Niektorí si ich nevedia vynachváliť a tvrdia, že ich blahodárne liečivé účinky pocítite už po pár hodinách. Iní sú skeptickí, netušia, ako fungujú a prečo by mali liečiť. Ako to teda je? Soľná lampa je známa už niekoľko storočí a naši predkovia soľ využívali pre svoje zdravie vo veľkej miere. Rimania, Gréci, aj Egypťania poznali jej antibakteriálne a antimykózne vlastnosti.
Soľná terapia je spojená najmä s prírodnými soľnými baňami, ale aj so soľnými jaskyňami, soľnými kabínami, inhalátormi a soľnými lampami.
Liečivá soľná lampa
Soľné lampy sa vyrábajú z kamennej soli, ktorá sa ťaží na vybraných miestach.
Napríklad himalájska soľná lampa či skôr jej tienidlo je produktom ťažby kamennej soli na území Himalájí, kde sa v podobe rôznych hornín ukrýva v hĺbke asi 800 m.
Solotvinské soľné lampy sú zasa vyrobené z minerálu vyťaženého v Karpatoch, v dedinke Solotvino, ktorá sa nachádza vo výške približne 200 metrov nad morom.
Soľná lampa uvoľňuje dýchacie cesty, pomáha látkovej premene a je vhodná pre alergikov a astmatikov. Upravuje tiež krvný tlak, prospieva nervovej sústave a blahodarne pôsobí na aktiváciu svalovej hmoty. Soľné lampy zlepšujú stav lupienky, podporujú dobrý spánok, zlepšujú imunitu a pomáhajú pri nachladnutí i chrípke.
Ak si chcete vyskúšať účinky soľnej terapie, vyskúšajte najskôr niektorú zo soľných jaskýň, ktorých je na Slovensku 23. Pozrite si napríklad katalóg soľných jaskýň.
Prečo a kde sa používajú soľné lampy?
Výhody aj nevýhody týchto prírodných minerálov objavili v minulom storočí, keď sa v domácnostiach začali objavovať televízory, počítače, mikrovlnné rúry a ďalšie elektrospotrebiče koncentrujúce kladné ióny.
„Ďalším dôvodom na používanie soľnej lampy je fajčenie, ochorenie dýchacích ciest, ako aj vysoký obsah priemyselných plynov a alergénov v ovzduší,“ popisuje N.I.Danikov v knihe Liečivá soľ. „Obyvateľom veľkých miest s hustou infraštruktúrou a výrobnými kapacitami sa odporúča, aby sa bezpodmienečne vybavili takým dekoračným prvkom, akým sú soľné lampy.“
Mnohí lekári tvrdia, že by sa mali používať nielen v domoch a bytoch, ale aj v kanceláriách. Tienidlo vyrobené z minerálu môže mať štandardnú bielu farbu alebo vďaka prírodným prímesiam (ďalším minerálom, vodným riasam ap.) určitý odtieň.
Dôležitá je farba lampy
Vhodné soľné lampy treba vyberať podľa emočného a fyzického stavu: od toho bude potom závisieť prospešnosť či škodlivosť lampy.
Oranžový odtieň
Soľná lampa s touto farbou priaznivo účinkuje na myseľ, upokojuje, lieči nervy, pomáha prekonať šok. Vyvoláva pocit bezpečia, pokoja a intimity, takže sa odporúča do oddychových miestností a spální.
Oranžová lampa podporuje hojenie rán, zranení, aktivuje urogenitálny systém.
Žltý odtieň
Tento minerál je vhodný do kancelárie alebo detskej izby, pretože aktivuje mentálne schopnosti, intelekt a chápavosť.
Zistilo sa, že žltá soľná lampa odstraňuje problémy s pečeňou, žlčníkom a pankreasom.
Červený odtieň
Tento minerál posilňuje kardiovaskulárny systém, dodáva čulosť, aktívnosť, vitalitu. Novomanželom príde vhod ružová soľná lampa: podľa tvrdení majiteľov priaznivo pôsobí na emočný stav, povzbudzujú k láske, jednote a partnerstvu.
Hnedé lampy
Tie sú priam ideálne pre vyznávačov meditácie a jogy. Práve ony prispievajú k harmónii so sebou samým a posilňujú pocit spojenia so zemou.
Biele soľné lampy
Priaznivé i škodlivé účinky bielych soľných lámp sú individuálne, symbolizujú čistotu a poriadok. Často sa používajú vo verejných priestoroch a tiež v kozmetických salónoch, fitnescentrách a nemocniciach.
Ako sa používa soľná lampa?
Soľná lampa sa skladá z podstavca a tienidla, do vnútra ktorého sa vloží sviečka alebo 15-wattová žiarovka (aké sa zvyčajne montujú do chladničiek) tak, aby sa po vyhorení dali ľahko vymeniť.
Pri zohrievaní sa vylučujú záporné ióny, ktoré v prostredí zamedzujú pôsobeniu kladných iónov. Tie generuje terajšia elektronická technika.
Soľná lampa môže fungovať nepretržite, pretože proces ionizácie prebieha pozvoľna.
Celé tajomstvo spočíva v tom, že vzájomné pôsobenie týchto dvoch prírodných činiteľov zvyšuje terapeutické vlastnosti každého z nich.
Svetlo ohrieva minerál a aktivuje hydratáciu, čím zlepšuje a urýchľuje proces čistenia vzduchu.
Minerál, ktorý zároveň slúži ako tienidlo, robí svetlo mäkším a miernejším, vďaka čomu možno hľadieť priamo do jeho zdroja, a pritom si nepoškodiť zrak.
Prečítajte si tiež
Himalájska soľ. Je naozaj liečivá, či ide len o marketing?
Kde soľnú lampu umiestniť
Dôležité je správne umiestniť lampu v dome.
Najlepšie miesto pre ňu bude v tmavom kúte alebo na miestach s nízkou, nezdravou energiou. Ak je lampa na správnom mieste, jej svetlo vleje do vášho života prúd energie, pokoj, zlepší vzťahy v rodine a s partnermi, každému činu prinesie úspech.
No ak je lampa na nesprávnom mieste, dokáže zhoršiť situáciu: má nepriaznivý vplyv na zdravie a životnú energiu.
Pri výbere miesta pre soľnú lampu majte na pamäti, že kamenná soľ, rovnako ako kuchynská, je citlivá na vlhko. Nesmie byť v blízkosti zdroja vlhkosti, napríklad pri fontánke či akváriu. Tiež sa neodporúča nechávať ju pri otvorenom okne.
Soľ môže hromadiť tekutinu a jej vplyvom sa lampa môže rozpadnúť. Ak napriek všetkým opatreniam lampa navlhla, nechajte ju prirodzene vyschnúť tak, že ju na niekoľko hodín rozsvietite.