Sweetie. Kríženec grapefruitu a pomela, ktorý chutí aj lieči

Pinterest LinkedIn Tumblr +

Vyzerá ako grapefruit a nie je to grapefruit. Chutí mierne ako pomelo a nie je to pomelo. Je to skôr hybrid týchto dvoch ovocí s farbou limetky. Na Slovensku pomerne nové, málo poznané, no chutné a hlavne s mnohými zdravotnými benefitmi. Hovorí sa mu tiež oroblanco, či jaffa sweetie.
Sweetie je mladé citrusové ovocie, ktoré vídame v obchodoch čoraz častejšie, no nevieme, čo to vlastne je, ako chutí a či sa oplatí jesť.
Oplatí.

 

Sweetie

exotické ovocie sweetieSweetie je veľké asi ako grapefruit, aj sa naň podobá, ale väčšinou je zelené. To však neznamená, že by bolo nezrelé, práve naopak. Kôra je pomerne hrubá, takže vnútro nie je až také veľké. Preto si kúpte radšej dva, či tri kusy 🙂
Aká je chuť sweetie? Určite nie taká horká ako pri grapefruite, skôr sladko-horká. Je bez jadierok a šťavnaté.

Sweetie vzniklo skrížením dvoch spomínaných ovocí a to v Izraeli, ktoré patrí medzi najväčších pestovateľov tohto exotického ovocia. Sladké je nie vďaka cukru, ale preto, že mu chýba kyslosť. Obľúbené je pri rôznych diétach, keďže je nízkokalorické. V obchodoch ho dostanete približne od septembra do marca.

Využíva sa aj v kozmetickom priemysle, pretože vie krásne hydratovať a vyživovať pokožku. Jeho šťava je v mnohých pleťových maskách.

 

Zdraviu prospešné sweetie

Toto ovocie obsahuje množstvo vitamínov, minerálov a živín, ktoré náš organizmus potrebuje. V 100 g je len 41 Kcal a pomerne veľa vlákniny, minerálov ako draslík, fosfor, vápnik, železo, sodík, horčík, zinok a mangán. A samozrejme spomínané vitamíny vrátane B1, B2, B3, B6, vitamín C a E.

exotické ovocie sweetie

  • zbavuje organizmus toxínov a škodlivých látok
  • pomáha spriechodniť lymfatický systém
  • podporuje imunitný systém a chráni bunky pred poškodením voľnými radikálmi
  • je skvelým doplnkom vitamínov a stravy pri chrípke, prechladnutí
  • podporuje vykašliavanie hlienu a pomáha udržiavať zdravé dýchacie cesty.
  • zlepšuje trávenie a prečisťuje tráviaci trakt
  • má močopudné účinky a zlepšuje funkčnosť obličiek
  • prispieva k prečisteniu ciev a znižuje riziko tvorby krvných zrazenín
  • sweetie tiež znižuje vysokú hladinu cholesterolu a krvného tlaku

pomeloPrečítajte si tiež
Pomelo. Ako pomáha, ako sa správne čistí a pestuje?

 

Ako využijete sweetie

Jedzte ho ako zvyčajné ovocie – ošúpete, zbavte aj membrány, ktorá býva horká (ako pri pomele), rozdelíte na mesiačiky a jete. Môžete ho pridávať do ovocných šalátov, kokteilov alebo zdravých smoothie nápojov.
Nám sa osvedčil ovocný šalát, do ktorého sme namiešali okrem sweetie aj na kúsky pokrájané mandarínky, grapefruit, pomaranč, vylúpali zrniečka z granátového jablko.

exotické ovocie sweetie

Foto: LepšíDeň.sk


Zdielať

About Author

Komentáre sú uzavreté.