Ako prekonať žiaľ nad stratou blízkej osoby?

Pinterest LinkedIn Tumblr +

Veríte v posmrtný život? Že existuje aj niečo ako „potom“? Po smrti?
Mark Anthony je certifikovaný mediátor a ako svetoznáme médium sa špecializuje na komunikáciu so svetom zosnulých. Prostredníctvom prednášok a rozhovorov v médiách pomohol tisíckam ľudí lepšie pochopiť posmrtný život.
Radí a prináša útechu aj v tých najťažších chvíľach ako je násilná strata blízkej osoby. Alebo dokonca smrť dieťaťa. Pomáha prekonávať žiaľ.
Mnohí sa rozprávaniu o smrti vyhýbajú. Akoby sa báli, že ju tým privolajú. Že sa potom čosi zlé stane.
Nie je to však tak. Prečítajte si úryvok z knihy Marka Anthonyho Dôkazy večnosti.

 

Smrť dieťaťa a druhý breh

Na jednom náhrobku na starovekom írskom cintoríne je nápis:
„Smrť zanecháva bolesť, ktorú nikto nevylieči, láska zanecháva spomienku, ktorú nikto nevymaže.“
Možno to najlepšie vystihuje obdobie žiaľu za stratou predovšetkým, ak ide o smrť dieťaťa.

Smrť dieťaťa je stelesnením nespravodlivosti, pretože narúša prirodzený poriadok života. Všetci čakáme, že deti prežijú svojich rodičov.

Stratou dieťaťa sa začína celoživotný proces trúchlenia. Nikde nie je stanovené, kedy sa má žiaľ skončiť, a každý ním prechádza rozlične dlhý čas a rozličným spôsobom. Je prirodzené, keď pri smrti dieťaťa pociťujeme hnev, zúfalstvo, vinu a smútok. Rodičov môže často trápiť pocit viny a zvyčajne si kladú otázky, či tomu nemohli nejako zabrániť. Trápia ich výčitky svedomia napriek tomu, že vo väčšine prípadov za smrť dieťaťa nenesú nijakú zodpovednosť.

Je ťažké utešiť rodiča, ktorý prišiel o dieťa. Nezáleží na tom, či jeho dieťa bolo ešte iba plodom alebo dospelým človekom – táto strata je vždy mučivá. Ak chcete takého rodiča utešiť, nehovorte mu napríklad „uvidíš, budeš mať ďalšie dieťa“ alebo „máš ešte ďalšie deti“ či „teraz je na lepšom mieste“, alebo dokonca „to všetko je súčasťou Božieho plánu“. Aj keď použijete tieto výroky s najlepším úmyslom, s najväčšou pravdepodobnosťou budú mať opačný účinok.

smrť blízkeho

Keď zomrie člen rodiny, dieťa potrebuje úprimnosť, pozornosť a vyrovnaný rodinný život, aby dokázalo prekonať žiaľ.

Prekonajte obrovský žiaľ

Každý človek je jedinečný, a hoci rodičia majú alebo môžu mať ďalšie deti, nik nemôže nahradiť dieťa, ktoré zomrelo. Ak poviete, že je oň dobre postarané na inom mieste a že to všetko je Boží plán, žialiaceho rodiča môžete dohnať do zúrivosti. Rodičia jednoducho nechcú počuť, že smrť ich dieťaťa bola v Božom pláne, alebo že dieťaťu je lepšie bez nich.

Ak ste stratili dieťa a máte ďalšie deti, je veľmi dôležité, aby ste im venovali zvýšenú citovú podporu. Deti sú veľmi citlivé a ťažko vnímajú smrť. Na rozdiel od dospelých im chýbajú skúsenosti a nedokážu sa vyrovnať s veľkosťou a dôsledkami straty. Staršie deti už môžu chápať, čo znamená smrť, no rovnako ako pre menšie deti aj pre ne je smrť niečo hrozivé.

Keď zomrie člen rodiny, dieťa potrebuje úprimnosť, pozornosť a vyrovnaný rodinný život. Potrebuje vedieť, že ho majú radi a že je v poriadku, ak ľudia žialia, sú smutní a plačú. Deti i dospelí potrebujú rozprávať o pocitoch, ktoré súvisia so smrťou, a potrebujú príležitosť na vyjadrenie bolesti, depresie či hnevu.

 

Prineste útechu

Už som spomenul, že počas právnickej praxe som v úlohe obhajcu kriminálnikov videl, ako žiaľ vedie k zločinu a zločin k ďalšiemu žiaľu. Niekoľko mojich klientov sa dostalo do sveta zločinu pre nevyriešené citové problémy súvisiace s tragickou udalosťou v detstve. Veľa detí nemá vhodnú príležitosť na vyrovnanie sa so stratou.

Nepomáhajú podobné rady ako „musíš sa s tým zmieriť“ alebo „nemysli na to“. Potlačený žiaľ sa znova vynorí v negatívnych formách ako užívanie drog, alkoholizmus, impulzívne konanie a násilie. Dieťa sa napokon môže zmeniť na zločinca a spôsobovať utrpenie druhým.

Priniesť útechu dieťaťu alebo deťom v prípade smrti člena rodiny je skľučujúca, ale potrebná úloha. Rozhodujúce je nechať dieťa, aby v období žiaľu svoje city prejavilo. Keď sa budete s deťmi o smrti rozprávať, dozviete sa, čo o nej vedia, aké majú o nej predstavy. Začnete chápať ich obavy a môžete im pomôcť informáciami a pochopením. Až keď rodič a dieťa akceptujú realitu smrti, môžu spoločne dôjsť do cieľa tejto ťažkej cesty, a tým je vnútorný pokoj.

láska srdce

Sústreďte sa na lásku…

Vnútorný pokoj

Vnútorný pokoj neznamená, že rodič a dieťa sa so smrťou v rodine uspokoja. Znamená to, že si obnovia citovú stabilitu a život sa vráti do normálnych koľají. Obnovený normálny život pokračuje bez fyzickej prítomnosti zosnulého dieťaťa. V obnovenom normálnom živote si všetci uvedomia, že v živote je nevyhnutná zmena. A hoci nie je vždy bolestná, často taká býva, a človek sa musí naučiť životné ťažkosti prekonávať.

Pri vyrovnávaní sa so stratou blízkeho je potrebné, aby ste zanechali smútok, a sústredili sa na lásku, ktorú ste k nemu cítili a stále cítite. Pomôže vám to dostať sa z počiatočného šoku. Zotavenie z traumy však trvá oveľa dlhšie a proces uzdravenia si môže vyžadovať celé roky.

Počas tohto procesu je rozhodujúce, aby ste v sebe ďalej živili lásku k zosnulému. Smrťou sa totiž mení vzťah z fyzického na spirituálny. Nevyhnutné je pochopenie, že hoci sa fyzická existencia zosnulého skončila, ďalej existuje ako duchovná bytosť.

 

Rozprávajte sa…so zosnulým

Ďalším kľúčom k uzdraveniu je rozprávať sa o smrti s členmi rodiny – s dospelými i deťmi. V otvorenom, úprimnom rozhovore môže každý vyjadriť strach a bolesť, čo je nevyhnutný predpoklad uzdravenia. Aj keď sa človek všetkej bolesti spojenej so smrťou nezbaví, je to dôležitý prvok procesu.

Niekedy však rozhovory medzi pozostalými nestačia a do hry vstupuje možnosť nadviazať kontakt s milovaným zosnulým na druhom brehu.

Duch človeka existuje pred vstupom do hmotného tela a žije ďalej, aj keď fyzické telo zomrie. Počas komunikácie medzi dimenziami duch zvyčajne začína premietaním svojho vzhľadu, ktorý mal pred odchodom z tohto sveta. Zmyslom tejto časti komunikácie je predstavenie jeho identity.

Duch vysiela médiu vlny frekvencie, pričom každá vlna poskytuje ďalšie dôkazy, ktoré vytvárajú čoraz podrobnejší obraz. Duch predstavuje svoju osobnosť, ukazuje, čo má rád a čo neznáša, a pripomína spoločné zážitky s klientom vo fyzickom svete.

Duchovia nenarodených detí sú inteligentné, vnímavé a dokonale zvládajú komunikáciu s inou dimenziou. Kontakt s nimi je odlišný, lebo nemajú zážitky s rodičmi. Napriek tomu si uvedomujú, čo sa deje v hmotnom svete.

Dôkazy večnosti je bestseller, v ktorom Mark Anthony inteligentným a vtipným štýlom hovorí o posmrtnom živote, o rozhovoroch s duchmi, o karme, prevtelení aj o osvietení vnútorným svetlom. Objasňuje také nepríjemné témy ako zločin, vražda, samovražda či pocity viny v pozostalých.


Zdielať

About Author

Komentáre sú uzavreté.