Soľná lampa. Liečivý zázrak nielen na problémy s dýchaním

Pinterest LinkedIn Tumblr +

Niektorí si ich nevedia vynachváliť a tvrdia, že ich blahodárne liečivé účinky pocítite už po pár hodinách. Iní sú skeptickí, netušia, ako fungujú a prečo by mali liečiť. Ako to teda je? Soľná lampa je známa už niekoľko storočí a naši predkovia soľ využívali pre svoje zdravie vo veľkej miere. Rimania, Gréci, aj Egypťania poznali jej antibakteriálne a antimykózne vlastnosti.

Novodobá soľná lampa
De facto súčasné dejiny soľnej terapie sa začali písať po objave poľského lekára v 19. storočí. Ten publikoval zaujímavé zistenie o blahodarnom vplyve soľných baní na baníkov, ktorí netrpeli takmer žiadnymi dýchacími ťažkosťami a mali veľmi dobrý zdravotný stav.
Soľná terapia je spojená najmä s prírodnými soľnými baňami, ale aj so soľnými jaskyňami, soľnými kabínami, inhalátormi a soľnými lampami.

 

Liečivá soľná lampa

Soľné lampy sa vyrábajú z kamennej soli, ktorá sa ťaží na vybraných miestach.
Napríklad himalájska soľná lampa či skôr jej tienidlo je produktom ťažby kamennej soli na území Himalájí, kde sa v podobe rôznych hornín ukrýva v hĺbke asi 800 m.
Solotvinské soľné lampy sú zasa vyrobené z minerálu vyťaženého v Karpatoch, v dedinke Solotvino, ktorá sa nachádza vo výške približne 200 metrov nad morom.

Soľná lampa uvoľňuje dýchacie cesty, pomáha látkovej premene a je vhodná pre alergikov a astmatikov. Upravuje tiež krvný tlak, prospieva nervovej sústave a blahodarne pôsobí na aktiváciu svalovej hmoty. Soľné lampy zlepšujú stav lupienky, podporujú dobrý spánok, zlepšujú imunitu a pomáhajú pri nachladnutí i chrípke.

Ak si chcete vyskúšať účinky soľnej terapie, vyskúšajte najskôr niektorú zo soľných jaskýň, ktorých je na Slovensku 23. Pozrite si napríklad katalóg soľných jaskýň.

 

Prečo a kde sa používajú soľné lampy?

Výhody aj nevýhody týchto prírodných minerálov objavili v minulom storočí, keď sa v domácnostiach začali objavovať televízory, počítače, mikrovlnné rúry a ďalšie elektrospotrebiče koncentrujúce kladné ióny.
„Ďalším dôvodom na používanie soľnej lampy je fajčenie, ochorenie dýchacích ciest, ako aj vysoký obsah priemyselných plynov a alergénov v ovzduší,“ popisuje N.I.Danikov v knihe Liečivá soľ. „Obyvateľom veľkých miest s hustou infraštruktúrou a výrobnými kapacitami sa odporúča, aby sa bezpodmienečne vybavili takým dekoračným prvkom, akým sú soľné lampy.“

Mnohí lekári tvrdia, že by sa mali používať nielen v domoch a bytoch, ale aj v kanceláriách. Tienidlo vyrobené z minerálu môže mať štandardnú bielu farbu alebo vďaka prírodným prímesiam (ďalším minerálom, vodným riasam ap.) určitý odtieň.

soľné lampy

 

Dôležitá je farba lampy

Vhodné soľné lampy treba vyberať podľa emočného a fyzického stavu: od toho bude potom závisieť prospešnosť či škodlivosť lampy.

Oranžový odtieň

Soľná lampa s touto farbou priaznivo účinkuje na myseľ, upokojuje, lieči nervy, pomáha prekonať šok. Vyvoláva pocit bezpečia, pokoja a intimity, takže sa odporúča do oddychových miestností a spální.
Oranžová lampa podporuje hojenie rán, zranení, aktivuje urogenitálny systém.

Žltý odtieň

Tento minerál je vhodný do kancelárie alebo detskej izby, pretože aktivuje mentálne schopnosti, intelekt a chápavosť.
Zistilo sa, že žltá soľná lampa odstraňuje problémy s pečeňou, žlčníkom a pankreasom.

Červený odtieň

Tento minerál posilňuje kardiovaskulárny systém, dodáva čulosť, aktívnosť, vitalitu. Novomanželom príde vhod ružová soľná lampa: podľa tvrdení majiteľov priaznivo pôsobí na emočný stav, povzbudzujú k láske, jednote a partnerstvu.

Hnedé lampy

Tie sú priam ideálne pre vyznávačov meditácie a jogy. Práve ony prispievajú k harmónii so sebou samým a posilňujú pocit spojenia so zemou.

Biele soľné lampy

Priaznivé i škodlivé účinky bielych soľných lámp sú individuálne, symbolizujú čistotu a poriadok. Často sa používajú vo verejných priestoroch a tiež v kozmetických salónoch, fitnescentrách a nemocniciach.

Prečo je soľ taká liečivá?
Soľ je podľa odborníkov minerál, ktorý je pôvodným, prírodným a ekologicky čistým ionizátorom. Vďaka tomu slúži na liečbu celého radu ochorení: rôznych kožných chorôb (ekzémov, psoriázy), reumatizmu, radikulitídy, artritídy, nábehu na astmu a akejkoľvek komplikovanej bronchitídy.

 

Ako sa používa soľná lampa?

Soľná lampa sa skladá z podstavca a tienidla, do vnútra ktorého sa vloží sviečka alebo 15-wattová žiarovka (aké sa zvyčajne montujú do chladničiek) tak, aby sa po vyhorení dali ľahko vymeniť.
Pri zohrievaní sa vylučujú záporné ióny, ktoré v prostredí zamedzujú pôsobeniu kladných iónov. Tie generuje terajšia elektronická technika.
Soľná lampa môže fungovať nepretržite, pretože proces ionizácie prebieha pozvoľna.

Celé tajomstvo spočíva v tom, že vzájomné pôsobenie týchto dvoch prírodných činiteľov zvyšuje terapeutické vlastnosti každého z nich.
Svetlo ohrieva minerál a aktivuje hydratáciu, čím zlepšuje a urýchľuje proces čistenia vzduchu.
Minerál, ktorý zároveň slúži ako tienidlo, robí svetlo mäkším a miernejším, vďaka čomu možno hľadieť priamo do jeho zdroja, a pritom si nepoškodiť zrak.

himalájska soľPrečítajte si tiež
Himalájska soľ. Je naozaj liečivá, či ide len o marketing?

 

Kde soľnú lampu umiestniť

Dôležité je správne umiestniť lampu v dome.
Najlepšie miesto pre ňu bude v tmavom kúte alebo na miestach s nízkou, nezdravou energiou. Ak je lampa na správnom mieste, jej svetlo vleje do vášho života prúd energie, pokoj, zlepší vzťahy v rodine a s partnermi, každému činu prinesie úspech.
No ak je lampa na nesprávnom mieste, dokáže zhoršiť situáciu: má nepriaznivý vplyv na zdravie a životnú energiu.

Pri výbere miesta pre soľnú lampu majte na pamäti, že kamenná soľ, rovnako ako kuchynská, je citlivá na vlhko. Nesmie byť v blízkosti zdroja vlhkosti, napríklad pri fontánke či akváriu. Tiež sa neodporúča nechávať ju pri otvorenom okne.
Soľ môže hromadiť tekutinu a jej vplyvom sa lampa môže rozpadnúť. Ak napriek všetkým opatreniam lampa navlhla, nechajte ju prirodzene vyschnúť tak, že ju na niekoľko hodín rozsvietite.


Zdielať

About Author

Milan Buno

Vyše 20 rokov píšem texty a články. Vymýšľam slogany a pripravujem zadania na webstránky. Robil som moderátora v Slovenskom rozhlase, Twiste a Rádiu Okey. Redaktora v Slovenskej televízii. Písal som pre SME, Hospodárske noviny a časopisy ako Markíza, Zdravie, Život ai.

Komentáre sú uzavreté.