 🙂

ikona zdvihnutý palecAk nemáte po ruke lievik, využite papier na pečenie – na preliatie oleja, presypanie múky, či cukru ap. Lievik si vyrobte z papiera.

ikona zdvihnutý palecAk chcete mať pri žehlení istotu, že žehlička nezanechá na oblečení žiadne stopy, ani odtlačky, ožehlite tie kúsky oblečenia cez papier na pečenie.

ikona zdvihnutý palecAk potrebujete zmraziť jednotlivé plátky mäsa a nechcete, aby sa „zlepili“, aby sa vám potom ľahšie oddeľovali – preložte ich nastrihanými kúskami papiera na pečenie.

ikona zdvihnutý palecMimochodom, pri pečení ukladajte papier na pečenie lesklou stranou nahor. Na ňu potom nalejte cesto (matná strana bude smerovať k plechu). Papier tiež môžete použiť viackrát, ak nie je príliš špinavý či potrhaný.

papier na pečenie

Foto: Pexels.com


Zdielať

About Author

Komentáre sú uzavreté.