Sledujte pery. Vedia o ľuďoch veľa prezradiť!

Pinterest LinkedIn Tumblr +

Mimika a gestá o nás niekedy prezradia oveľa viac ako samotné slová. To už dobre viete. Ale vedeli ste, že aj pery sú veľkým zdrojom informácií, ak chcete „prekuknúť“ toho druhého? Čo znamená hryzenie pier? A čo pevne stisnuté pery, či ich oblizovanie? Poznáte tieto signály a viete ich využiť pre seba?

Tak napríklad keď budete predstavovať svoj projekt alebo návrh svojmu nadriadenému, sledujte prejavy jeho pier. Ak váš nadriadený počas prezentácie zviera pery, viete, že si už sformuloval myšlienku, ktorá je v opozícii s vaším návrhom.
Keď zbadáte zovreté pery, mali by ste sa pokúsiť zmeniť názor nadriadeného ešte pred tým, ako opačný názor vysloví.
Majte naporúdzi empatický výrok. Skúste napríklad toto: „Takže vy si nemyslíte, že to, čo hovorím, dáva zmysel. Dovoľte, aby som uviedol pár vecí a ukázal, že môj návrh je v danej situácii najlepším riešením.“
Uznáte pochybnosti svojho nadriadeného a predstavíte mu protiargumenty tak, aby zmenil názor, skôr ako vysloví negatívnu myšlienku.

Hryzenie pier

Inou metódou, ako „čítať niekomu myšlienky“, je sledovať hryzenie pier. Také to jemné hryzkanie alebo ťahanie hornej alebo dolnej pery zubami. Toto neverbálne gesto naznačuje, že dotyčná osoba chce niečo povedať, váha však s tým pre mnoho príčin.

Môžeme si trochu prispôsobiť staré úslovie „Zahryzni si do jazyka“, čo znamená: zavri ústa a radšej nič nehovor. „Často vídam hryzenie pier, keď prednášam,“ tvrdí bývalý agent FBI Jack Schafer, ktorý vydal aj skvelú knižku Ako si získať ľudí. „Vnímam to ako signál na sformulovanie empatického výroku, ako napríklad: ´Mám dojem, že chcete niečo dodať,´ ktorým povzbudím študentov, aby sa mohli vyjadriť. Väčšinu študentov prekvapuje, že im čítam myšlienky, a vyvolá to u nich dobrý pocit, lebo im venujem pozornosť.“

zošpúlené pery

Stisnuté pery

Stisnuté pery majú podobný význam ako hryzené pery, majú však negatívnejšiu konotáciu. Stisnutie pier nastáva, keď hornú a dolnú peru stisnete pevne spolu. Stisnuté pery naznačujú, že osoba, s ktorou sa rozprávate, chce niečo povedať, ale váha. Často spozorujete stisnuté pery krátko pred tým, než sa podozrivý priznal. Chcel niečo povedať, ale stisol pery, aby zabránil slovám preniknúť navonok.

 

Dotyky pier

Dotýkanie sa svojich pier rukami, prstami alebo ceruzkou a inými predmetmi naznačuje, že osoba sa necíti príjemne pri téme, o ktorej sa diskutuje. Dotýkanie pier na chvíľu odpútava vašu pozornosť od citlivej témy, a tak znižuje nervozitu.

Podozrivé osoby často takto neúmyselne signalizujú, že otázka, ktorú im položili, otvorila citlivú tému alebo spôsobila, že sa cítia nepríjemne. Keď Jack Schafer zbadá tento tichý signál, sformuluje empatický výrok, napríklad: „Zdá sa, že vám nie je príjemné hovoriť na túto tému,“ aby sa aj naďalej držal témy. Podozrivý buď potvrdí, alebo poprie, že je mu to nepríjemné, a vo väčšine prípadov uvedie dôvody, prečo sa tak cíti.

pozitívne návyky šťastných ľudíPrečítajte si aj
22 pozitívnych  návykov šťastných ľudí.

Tento signál možno efektívne využiť v obchodnom a spoločenskom prostredí. Ak napríklad stojíte zoči-voči klientovi, predstavujete mu nový výrobok a zbadáte, že klient si zľahka trie prstami pery, spozornite. Len čo vidíte tento neverbálny signál, mali by ste sformulovať empatický výrok, ako napríklad: „Je to asi naraz trochu veľa, pretože ste tento výrobok predtým nepoužívali,“ aby ste umožnili klientovi vyjadriť akúkoľvek obavu alebo pochybnosti, ktoré má o ponúkanom výrobku alebo službe.

Keď zistíte špecifické obavy klienta, môžete efektívnejšie prispôsobiť prezentáciu výrobku a potom ho predať.

Dotyky pier ukazujú,
že osoba sa cíti nepríjemne alebo nepokojne.

V spoločenskom prostredí sa môžete vyhnúť trápnym chvíľam tým, že pozorujete osobu, s ktorou sa rozprávate. Ak nastolíte citlivú tému a zbadáte, že dotyčná osoba zviera alebo stíska pery, najlepšie urobíte, ak zmeníte predmet rozhovoru skôr, než nastane viac škody. Môžete sa bezpečne vrátiť k takej téme, pri ktorej sa medzi vami a druhou osobou vytvoril dostatočne blízky vzťah.


Zdielať

About Author

Leave A Reply

Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.