Prvá pomoc na popáleniny. 4 domáce tipy. Čo nerobiť a kedy ísť k lekárovi

Pinterest LinkedIn Tumblr +

Stať sa to môže každému. Najmä pri varení a v kuchyni dochádza k popáleniu pomerne často, neraz aj u detí, ktoré sú menej opatrné. U nás dospelých zasa kvôli tomu, že chceme čo najrýchlejšie uvariť alebo sa pozabudneme a chytíme horúci hrniec holými rukami. Prípadne nám vyšplechne horúci olej alebo voda na ruku, či nohu.
Z nepozornosti, nešikovnosti, neopatrnosti – to je úplne jedno, spálená pokožka pekelne bolí a treba čo najskôr zakročiť. Tu sú 4 tipy na popáleniny. Rýchla prvá pomoc, ako si menšiu popáleninu ošetriť doma. A povieme tiež, kedy treba utekať k lekárovi.

 

Prvá pomoc na popáleniny

Popáleninu môže spôsobiť horúca voda alebo para, samotný oheň, horúci vzduch, elektrický prúd ap. Niektoré popáleniny zvládnete aj doma, s inými treba ísť k lekárovi.

  • Popálenina 1.stupňa – ide o mierne popálenie, koža je červená a citlivá. Postihnuté miesto si môžete ošetriť doma.
  • Popálenina 2.stupňa – pokožka je už poškodená, veľmi červená a bolestivá. Objavujú sa pľuzgiere, ktoré sa vedia spontánne zahojiť. V niektorých prípadoch dochádza k opuchom, vzniku nekróz a chrást.
  • Popálenina 3.stupňa – najzávažnejší prípad, kedy treba ísť okamžite k lekárovi. Koža je silno červená, môže byť čierna alebo aj biela. Stratí sa časť kože a postihnuté sú aj tkanivá ležiace pod ňou. Mimoriadne bolestivé.

zdravý jazykPrečítajte si tiež
13 osvedčených tipov na popálený jazyk.

Doma si jednoducho ošetríte menšie popáleniny – najlepšie je chladiť miesto studenou vodou tak dlho, až to bude prinášať úľavu. Pokojne opakovane aj niekoľko hodín. Ranu následne ošetrite masťou na popáleniny a ak je to treba, prekryte ju mastným tylom (ľahká priesvitná látka charakteristická jemnou mriežkou). Takto predídete tomu, že sa obväz prilepí k rane.
Niekedy bolesť v mieste popáleniny pretrváva, preto môžete využiť mrazenú zeleninu, ktorú si vo vrecúšku prikladáte cez obväz na dané miesto.
Využiť môžete aj hydrokoloidné náplasti na popáleniny, zoženiete ich v lekárni, stoja pár eur.

Kedy ísť k lekárovi? V prípade ak aj mierna popálenina pokrýva väčšiu časť tela. Ak je to veľmi bolestivé, máte horúčku alebo zimnicu, alebo keď začne rana hnisať. Vtedy sa určite vyberte k lekárovi.
Tiež sa rana môže zle hojiť alebo je na rizikových partiách tela – vtedy tiež vyhľadajte odbornú pomoc. Niekedy je síce popálenie pokožky menšie rozsahom, no ide do hĺbky. Na mieste sa vytvorí veľký objemný pľuzgier, vtedy tiež radšej zájdite k lekárovi.

Čo radšej nerobiť?
Niektoré babské rady radšej neskúšajte. Dať si na popáleninu bravčovú masť alebo maslo nie je dobrý nápad, pretože tým sa v koži udržiava teplo a zvyšuje sa riziko infekcie.
Najskôr musíte ranu schladiť – nie však snehom ani ľadom, stačí studená voda z kohútika.
Neprepichujte pľuzgiere, nepraskajte ich, aj keď vyzerajú nevábne. Brania vniknutiu infekcie do rany.
Tiež nestrhávajte látku/oblečenie z tela, ak sa popálením prichytilo na pokožku.
A nedezinfikujte miesto alkoholom, ale radšej použite napríklad roztok Betadine, ktorý v rane nepáli.

prvá pomoc na popáleniny

 

Zázračné aloe vera

O tejto rastline ste už určite veľakrát počuli. Naozaj má zázračné účinky aj pri popáleninách. Keď sa už hojí, po dvoch-troch dňoch môžete pokožke pomôcť gélom z tejto rastliny. Rozrežete list a priezračnú gélovitú hmotu nanášate na boľavé miesto. Opakovane, aby bolo stále zvlhčené a účinné látky prenikali pod pokožku. Zmierňuje to bolesť, zvláčňuje pokožku.
Listami môžete potierať ranu, ktorá nie je otvorená. Ak nemáte doma aloe vera, kúpte si v lekárni gél s výťažkom.

aloe veraPrečítajte si tiež
Všetko o aloe vera – liečivé účinky, gél, pestovanie, kozmetika.

 

Rumančekový odvar

Ďalšia čarovná rastlina – uvarte si z rumančeka odvar a potom si prikladajte obklady na postihnuté miesto. Prípadne potierajte popálenú pokožku rumančekovou masťou.
Robte to však až po niekoľkých dňoch, keď sa pokožka zacelí. Ide o prostriedok na urýchlenie hojenia. Rumanček má alergénne účinky a vysušuje, takže používajte pri starších popáleninách.

prvá pomoc na popáleniny

 

Nechtík lekársky

Nechtíková masť má mnohoraké použitie a skvele poslúži aj na popáleniny. Tiež môžete použiť olej alebo výluh z nechtíka. Ten pomáha oživiť, revitalizovať pokožku, ktorú poškodila popálenina. Nechtík je výborný na jazvy po popáleninách.

 

Masť z jelše

Jelšová masť sa všeobecne hodí na popáleniny, rôzne kožné ochorenia, vredy ap. Obsahuje výťažok z jelše a ďalších bylín, k tomu je vazelína a propolis. Veľmi účinná kombinácia, ktorá výrazne zlepšuje stav poškodenej pokožky.
Stačí jemne potrieť touto masťou okolo rany a nechať pôsobiť. Opakujte 4 až 5x denne. Tiež je účinná, ak sa rana zapáli.

 

Foto: Vecteezy.com, Wikimedia/BotMultichillT 


Zdielať

About Author

Komentáre sú uzavreté.