Únos krásnej Heleny. Krvavé boje. Prefíkaná lesť. To je Trója

Pinterest LinkedIn Tumblr +

Trója. Najúžasnejšia ríša na celom svete. Perla Egejského mora. Žiarivý Ilion, mesto, ktoré povstalo a padlo nie raz, ale dokonca dva razy. Brána do sveta barbarského východu. Kráľovstvo zlata a koní. Kolíska prorokov, princov, hrdinov, bojovníkov a básnikov…

Po úspešnom prerozprávaní starovekým mýtov (v knihe Mýty) a dobrodružstvách, ktoré zažili grécky hrdinovia (v knihe Hrdinovia) sa Stephen Fry tentoraz zameral na najslávnejší antický príbeh.
Únos krásnej Heleny. Tisícky lodí, ktoré vyplávali, aby dobyli pyšné a bohaté mesto. Desaťročie krvavých bojov. A napokon prefíkaná pasca s legendárnym trójskym koňom.
To je Trója v podaní famózneho Stephena Frya, s jeho nadhľadom a humorom, i rozprávačským talentom.

 

Fascinujúca Trója

Trója Stephen FryStaňte sa súčasťou bitky, ktorá trvala dekádu a v pamäti ľudí pretrvala stáročia. Sledujte tisícky gréckych lodí smerujúcich k brehom Tróje, dívajte sa na zúrivú zbesilosť, s akou sa Trója bráni. A cíťte smútky, bolesti, túžby i lásky ľudí aj bohov v príbehu Stephena Frya, ktorý vás s umením majstra prenesie priamo do srdca starovekého Grécka – i ďalej.

Príbeh trójskej vojny pozná azda každý z nás – keď syn trójskeho kráľa uniesol spartskú kráľovnú a vychýrenú krásavicu Helenu, Gréci zhromaždili tisíc lodí a vyplávali do strašnej vojny proti veľkolepému mestu, ktoré obliehali celých desať rokov.

Pôvodcom vojny je sám Zeus – požiadal totiž trójskeho princa Parida, aby rozhodol, ktorá z troch olympských bohýň – Héry, Atény a Afrodity – je najkrajšia. Afrodita Parida podplatila, sľúbila mu lásku najočarujúcejšej ženy sveta Heleny. Paris neváhal a svoju odmenu smelo uniesol priamo zo sídla jej manžela, spartského kráľa Menelaa.

Po tejto neslýchanej urážke nabrali udalosti rýchly spád. Rozpúta sa nekonečná surová vojna, počas ktorej obe strany utrpia ťažké straty. Grékom sa nedarí poraziť Trójanov, lebo ich najodvážnejšieho bojovníka Achilla spaľuje hnev na spojenca, ktorý si prisvojil jeho otrokyňu Briseidu, a preto sa odmieta zapojiť do boja…

kniha ariadnaPrečítajte si tiež
Láska a zrada v klasickom antickom príbehu. Ariadna.

 

Ožil klasický antický príbeh…

Trója je prerozprávanie úžasného príbehu, v ktorom sa neovládateľné vášne striedajú s najvyššími ideálmi a hrdinstvo s úskokmi. Stephen Fry oživil klasický príbeh o Tróji vtipom, ľahkosťou a emóciami a vložil doň odvahu a nenávisť, lásku a stratu, pomstu a ľútosť, túžbu i zúfalstvo, ktoré sa navždy zapísali krvou do piesočnej pláže na ďalekom pobreží Malej Ázie.

Je úžasné, že sa Stephen Fry rozhodol prerozprávať príbehy z dávnych čias, pretože v jeho podaní dokážu osloviť aj mladých, či tých, ktorí o mytológii príliš nečítali. Popri pútavom príbehu využíva vysvetlivky, poznámky, upokojuje čitateľa, aby sa nebál, že to bude množstvo mien, názvov a neuchopiteľných vzťahov.

Jeho štýl písania je zábavný, miestami ironický („Schliemann bol fušer, rojko, výmyselník a pašerák, ktorého pramálo zaujímali nudné historické dôkazy a fakty…“), svieži a pritom stále dostatočne zaujímavý a hodnoverný.

 

Mytologická trilógia S.Frya

O zrodení a vzostupe bohov i ľudí sa dočítate v jeho knihe Mýty, jej pokračovanie Hrdinovia sa zase zaoberá veľkolepými činmi, výpravami a dobrodružstvami smrteľných hrdinov ako Perseus, Herakles, Iason a Teseus. „Na to, aby ste mali potešenie z tejto knihy, však nemusíte poznať predchádzajúce dve,“ tvrdí Stephen Fry a má pravdu. Príbeh rozpráva prirodzene, zrozumiteľne, využíva poznámky pod čiarou a pochopíte ho aj vtedy, ak nie ste v gréckej mytológii doma.

Na priblíženie pozadia, celkovej atmosféry opisuje rodinné vzťahy, vznik dynastií, či kráľovstiev. V úvode navyše nájdete aj mapku Svet gréckych mýtov, v závere zasa výpočet Bohov, Príšer, Grékov a napokon aj Trójanov a ich spojencov.

Stephen fry

Stephen Fry

Foto: Tatran, wikimedia/Tablet eraser, LepšíDeň.sk


Zdielať

About Author

Komentáre sú uzavreté.