Samozavlažovacie kvetináče. Ako do nich správne vysádzať a kedy sa hodia?

Pinterest LinkedIn Tumblr +

Chystáte sa na dovolenku alebo budete istý čas preč, a nechcete, aby vám kvety, zelenina, či drobné ovocie uschlo a zvädlo? Možno uvažujete, že si kúpite nejaké samozavlažovacie kvetináče – poradíme, ako do nich správne vysádzať, prečo sa oplatia a koľko asi stoja.
Kúpite ich v rôznych predajniach – hobby marketoch, aj v záhradníctvach. Dostanete rozličné druhy, niektoré sú zložené, iné si musíte pred sadením pripraviť. Nie je to však nič zložité, takže sa netreba obávať.

Ako poskladať samozavlažovací kvetináč?

Všetky samozavlažovacie kvetináče majú dvojité dno a niektoré aj nasávací knôt, tak ako to bolo v našom prípade. Inde nájdete vzlínacie otvory, cez ktoré sa dostane voda ku koreňom rastlín.
Ak máte knôt, jednoducho ho navlečte cez otvory tak, aby obidva jeho konce prečnievali na spodnej strane roštu. Pred sadením namočte knôt do teplej vody a trošku rozstrapkajte konce, aby následne lepšie nasával vodu a viedol ju cez zeminu ku koreňom.

Potom umiestnite na dané miesto prepážku nalievacieho otvoru, vložte plastový rošt s knôtmi a tak uzatvoríte dvojité dno. Všimnite si malý vypúšťací otvor v spodnej časti, býva tam maličká zátka v rôznych tvaroch, často ako malá kvetinka 🙂

samozavlažovacie kvetináče

Vysádzanie do samozavlažovacieho  kvetináča

Samozavlažovací kvetináč je pripravený na sadenie. Robíte to tak ako pri bežných kvetináčoch – substrát vhodný pre danú rastlinu. My sme sadili jahody, takže sme mali zeminu vhodnú na jahody. Premiešali sme ho s naším vlastným kompostom, prípadne môžete pridať namiesto toho dlhodobo pôsobiace hnojivo. Bude sa uvoľňovať postupne a bude dodávať rastlinám živiny počas celej sezóny.

Vyberte rastlinku zo zakoreňovača alebo starého črepníka, skontrolujte korene, odstráňte suché listy a trošku rozrušte prstami koreňový systém. Aby sa rastlina potom lepšie uchytila.
Vysaďte.

Na rad prichádza zálievka. Tú urobte prvý raz zhora, na substrát, aby dobre prevlhol. Môžete to urobiť aj 2-3 razy, až potom nalejte vodu do zásobníka. Vtedy sa už začnú rastlinky pomaličky zakoreňovať a budú si ťahať vodu cez knôty a zeminu.

ako pestovať citrusyPrečítajte si tiež
Ako pestovať citrusy doma v kvetináči? Krok za krokom.

Koľko stoja samozavlažovacie kvetináče?

samozavlažovací kvetináčSamozavlažovacie kvetináče kúpite, ako sme spomínali, v hobby marketoch, ako je Hornbach, Baumax, Ikea ap. Tiež cez internet, napríklad porovnávače Heureka alebo Mall.sk. Samozrejme v záhradníckych centrách a niekedy mávajú akcie aj supermarkety, ako je Lidl.

Jednoduchý samozavvlažovací hrantík 50 cm vás vyjde na necelých 5 eur. Je plastový, objem do 8 litrov.
Trošku prepracovanejší z plastu, ale imitáciou ratanu, tiež 50 cm a objemom 17 litrov vás vyjde na necelých 10 eur.
Malé črepníky v tvare kocky s tyčinkovým systémom (nemusíte presádzať, len vložíte rastlinu dnu), vhodný najmä na pestovanie byliniek vás vyjde na približne 10€.
V ponuke sú aj závesné samozavlažovacie kvetináče, vešajú sa pomocou lanka, ktoré prichytíte na úchytky, háčiky. Má priemer 30 cm, je z plastu s imitáciou terakota. Stojí okolo 6 eur.

Ak nechcete kupovať samozavlažovací kvetináč, môžete si ho jednoducho vyrobiť aj doma. Inšpirujte sa napríklad týmto zaujímavým videom:

 

Foto: LepšíDeň.sk, hydroflora.sk


Zdielať

About Author

Komentáre sú uzavreté.