Jedna z najkrajších turistík vo východnej časti Slovenského raja. Prielom Hornádu stojí za to absolvovať – je to asi 16 kilometrový úsek na hornom toku Hornádu. Od ústia Veľkej Bielej vody až po Smižany.
Poďte s nami na tento nádherný okruh, ktorý začneme v Čingove. Tam sa dostanete autom, alebo autobusom (napríklad zo Spišskej Novej Vsi), vystúpite na zastávke SAD. Z Čingova prejdeme na ďalšie nádherné miesto Pod Tomášovským výhľadom, aj cez Letanovský mlyn, Kláštorisko a opäť do Čingova. Celkovo vám trasa zaberie do päť hodín.
Základná trasa
Túra umožňuje spoznať východnú časť Prielomu Hornádu, ktorá je súčasťou zóny A s najprísnejším stupňom ochrany. Vystupuje na lúčnu planinu Kláštorisko. Toto rekreačné stredisko ležiace v centre severnej časti Slovenského raja je najvýchodnejšou časťou rozľahlej planiny Glac. V závere výlet zahŕňa prechod malebnou dolinou Tomášovská Belá zabezpečenou mostíkmi a rebríkmi.
„Začneme od ústrednej orientácie v Čingove a vydáme sa po modrej značke západným smerom proti toku Hornádu. Pokračujeme pohodlnou lesnou cestou vedúcou cez rozšírenú časť Prielomu Hornádu popod skalné útvary Kazateľnica, Ihla a Tomášovský výhľad,“ popisuje Vladimír Mucha v turistickom sprievodcovi Slovenský raj z vydavateľstva Dajama.
Pod Tomášovským výhľadom
Od rázcestia Biely potok‑ ústie smerujeme doprava cez mostík, kde modrá značka krátko vedie spolu so zelenou značkou k smerovníku Biely potok‑ rázcestie. Ďalej pôjdeme po zelenej značke a cez mostík sa dostaneme na rázcestie Pod Tomášovským výhľadom. Pokračujeme po modrej značke príťažlivým, avšak náročným prechodom časťou Prielomu Hornádu zabezpečenou mostíkmi, reťazami a stúpadlami. Postupne prejdeme cez mostík Nad úžinou k stúpadlám Nad tíšinou.
Neskôr nás čakajú stúpadlá Pri jaskyni a v závere prejdeme cez stúpadlá Pod mlynom. Od prameňa pokračujeme pohodlnou lesnou cestou do rekreačnej oblasti Letanovský mlyn v rozšírenej časti Prielomu Hornádu. Na rázcestí v Letanovskom mlyne (513 m) opustíme pred kamenným kartuziánskym mostom Prielom Hornádu. Odbočíme doľava po červenej značke. Strmšie vystúpime lesným chodníkom a neskôr miernejšie prídeme lesnou cestou do Kláštoriska, ktoré ponúka možnosť občerstvenia a prehliadky rekonštruovaného kartuziánskeho kláštora či symbolického cintorína.
Prečítajte si tiež
Kláštorisko. Srdce Slovenského raja, trasa cez tiesňavu.
Cez mostíky a lávky
V ďalšej časti výletu pokračujeme od rázcestia v Kláštorisku po žltej značke k rázcestiu Kláštorisko‑lúka. Odbočíme doprava a pokračujúc žltou značkou strmo klesneme do doliny Tomášovská Belá ku smerovníku Kyseľ‑ústie. Od smerovníka Kyseľ‑ústie smerujeme doľava po zelenej značke. Tento náročnejší úsek zdoláme pomocou mostíkov a lávok.
Stále pôjdeme popri Bielom potoku. Od rázcestia Biely potok‑ústie pokračujeme po modrej značke späť do Čingova. Viaceré chaty a hotely v tejto osade ponúkajú možnosť občerstvenia a ubytovania.
Prielom Hornádu
Prielom Hornádu je jeden z najznámejších a najkrajších kaňonov na Slovensku. Začína sa Hrdlom Hornádu južne od Hrabušíc v Hornádskej kotline a končí sa pod letoviskom Čingov pri Smižanoch.
V približne 16 km dlhom úseku sa rieka zarezáva až do hĺbky 150 m do okrajovej severnej časti Slovenského raja, ktorú tvoria prevažne triasové vápence.
Najnavštevovanejším miestom je Tomášovský výhľad. V najdivokejšom mieste nazývanom Železná brána sa tiesňava zužuje na 10 až 15 m a rieku z oboch strán zvierajú skalné steny. „Vznikla procesom antecendencie, keď sa územie, ktorým rieka tiekla, zdvíhalo a Hornád sa doň zarezával. V časti od Hrdla Hornádu po Ľudmanku sa vytvorili zaklesnuté meandre,“ vysvetľuje V.Mucha.
Územie je zaujímavé aj z vegetačného hľadiska s listnatými stromami na južne exponovaných svahoch a ihličnanmi na severných úbočiach (na strmých svahoch kaňonu sú porasty reliktných borín) a mnohými chránenými druhmi (lykovec voňavý, prilbica jedhojová). Dolným úsekom doliny Hornádu vedie trasa náučného turistického chodníka s 11 informačnými tabuľami.
Zdroj a foto: Dajama, V.Mucha, D.Kollár
Wikimedia/Honza Groh