Pre mnohých študentov sú skúšky v škole doslova strašiak – už len pri pomyslení na ne sa im ježia chĺpky po celom tele a vlasy vstávajú dupkom 🙂 Či už ide o písomné alebo ústne skúšky, maturity, prijímačky, prípadne skúškové obdobie na vysokej škole.
Existuje množstvo osvedčených tipov a trikov, ako ich dobre zvládnuť. Niektoré poznáme, podvedome využívame. Iné obchádzame, lebo sa nám zdajú príliš jednoduché a „určite to nebude fungovať“.
Keďže sme všetci rôzne typy študentov, aj triky musíte odskúšať podľa toho. Niekto je poctivec, ktorý sa už týždne pred skúškami chystá, pripraví si poznámky, podčiarkuje, robí si vypisky. Iný to zasa nechá na posledný týždeň, až keď mu tečie do topánok. A sú dokonca takí, ktorí si všetky poznámky zoženú deň pred skúškou, navaria hrniec kávy a pustia sa do niekoľkohodinového učenia.
Tipy, ako sa pripraviť na skúšky
1. Zistite, na čom ste
Táto rada vám bude pripadať jasná a možno zbytočná. Ale práve tu robia mnohí chybu. Potvrdia vám to mnohí lektori prípravných kurzov – najskôr si zhromaždite relevantné množstvo podkladov a presne si určite, čo vlastne budete robiť a kam sa potrebujete dostať.
Študenti sa neraz začnú bezhlavo všetko učiť, skáču z témy na tému a strácajú tak čas. Zistite si, čo je priorita, pátrajte v minulosti, na čo sa skúšajúci sústredili a prispôsobte tomu svoje učenie.
2. Vytvorte si plán
Najdôležitejšie sú pevné základy. Urobte si plán, čo sa kedy budete učiť, kedy budete opakovať a myslite aj na rezervu pre prípad nečakaných okolností. Odhady časovej náročnosti bývajú zložité, často sme príliš optimistickí a potom nestíhame. Myslite na to.
Podľa odborníkov je prvou najčastejšou chybou zlé plánovanie a trénovanie nesprávneho typu úloh, príkladov.
Vytvorte si detailný harmonogram. Pokojne si „odfajknite“, čo už ste zvládli – vplýva to pozitívne na psychiku. Rozdeľte si učivo do blokov, robte si pravidelné prestávky a motivujte sa. Malá odmena za zvládnuté etapy neuškodí 🙂
3. Jednoduché na začiatok
Všetci vám potvrdia, že toto je najúčinnejšie – či už pri učení, alebo na samotnej skúške. Najskôr vypracujte/naučte sa to najjednoduchšie, čo vám ide. Až potom sa vrhnite na zložitejšie veci. Opačne to nefunguje – strácate čas, klesá sebavedomie, začínate byť nervózni a potom neurobíte ani toľko, koľko by ste boli bežne schopní.
Hovorí sa tomu aj Paretov princíp. 80/20. Čiže za 20% času sa dokážete naučiť 80% učiva. Alebo ešte inak – za menej času sa viete naučiť viac vecí.
Pri posune od jednoduchého k zložitejšiemu tiež veci zvyknú dávať lepší zmysel, rozohrejete sa, nakopnete.
Využívajte myšlienkové mapy, rýchlo čítanie, rôzne mnemotechnické pomôcky ap.
Prečítajte si tiež
7 trikov, ako si veci čo najlepšie zapamätať.
4. Precvičujte, precvičujte
Nedostatočný tréning v učení a precvičovaní patrí tiež k najčastejším chybám študentov pri príprave na skúšky, prijímačky, maturity. V prípade mnohých testov je to polovica úspechu, ako dokazuje prax. Nestačí len pochopiť spôsob riešenia, ale treba mať ten spôsob vžitý. Neraz sa porovnávame, povieme si rovnaký spôsob riešenia a myslíme si – som na tom rovnako ako môj oveľa šikovnejší spolužiak. Pozor! Môže tu však byť rozdiel práve v tom, že on vyriešil o sto príkladov viac a vie teda reagovať aj na menšie odchýlky a zmeny v zadaní.
5. Falošný pocit pohody
Aj vám sa to možno už stalo. Učíte sa, makáte na sebe, precvičujete a po pár dňoch máte pocit, že robíte pre to všetko. Že ste spravili maximum a viac sa nedá… Najmä študenti, ktorí nie sú zvyknutí pravidelne a poctivo sa učiť, môžu takýto pocit rýchlo nadobudnúť. Nevedia, čo je to naozaj intenzívne makať doma a precvičovať, učiť sa.
6. Neprokrastinujte
Častou chybou je tiež odkladanie. Prinúťte sa, buďte poctiví. Nie o chvíľu, ale teraz! Prokrastinácia je pohodlná a radi jej podľahneme všetci. Vždy si vymyslíme nejaký dôvod, prečo sa nemôžeme pustiť do učenia hneď teraz.
Výborne to popísal Petr Ludwig v knihe Konec prokrastinace, kde rozoberá, ako byť produktívnejší bez väčšej únavy; ako začať využívať čas efektívnejšie; ako prežiť každý deň naplno. Veď už Seneca svojho času povedal, že „zatiaľ čo strácame svoj čas váhaním a odkladaním, život beží ďalej“.
Riešenie je jednoduché: proste si sadnúť, vyhradiť si XY minút, kedy sa od učenia nezdvihnete a pustíte sa do toho.
7. Pozitívne myslenie
Nestresujte sa. Nemyslite hneď na najhoršie, ale vytvorte si v hlave pozitívne afirmácie: vidíte sa, ako sebavedome prichádzate do miestnosti, čítate zadanie, všetko je vám jasné, ide vám to ako po masle. Neverili by ste, ale pomáha to!
Mnohých doslova zviaže strach z neúspechu. Ešte sa ani nezačali učiť a už „sú na prášky“. Nepodľahnite tomu. Opakujte si, že ste sa pripravovali, precvičovali, urobili ste pre to dosť. Máte na to. Pripravte svoju psychiku na deň D. Pripravte sa na to, že to možno bude neznáme prostredie a nenechajte sa zaskočiť. Prípadne si pozrite danú školu, miestnosť v predstihu.
Mnohí študenti podľahnú tlaku časového limitu. Stresujú sa, sú nervózni a zvládnu ešte menej, ako by bez problémov zvládli za normálnych podmienok. Vyskúšajte si to doma vopred – vezmite papier, pero a stopky. Urobte si dva tri varianty nanečisto a dodržte presne stanovený limit.
Rôzne zaujímavé a užitočné tipy nájdete aj na stránke Ako sa naučiť skôr.