Rozmazané videnie do diaľky? Vieme, čo je za tým

Pinterest LinkedIn Tumblr +

Zdá sa vám, že v poslednom čase nejako horšie vidíte? Aby ste prečítali značku na aute idúcom niekoľko metrov pred vami či číslo na autobuse si pomáhate prižmurovaním? Neváhajte a navštívte očného lekára. Príčinou môže byť krátkozrakosť, ale aj iné očné problémy.

Dnes už krátkozrakosť ani zďaleka nepatrí len medzi detské očné vady, ktorých príčinou je najmä vrodená chyba. Práve naopak, v rozvinutých krajinách s vysokou mierou digitalizácie a dennodennou prácou s elektronickými nástrojmi rýchlo rastie počet pacientov s takzvanou získanou krátkozrakosťou.
Tá však nemusí byť jediným dôvodom vášho zhoršeného zraku do diaľky.

 

Za ostré videnie je zodpovedná refrakcia oka

V prípade, že sa rovnobežné lúče svetla dopadajúce do oka lámu na sietnici, t.j. ohnisko je priamo na sietnici, vidíme ostro. Takýto refrakčný stav sa nazýva emetria. Ak sa však lúče lámu pred alebo za sietnicou, hovoríme o ametropii a ohnisko je potrebné korekčnými pomôckami s plusovými alebo mínosovými dioptriami posúvať dopredu alebo dozadu smerom ku sietnici.

Ak máme problém zaostriť do diaľky, najpravdepodobnejším dôvodom je krátkozrakosť. Tá je najčastejšou refrakčnou vadou. O krátkozrakosti hovoríme vtedy, keď pacient nevidí ostro predmety vo vzdialenosti 5 a viac metrov. Mínusovými dioptriami v dioptrických okuliaroch alebo kontaktných šošovkách dochádza k posunu ohniska smerom dozadu.

 

Keď semiačko zasejeme už v detstve

Priam alarmujúci je súčasný stav, ak sa pozrieme na trávenie času malých detí. Nie je ničím výnimočným, že si už trojročné deti vedia zapnúť svoju obľúbenú aplikáciu na mobilnom telefóne. Že majú pred očami tablet aj počas obedovania či pri zaspávaní.

V tomto prípade nie je vhodné hádzať všetko na to, že „proste je taká doba.“ My rodičia sme z veľkej časti zodpovední za to, ako sa naše deti budú vyvíjať. A aké predispozície na prípadné zdravotné ťažkosti im svojim prístupom vytvoríme.

Nie, v žiadnom prípade netvrdíme, že máme brániť deťom zoznamovať sa s počítačmi alebo aj spomínanými mobilnými telefónmi. To asi skutočne v súčasnosti nie je úplne možné. Avšak je potrebné určiť hranice. A najmä, vytvárať im program, aby po nich nemuseli siahať. V tomto prípade totiž stopercentne platí, že aký základ našim deťom dáme, tak na takom budú stavať v dospelosti.

4 cviky na očiPrečítajte si tiež
4 cviky na oči, ktoré vás uvoľnia a posilnia zrak.

 

Vhodné pracovné prostredie

Nie sú to však len mobilné telefóny a počítače, ktoré ovplyvňujú zrak. A nielen našich detí, ale aj nás dospelých. Dôležité je pracovné prostredie. Obzvlášť správna intenzita osvetlenia v miestnosti, jej efektívne vetranie, eliminácia prievanu či suchého vzduchu.

Zabudnúť však nemožno ani na prevenciu. Tá je mimoriadne dôležitá pre celý organizmus a oči nevynímajúc. Absolvovanie pravidelných očných prehliadok je nevyhnutné počas celého života, po štyridsiatke by návštevy očného mali byť samozrejmosťou minimálne raz za dva roky, po šesťdesiatke každý rok.
Zdravý životný štýl s pohybom, športom, vyváženou stravou, bez fajčenia či nadmerného požívania alkoholu sú významným faktorom aj v boji proti zrakovým problémom.

 

Aj astigmatizmus môže byť príčinou zlého videnia do diaľky

Ďalšou refrakčnou chybou je astigmatizmus. Nakoľko sa však o ňom hovorí nepomerne menej ako o krátkozrakosti, mnoho ľudí netuší, o čo ide. Veľmi laicky možno povedať, že neostré videnie do diaľky, ale aj do blízka, nespôsobuje posunuté ohnisko, ale to, že sa v oku vytvára hneď niekoľko ohnísk. Lúče svetla sa totiž nespájajú v jednom bode, ale v dvoch alebo viacerých. Dôvodom je nepravidelný tvar šošovky.

Faktom tiež je, že astigmatizmus je často sprevádzaný buď krátkozrakosťou alebo ďalekozrakosťou. Pre určenie správnych cylindrov v kombinácii s prípadnými dioptriami je potrebné očné vyšetrenie. Lekár na jeho základe zistí hodnoty pre každé oko zvlášť.

 

Prirodzené starnutie

Oči, ako každý iný orgán v našom tele, starnú. Menia sa ich vlastnosti a zhoršenie zraku spôsobené vekom je prirodzené. Existuje viacero vekom podmienených očných ochorení, ktoré sa okrem iného prejavujú aj zhoršeným zrakom do diaľky. Typickým ochorením (najmä) v seniorskom veku je šedý zákal, pri ktorom sa v šošovke, následkom zníženej funkcie jej metabolizmu, hromadia minerály, ktoré spôsobujú jej zakalenie. A tým aj stratu zrakovej ostrosti do diaľky.

iclinic laserová operácia

 

Našťastie vedu a techniku nezastavíš

Základnými pomôckami pre korekciu zraku sú dioptrické okuliare a kontaktné šošovky. Tie však ani zďaleka nemožno považovať za praktické. Je s nimi spojených množstvo obmedzení. A najmä, korekčné pomôcky oči nevyliečia a nedokážu vyčarovať bezproblémový zrak.

Jediným riešením, ako sa navždy zbaviť problémov so zaostrovaním do diaľky, je laserová operácia očí. Mikrochirurgia oka sa najmä v poslednom desaťročí vyvíja neuveriteľnou rýchlosťou. Súčasné revolučné metódy ako ReLEx SMILE 3D či svetová novinka CLEAR, ktorými je možné operovať krátkozrakosť aj astigmatizmus, používajú namiesto excimerového lasera, ktorý pálil rohovku, špičkový femtosekundový. Ten je presnejší, k oku výrazne jemnejší a šetrnejší.
Súčasné hĺbkové metódy, pri ktorých korekcia oka prebieha vo vnútri rohovky a nie na jej povrchu, sú tak maximálne bezpečné, úplne bezbolestné, s rýchlym hojením. Pri oboch spomínaných metódach, sa do zamestnania môžete vrátiť spravidla už na druhý deň po operácii. Bez potreby korekčných pomôcok a s výborným zrakom.

Iným spôsobom korekcie zraku je výmena šošovky za umelú. K tomuto postupu sa pristupuje väčšinou po štyridsiatke, kedy sa u každého človeka začína prejavovať presbyopia – neschopnosť zaostriť na veľmi krátke vzdialenosti

Medzi najmodernejšie metódy výmeny šošovky patrí FEMTO Z – Prelex, pri ktorej sa do oka voperuje trifokálna šošovka. Okrem trvalej korekcie dioptrickej chyby na všetky vzdialenosti, zákrok eliminuje aj riziko vzniku šedého zákalu. Jeho tvorba na umelej šošovke totiž nie je možná.

— PR článok —
Foto: Shutterstock.com, iClinic.sk


Zdielať

About Author

Komentáre sú uzavreté.