Sú knihy, ktoré vás uspia – sú nudné, bez príbehu, postavy nie sú plastické a nedokážete sa s nimi stotožniť, dej nikam nevedie a vy sa len trápite. Prinajlepšom knihu odložíte nedočítanú…alebo proste zaspíte:)
Niektoré knihy sú však napísané s úmyslom, aby ste pri nich zaspali. Máme na mysli novinku Zajko, ktorý chce zaspať – knižka sa stala bestsellerom v mnohých krajinách, predalo sa vyše milióna kusov a teraz vychádza v slovenčine, aby pomohla rodičom uspať ich deti. Naozaj to funguje? pýtate sa.
Cieľom knihy Zajko, ktorý chce zaspať je pomôcť deťom ľahšie zaspať doma, v škole aj škôlke. Najlepšie výsledky prinesie, ak má dieťa pred počúvaním príbehu možnosť zbaviť sa nadbytočnej energie. Niekedy treba rozprávku prečítať viackrát, kým sa dieťa celkom uvoľní a dokáže zaspať.
„Rodičia by si mali text knihy „natrénovať“, aby ho mohli predniesť a prečítať deťom plynule so správnou intonáciou a hlasom. Pre dobrý spánok detí, a rýchle zaspávanie sa to iste oplatí,“ radí detská psychologička Gabriela Herényiová, ktorá si knižku prečítala a uznáva, že dokáže uspať malé deti.
Knihu si vyskúšali aj moderátorka Barbora Rakovská, či Robo Papp, ktorí majú malé deti…ako to dopadlo?
Čo hovoria na knihu?
Pozrite si VIDEO:
Knihu možno využiť pri uspávaní počas dňa aj večer.
Zajko Butoš je veľmi unavený, no nie a nie zaspať. Preto sa s mamou zajačicou vyberú požiadať o pomoc strýka Zívajka. Cestou stretávajú dobrého slimáčika Spáčika a múdru sovu Ťažkoviečku.
Od oboch dostane Buntoš dobré rady, ako čo najrýchlejšie zaspať. Hoci je už riadne ospalý, putuje ďalej. Napokon ho strýko Zívajko potrie zázračnou spánkovou vodičkou. Buntoš sa ledva stihne vrátiť domov, hneď tvrdo zaspí a spokojne odfukuje až do rána.
Svetový hit – ako teda funguje?
Doprajte si na čítanie knihy dostatok času a usilujte sa ju dieťaťu čítať, ako len najlepšie viete. Zároveň sa ubezpečte, že vás pri čítaní nič nevyruší.
Najlepšie je, ak váš syn alebo dcéra pri počúvaní leží a nesleduje príbeh na obrázkoch. Tak sa mu alebo jej podarí ešte hlbšie sa uvoľniť.
Najprv si môžete príbeh niekoľkokrát prečítať bežným spôsobom, aby ste sa s ním dostatočne oboznámili. Potom sa snažte dodržiavať nasledujúce pokyny. Skúšajte rozličné techniky a všímajte si, ako na ne dieťa reaguje.
– Tučné písmo znamená, že máte slovo alebo vetu zdôrazniť.
– Kurzíva znamená, že slovo alebo vetu treba čítať pomaly a pokojným hlasom.
– Na niektorých miestach knihy vás nabádame, aby ste si zívli alebo urobili nejaký pohyb. Tieto časti sú označené ako [zívnutie] alebo [meno] tam, kde treba doplniť meno vášho syna alebo vašej dcéry.
– Meno zajka Buntoš môžete čítať ako Búúún-tóóóš s dvoma zívnutiami.
Veľmi užitočná kniha
„Kniha je určená rodičom a učiteľkám v materských školách,“ vysvetľuje psychologička Gabriela Herényiová. „Dospelí sa mi javia ako najdôležitejší, lebo prednes a spôsob čítania je asi podstatnejšou časťou knihy ako samotný obsah príbehu.“
Knižka je určená pre deti od dvoch rokov, ktoré už rozumejú kde sú prsty na nohách a rukách, ako si môže uvoľniť trup a podobne… „Ako ideálna sa mi javí pre učiteľky materských škôl, ktoré môžu naučiť poobede detičky relaxovať na postieľkach a naučiť ich odpočívať,“ dodáva psychologička.
Úryvok z knihy
A takto sa začína príbeh o zajkovi Buntošovi, ktorý nie a nie zaspať…
Poviem ti rozprávku, po ktorej sa ti teraz možno bude chcieť veľmi spať. Niektorí ľudia dokážu zaspať hneď. Iným chvíľu trvá, kým sa dostanú do ríše snov. Premýšľam [zívnutie], [meno], kedy sa ti teraz začne driemať, či hneď, alebo kým sa skončí rozprávka.
Kde bolo, tam bolo, bol raz jeden zajko, ktorý sa volal Buntoš. A ten zajko chcel veľmi zaspať, ale práve teraz mu to nešlo.
Zajko Buntoš mal presne toľko rokov, koľko máš ty. Ani viac, ani menej, presne toľko, koľko ty, [meno]. Bavili ho všetky veci, ktoré bavia aj teba, rád sa hral a vymýšľal všelijaké huncútstva. Oveľa radšej by ostal hore a celý večer sa hral, keby teraz nemusel spinkať.
Všetci jeho súrodenci každý večer hneď zaspali, len čo ich mama zajačica uložila do postieľky. Buntoš však nie. Len tam tak ležal a premýšľal, čo všetko by mohol vystrájať, keby práve teraz nemusel ísť spať. Predstavoval si, ako je vonku, hrá sa na trávičke a behá tak dlho, až je celkom unavený, tak veľmi unavený, že už nevládze urobiť ani krok.
Buntoš sa niekedy hral na ihrisku celý deň, až zaspal na hojdačke. Teraz. Hojdá sa hore a dolu, hore a dolu, celkom pomaly a pokojne.
Na zajka doľahla ešte väčšia ospalosť, keď si predstavil všetky hry, ktoré by sa mohol hrať, a únavu, ktorá by sa ho zmocnila, keď by mamička nakoniec povedala, šup, Buntoš, a teraz do postele.
Všetky zvuky, ktoré k nemu doliehali, Buntoša aj teba, [meno], ešte viac uspávali. Už-už odfukoval, ešte si nebol istý, koľko to potrvá. Teraz. Ešte nevedel, ako ďaleko je od ríše snov. Ako sa predstava, ako on i ty spinkáte, stáva s každým nádychom jasnejšou a zreteľnejšou. Práve teraz.
Dnes večer Buntošovi súrodenci zaspali rýchlejšie ako inokedy. A on tam len ležal a premýšľal o tom, ako práve teraz zaspí. Ležal tam a premýšľal o všetkých tých veciach, po ktorých by sa ho teraz zmocnila ospalosť. O všetkých tých veciach, po ktorých sa obyčajne cítil unavený a ospalý, tak veľmi unavený a ospalý. Všetky tie hry, všetok ten spánok a dobrodružstvá, ktoré by jeho aj teba práve teraz celkom vyčerpali.
Nič však zajkovi Buntošovi nepomáhalo. Preto sa rozhodol s tým niečo urobiť. Ocko zajac už spal, ale mama zajačica ešte bdela. Buntoš sa teda vybral za ňou. Navrhla mu, aby ste on aj ty pozbierali všetky myšlienky, ktoré vám víria hlavou, a uložili ich do trezora vedľa postele.
„Zajtra, keď sa zobudíš, nájdeš odpovede na všetky svoje otázky a budeš mať energie, koľko budeš chcieť. Teraz však zaspinkáš,“ povedala mama zajačica s istotou v hlase.
„Niekedy to chvíľu trvá, ale nikdy sa nestane, že by otázky v trezore ostali nezodpovedané,“ povedala mama zajačica. Buntoš aj ty to teraz urobíte. Keď si vyčistíte hlavu, budete sa cítiť slobodní a uvoľnení a pripravení na spánok.
Potom mama zajačica navrhla, že sa všetci traja vyberiete za strýkom Zívajkom. Strýko Zívajko je najmilší čarodejník na svete a býva hneď na druhej strane lúky.
„Ten vám určite obom pomôže zaspať,“ povedala mama zajačica.
Ako ste povedali, tak ste aj urobili. Vybrali ste sa za strýkom Zívajkom, ktorý vám práve teraz pomôže zaspinkať. Keď odchádzal, spomenul si zajko Buntoš, koľkokrát mu strýko Zívajko už pomohol. Tebe aj Buntoš už svojimi čarami a zázračnou vodičkou pomohol zaspinkať toľkokrát, že sa to určite podarí aj dnes.
Buntoš ani trochu nepochyboval, že sa mu podarí zaspať. Preto aj tebe, [meno], povedal, že môžeš zaspinkať hneď teraz, ešte skôr, ako sa rozprávka skončí. Veď on vie, že nakoniec všetko dobre dopadne a obaja sa odoberiete do ríše snov.
Prečítajte si niekoľko reakcií zo sveta
Rozprávka Zajko, ktorý chce zaspať najlepšie poslúži vtedy, keď je dieťa rozrušené alebo mu niečo bráni v pokojnom zaspávaní.
Mikael Odhage, psychológ
Už sa vám stalo, že ste sa márne usilovali uspať svojho syna či dcéru a túžili ste po čarovnom zaklínadle? Táto pôvabná kniha rýchlo privedie vášho potomka do ríše snov.
Matt Hudson, spisovateľ a psychoterapeut
Na tejto knihe je najlepšie, že nemusím deti upozorňovať, aby si ľahli, pretože je to súčasťou rozprávky. Stačí im ju prečítať. Okrem toho sa mi rozprávka o zajkovi Buntošovi veľmi páčila a skutočne splnila svoj cieľ.
Veronica Rydénová, vychovávateľka v škôlke
Túto krásne ilustrovanú a podmanivú knihu nám odporučili priatelia. Rýchlo sme sa presvedčili, že pri uspávaní detí naozaj pomáha.
Christian Henwood, marketingový manažér