Počuli ste už o prípadoch, kedy rodičia objavili v detských hračkách pleseň? Ako sa to mohlo vôbec stať?
Je to hrozná predstava a nikto by to nechcel zažiť. Najmä, ak si uvedomíme, ako deti svoje hračky koľkokrát aj hryzú a olizujú. Na čo si teda dávať pozor a ako sa vyhnúť plesni v hračkách?
Čo ukázali testy gumených hračiek do vody
Množstvo hračiek do vody je priepustných, vďaka čomu sa voda dostáva aj dnu. Následne sa tam vytvára veľmi vhodné prostredie pre množenie rôznych mikroorganizmov. Odborníci, ktorí skúmali takéto hračky, došli priam k hrozivému záveru.
Zistilo sa, že až 80 % hračiek obsahovalo potenciálne nebezpečné baktérie ako Pseudomonas, ktorá je čoraz rezistentnejšia na antibiotiká. Prípadne patogénna Legionella, ktorá môže spôsobiť aj smrť. V niekoľkých prípadoch pritom infekcia nebola len vo vnútri hračiek, ale aj na ich povrchu.
Plesne predstavujú zdravotné riziko
Plesne patria medzi mikroskopické vláknité mikroorganizmy. Produkujú spóry, ktorými sa následne rozmnožujú. Ich výskyt v domácnosti predstavuje zdravotné riziko pre všetkých ľudí. Najčastejšie vyvolávajú ochorenia dýchacích ciest, prípadne rôzne alergické reakcie.
V prípade detských hračiek môžu tieto premnožené baktérie spôsobiť u detí rôzne infekcie očí, uší či žalúdka. Je preto dôležité, aby sme ich pred plesňami ochránili a urobili potrebné opatrenia.
Rizikové faktory pre vznik plesní
Plesne majú radi vlhké a teplé prostredie. Hračky do kúpeľa, odsávačky hlienov, zvlhčovače či rôzne hryzadlá pre dojčatá tak patria k rizikovým veciam, ktoré sa môžu ľahko stať živnou pôdou pre plesne.
Napríklad väčšina hračiek do vody máva rôzne dierky, cez ktoré sa do vnútra dostane vlhkosť. V teplom prostredí tak následne rastie pleseň, ktorá je nebezpečná najmä pre deti. Malé deti zvyknú do svojich hračiek často aj hrýzť, prípadne ich olizovať, vďaka čomu ich môžu spóry ľahko infikovať.
Ako predísť vzniku plesní
Čomu sa vyvarovať, aby sme na pleseň v hračkách nenarazili aj my? Možno si poviete – veď hračky pravidelne čistíme. Zvonku sa vám môže zdať, že sú čisté, zatiaľ čo v ich vnútri sa rozrastá pleseň. Ako teda predísť vzniku plesní?
Tipy, ako predísť plesniam v detských hračkách:
- Po kúpeli s gumenými hračkami je vhodné ich nielen očistiť a poutierať. Poriadne z nich vytraste vodu a nechajte ich uschnúť na suchom mieste. Nadbytočná vlhkosť sa z nich následne do pár hodín vyparí.
- Tvorbe plesní vo vnútri hračiek môžete zabrániť aj tak, že im zalepíte všetky otvory. Použiť pritom viete napríklad tmel či modelárske lepidlo.
- Ďalšou možnosťou je ponoriť na noc hračky do vody s trochou chlóru či octu.
- Pomôcť môže aj vriaca voda, ale nezabudnite následne hračky poriadne vysušiť, kým sa s nimi deti opäť začnú hrať.
Ideálne riešenie v boji proti plesniam
Čistota je základ, no nie vždy máme toľko času na čistenie po každom kúpeli. Navyše jednu hračku po druhej. Našťastie existuje veľa možností, ako riziko vzniku plesní dostať naozaj na minimálne hodnoty. A nemusíte pritom odopierať dieťaťu zábavu vo vani.
Alternatívou ku gumeným hračkám sú napríklad rôzne hračky z pevného plastu, ktoré nemajú dierky, prípadne sa dajú roztvoriť a lepšie sa tak čistia. Vhodné môžu byť aj drevené hračky či cumlíky a hryzadlá z prírodného kaučuku. U týchto vecí je oveľa menšie riziko vzniku plesní, ako u gumených hračiek, a to najmä tých, ktoré majú rôzne otvory a dierky.
Prečítajte si tiež
Mydlohračky. Úžasný príbeh lásky a vynaliezavosti.
— PR článok —