Je zvykom, že ten, kto plánuje stavbu rodinného domu, priebežne poškuľuje po okolitých domoch či zaujímavých architektonických návrhoch na internete. Ak do tejto skupiny patríte i vy 🙂 , určite ste sa už zamýšľali nad tým, ktorý materiál na stavbu domu bude pre vás ten najlepší. Do vysokej miery určite rozhodujú vaše preferencie a vzhľad finálnej stavby. Ak však ešte stále nemáte jasno, je dobre vedieť, aké možnosti trh ponúka, ak vás zaujíma stavba rodinného domu.
Poradíme a vysvetlíme.
Vopred si zistite vlastnosti jednotlivých materiálov
Takmer všetko v živote má svoje plusy aj mínusy. Inak to nie je ani vo svete materiálov, ktoré sa hodia na výstavbu rodinného domu. Predtým, ako siahnete po konkrétnom type, ujasnite si svoju predstavu o budúcom bývaní. Na internete je možné nájsť rôzne projekty bungalovov, poschodových domov, domov na mieru alebo menej tradičných kontajnerových domov či klasických dreveníc.
Primárnymi faktormi, ktoré určujú výber, sú napríklad regulácia vlhkosti vzduchu v interiéri, pevnosť a odolnosť muriva, tepelnoizolačné vlastnosti, ale aj požiarna odolnosť, ekologickosť či rádioaktivita materiálu. Samozrejme, dôležitým parametrom je aj cena stavebného materiálu. Vďaka ujasnenej predstave vysnívaného typu domu a vedomostiam o konkrétnych vlastnostiach jednotlivých materiálov tak už budete len krôčik od realizácie celej stavby.
Vypálená tradícia
Aj keď by sa mohlo zdať, že tehla má svoje najlepšie roky za sebou, opak je pravdou. Stále patrí medzi obľúbené a rokmi overené stavebné materiály. Jej najväčšími výhodami sú pevnosť, nosnosť, trvanlivosť a odolnosť. K ďalším plusom patrí aj tepelná akumulácia.
V zime teda na seba naberá teplo z vykurovacej jednotky a následne príjemne vyhrieva celý príbytok. Naopak, v lete hrubý tehlový múr chráni pred teplom zvonku. Na trhu sú dostupné plné tehly, no i rôzne dierované tehlové bloky či tvarovky.
Mladík medzi ostrieľanými hráčmi
Pórobetónové tvárnice patria k najmladším zástupcom vo svete stavebných materiálov. Sú ľahko opracovateľné, a tak efektívne znižujú dĺžku realizácie stavby. Vďaka presnému tvarovaniu a rezaniu zas otvárajú projektantom nové možnosti pri realizácii vášho budúceho bývania.
Pórobetón sa uchytil pri stavbe nízkoenergetických domov, a to najmä pre jeho výborné tepelnoizolačné vlastnosti. Okrem toho má dobré zvukovoizolačné vlastnosti, je nehorľavý a zdravotne nezávadný.
Prečítajte si tiež
Rustikálny štýl je čoraz obľúbenejší. Tipy a inšpirácie pre váš dom.
Späť ku koreňom
Človek bol odjakživa spätý s prírodou. Niet preto divu, že sa na chalupách či v dreveniciach na okraji lesa cítime tak príjemne. Prírodné materiály sú nám prirodzené, a ako materiál na stavbu domu majú dokonca mnohé výhody.
Aj drevodomy preto naberajú každoročne na popularite. Vzhľadom na nižšiu obstarávaciu cenu a niekoľkonásobne rýchlejšiu výstavbu ponúkajú zaujímavú alternatívu svojmu tehlovému náprotivku. Mýty o krátkej životnosti alebo slabých tepelnoizolačných vlastnostiach tak rovno vypustite z hlavy a neváhajte sa poradiť s odborníkom.
Z oceánu na vašu záhradu
Boom posledných rokov, ktorý sa vo svete teší obľube, zatiaľ obyvateľov našej krajiny viac-menej obchádza. Pri troche snahy by ste síce na dom vyskladaný z kontajnerov narazili aj u nás, no v porovnaní s niektorými inými krajinami ich je o poznanie menej.
Bezkonkurenčnou výhodou je jednoznačne čas, za aký sa dá stavba sfinalizovať. Tento typ domu môžete mať hotový už do troch mesiacov a lákavá je oproti konvenčnému aj jeho cena. Podstatná je kvalitná izolácia a ošetrenie kontajnerov pred koróziou.
Výber správneho materiálu na stavbu domu je len malým, avšak enormne významným, dielikom celej skladačky na ceste k vytúženému bývaniu. Toto rozhodnutie bude mať významný vplyv na kvalitu vášho bývania, preto ho radšej nepodceňte.
— PR článok —
Foto: Pexels.com