Stať sa to môže každému. Najmä pri varení a v kuchyni dochádza k popáleniu pomerne často, neraz aj u detí, ktoré sú menej opatrné. U nás dospelých zasa kvôli tomu, že chceme čo najrýchlejšie uvariť alebo sa pozabudneme a chytíme horúci hrniec holými rukami. Prípadne nám vyšplechne horúci olej alebo voda na ruku, či nohu.
Z nepozornosti, nešikovnosti, neopatrnosti – to je úplne jedno, spálená pokožka pekelne bolí a treba čo najskôr zakročiť. Tu sú 4 tipy na popáleniny. Rýchla prvá pomoc, ako si menšiu popáleninu ošetriť doma. A povieme tiež, kedy treba utekať k lekárovi.
Prvá pomoc na popáleniny
Popáleninu môže spôsobiť horúca voda alebo para, samotný oheň, horúci vzduch, elektrický prúd ap. Niektoré popáleniny zvládnete aj doma, s inými treba ísť k lekárovi.
- Popálenina 1.stupňa – ide o mierne popálenie, koža je červená a citlivá. Postihnuté miesto si môžete ošetriť doma.
- Popálenina 2.stupňa – pokožka je už poškodená, veľmi červená a bolestivá. Objavujú sa pľuzgiere, ktoré sa vedia spontánne zahojiť. V niektorých prípadoch dochádza k opuchom, vzniku nekróz a chrást.
- Popálenina 3.stupňa – najzávažnejší prípad, kedy treba ísť okamžite k lekárovi. Koža je silno červená, môže byť čierna alebo aj biela. Stratí sa časť kože a postihnuté sú aj tkanivá ležiace pod ňou. Mimoriadne bolestivé.
Prečítajte si tiež
13 osvedčených tipov na popálený jazyk.
Doma si jednoducho ošetríte menšie popáleniny – najlepšie je chladiť miesto studenou vodou tak dlho, až to bude prinášať úľavu. Pokojne opakovane aj niekoľko hodín. Ranu následne ošetrite masťou na popáleniny a ak je to treba, prekryte ju mastným tylom (ľahká priesvitná látka charakteristická jemnou mriežkou). Takto predídete tomu, že sa obväz prilepí k rane.
Niekedy bolesť v mieste popáleniny pretrváva, preto môžete využiť mrazenú zeleninu, ktorú si vo vrecúšku prikladáte cez obväz na dané miesto.
Využiť môžete aj hydrokoloidné náplasti na popáleniny, zoženiete ich v lekárni, stoja pár eur.
Kedy ísť k lekárovi? V prípade ak aj mierna popálenina pokrýva väčšiu časť tela. Ak je to veľmi bolestivé, máte horúčku alebo zimnicu, alebo keď začne rana hnisať. Vtedy sa určite vyberte k lekárovi.
Tiež sa rana môže zle hojiť alebo je na rizikových partiách tela – vtedy tiež vyhľadajte odbornú pomoc. Niekedy je síce popálenie pokožky menšie rozsahom, no ide do hĺbky. Na mieste sa vytvorí veľký objemný pľuzgier, vtedy tiež radšej zájdite k lekárovi.
Najskôr musíte ranu schladiť – nie však snehom ani ľadom, stačí studená voda z kohútika.
Neprepichujte pľuzgiere, nepraskajte ich, aj keď vyzerajú nevábne. Brania vniknutiu infekcie do rany.
Tiež nestrhávajte látku/oblečenie z tela, ak sa popálením prichytilo na pokožku.
A nedezinfikujte miesto alkoholom, ale radšej použite napríklad roztok Betadine, ktorý v rane nepáli.
Zázračné aloe vera
O tejto rastline ste už určite veľakrát počuli. Naozaj má zázračné účinky aj pri popáleninách. Keď sa už hojí, po dvoch-troch dňoch môžete pokožke pomôcť gélom z tejto rastliny. Rozrežete list a priezračnú gélovitú hmotu nanášate na boľavé miesto. Opakovane, aby bolo stále zvlhčené a účinné látky prenikali pod pokožku. Zmierňuje to bolesť, zvláčňuje pokožku.
Listami môžete potierať ranu, ktorá nie je otvorená. Ak nemáte doma aloe vera, kúpte si v lekárni gél s výťažkom.
Prečítajte si tiež
Všetko o aloe vera – liečivé účinky, gél, pestovanie, kozmetika.
Rumančekový odvar
Ďalšia čarovná rastlina – uvarte si z rumančeka odvar a potom si prikladajte obklady na postihnuté miesto. Prípadne potierajte popálenú pokožku rumančekovou masťou.
Robte to však až po niekoľkých dňoch, keď sa pokožka zacelí. Ide o prostriedok na urýchlenie hojenia. Rumanček má alergénne účinky a vysušuje, takže používajte pri starších popáleninách.
Nechtík lekársky
Nechtíková masť má mnohoraké použitie a skvele poslúži aj na popáleniny. Tiež môžete použiť olej alebo výluh z nechtíka. Ten pomáha oživiť, revitalizovať pokožku, ktorú poškodila popálenina. Nechtík je výborný na jazvy po popáleninách.
Masť z jelše
Jelšová masť sa všeobecne hodí na popáleniny, rôzne kožné ochorenia, vredy ap. Obsahuje výťažok z jelše a ďalších bylín, k tomu je vazelína a propolis. Veľmi účinná kombinácia, ktorá výrazne zlepšuje stav poškodenej pokožky.
Stačí jemne potrieť touto masťou okolo rany a nechať pôsobiť. Opakujte 4 až 5x denne. Tiež je účinná, ak sa rana zapáli.
Foto: Vecteezy.com, Wikimedia/BotMultichillT