Sú niektoré sviečky škodlivé? Tipy ako sa vyhnúť zdravotným rizikám

Pinterest LinkedIn Tumblr +

Aj vy si občas zapálite sviečku pre väčšiu pohodu, relax? K romantickej atmosfére neodmysliteľne patria, to si treba povedať.  Najmä tie aromatické, ktoré okrem navodenia pocitu intimity prevoňajú celý priestor. Ak si bez nich nedokážete prestaviť svoj večer či čítanie knihy alebo pozeranie filmu, zbystrite pozornosť.
Zrejme netušíte, že pravidelné zapaľovanie sviečok vyrobených z parafínu spôsobuje zdravotné problémy. Výpary z nich sú dokonca toxické ako dym z cigariet.
Naopak, sviečky zhotovené z včelieho vosku, sóje alebo stearínu sú bezpečnou voľbou. Prečo?
Poradíme vám, ktorým sviečkam a prečo sa vyhýbať. A pridáme návod na výrobu vlastnej sviečky.

 

ikona sviečkyParafínové sviečky – najrizikovejšie

Sviečky by nemali byť iba pekné, musia byť najmä bezpečné. Tie, ktoré sú vyrobené z parafínu alebo gélu, sú síce farebné a aj voňavé, no predstavujú väčšiu hrozbu pre zdravie, než ste si mysleli.

Parafín je vedľajší produkt pri spracovaní ropy. Parafínové sviečky sú najrizikovejšie pri dlhodobom používaní a viac ako dvojhodinovom horení v nevetraných miestnostiach. A keďže sviečky najčastejšie zapaľujeme v priestoroch so zlým vetraním, ako je trebárs kúpeľňa, prípadne večer pri zatvorených oknách, tu dochádza k problému. Sviečky vyrobené z parafínu totiž uvoľňujú prchavé organické látky, ktoré sú zdraviu škodlivé. Zvyšujú riziko astmy, ekzémov a kožných chorôb.

Pri horení parafínovej sviečky dochádza k uvoľňovaniu tepla do okolia za spotreby kyslíka. Ak vo vyšších polohách plameňa nie je dostatočné prúdenie vzduchu, v dôsledku nedokonalého spaľovania vznikajú sadze a vedľajšie produkty. Reč je najmä o oxide uhoľnatom. Hoci ide o bezfarebný plyn, v uzatvorených priestoroch spôsobuje úmrtia.
Tu treba podotknúť, že pri spaľovaní jednej sviečky v priestore nie je jeho koncentrácia taká vysoká, aby to malo fatálny dôsledok na zdravie. Oveľa väčšie riziko ale predstavujú nespálené mikročastice uhlíka, teda sadze. Tie človek dýcha a usadzujú sa v jeho v pľúcach. Zapálená parafínová sviečka do ovzdušia uvoľňuje aj toluén, benzén a formaldehyd. Preto sa treba vyvarovať postávania nad takouto sviečkou počas jej horenia, aby sme nevdychovali jej výpary.

sú sviečky naozaj škodlivé?

 

ikona sviečkyGélové sviečky

Gélové sviečky sú atraktívne hlavne pre oči. Nielenže bývajú rôznofarebné, pozorujeme v nich aj kadejaké zaliate predmety. Fantázii sa pri ich výrobe medze nekladú. Horšie je to s ich zložením. Obsahujú 95 percent minerálneho oleja, zvyšných 5 percent tvorí živica.
Najväčším problémom týchto sviečok býva knôt. Ten by mal mať kovovú výstuž. Žiaľ, ak kúpite gélovú sviečku u necertifikovaného predajcu či v čínskom obchode, s najväčšou pravdepodobnosťou bude knôt obsahovať olovenú výstuž. Počas horenia tak dochádza k vdychovaniu olovnatého prášku, ktorý uniká pri spaľovaní, čo je zdraviu škodlivé.

 

ikona sviečkySviečky zo včelieho vosku

Včelí vosk neobsahuje farbivá ani vône. Z ekologického hľadiska ide o obnoviteľný materiál. Rozlišujeme odlievané sviečky a stáčané sviečky. Prvé sú tuhé a dlhšie horia, druhé tuhé nie sú a horia rýchlejšie. Sviečky z včelieho vosku majú čistejšie spaľovanie a preto sú bezpečné aj pre ľudí trpiacich alergiami.

 

ikona sviečkySójové sviečky

Prischla im prezývka „vegánske sviečky“, pretože neobsahujú živočíšne produkty. Sójový vosk sa získava zo sójových bôbov. Vôňa z týchto sviečok sa uvoľňuje bezprostredne po zapálení a cítime ju počas celej doby horenia. Z hľadiska času horenia vydržia dlhšie než parafínové sviečky. Sójové sviečky bývajú doplnené včelím voskom či olejom – buď kokosovým, alebo palmovým. Ich knôt zvykne byť bavlnený a pred zapálením sa odporúča skrátiť ho zhruba o centimeter.

 

ikona sviečkyStearínové kryštalické sviečky

Čo sa týka zloženia, veľmi zaujímavé sú stearínové kryštalické sviečky. Obsahujú stopercentný palmový kryštalický vosk, aj bez pridania esencií príjemne voňajú a neprodukujú dym ani popol. Ocenia ich najmä alergici a rodiny s malými deťmi.

Pozor aj na knôt
Medzi zdravotne najbezpečnejšie knôty radíme tie, ktoré sú vyrobené z bavlny, kombinácie bavlny a papierového jadra. Vhodné sú tiež zinkové i cínové knôty.
Najlepšie spravíte, ak si pred kúpou sviečky prečítate jej zloženie na obale a bezpečnostné upozornenia. Nezabúdajte, že ak sa pri nákupe ulakomíte na lacné a nekvalitné sviečky, pôjde to na úkor vášho zdravia.

ktoré sviečky škodia

 

Vyrobte si doma sviečku z včelieho vosku

Na výrobu sviečky z včelieho vosku potrebujete len 36 dekagramov včelieho vosku, rovnaké množstvo kokosového oleja, bavlnený knôt, teplu odolný sklenený pohár, ceruzku či špajdľu, kuchynskú váhu, noviny na ochranu pracovného miesta a väčšiu odmernú nádobu, ktorá je vhodná na zohrievanie.

Postup je jednoduchý

včelí vosk na sviečkuProstredníctvom kuchynskej váhy odmerajte množstvo včelieho vosku, ktorý následne zohrejte v nádobe. Dajte ale pozor, aby ste ho neprehriali. Ideálne je dosiahnutie strednej teploty. Kým sa vosk zohrieva, vezmite knôt a prirovnajte ho k nádobke, v ktorej bude sviečka. Mal by byť o niekoľko centimetrov dlhší než nádobka.

Tento knôt potom ponorte do zohrievajúceho sa vosku a odložte na novinový papier. Knôt narovnajte. Jeden koniec knôtu pridržte ceruzkou či špajdľou, druh, ktorý sa nenamočil do vosku, ťahajte prstom dohora. Knôt nechajte usušiť.

Len čo sa vosk dostatočne zohreje, pridajte uvedené množstvo kokosového oleja. Zamiešajte. Túto zmes najprv nalejte iba na dno skleneného pohára. Potom vezmite knôt a vycentrujte ho do stredu pohára tak, aby jeho koniec siahal na dno. Dolejte zvyšný vosk. Knôt pridŕžajte dovtedy, dokým zmes nestuhne natoľko, aby v nej samostatne stál. Sviečku nechajte dobre stuhnúť – môže to byť až 14 hodín. Na záver už len pristrihnite knôt, aby mal vhodnú dĺžku na zapálenie.

soľná lampa rozsvietenáPrečítajte si tiež
Soľná lampa. Liečivý zázrak nielen na problémy s dýchaním.

Foto: Unsplash.com, Pexels.com, Pixabay.com


Zdielať

About Author

Veronika Oleňová

Láska k písaniu sa u mňa rozvinula na základnej škole. Dnes pôsobím ako redaktorka, ktorá má záľubu v lifestylových témach. Vo voľnom čase sa upínam najmä ku knihám, tie sú pre mňa nekonečnou studnicou prekvapení a zaujímavostí.

Komentáre sú uzavreté.