Žijeme v kultúre diétovania.
Ženy (ale občas aj muži) neustále surfujú po internete, čítajú si časopisy a svojpomocné príručky, lebo hľadajú svätý grál diéty – metódu, ako trvalo a bleskovo schudnúť. Možno patríte tak trochu medzi nich aj vy a už ste hľadali podobné informácie. Žiaľ, problémy so stravou a s hmotnosťou sú len vrcholkom ľadovca. Pod hladinou sa skrýva celý rad nezdravých presvedčení o sebe a jedle:
- „Takúto ma nemôže mať nikto rád“
- „S touto nadváhou nedosiahnem úspechy“
- „Som závislá od cukru, musím sa mu vyhýbať ako čert krížu“
- „Toto nesmiem, z toho sa priberá“
Ako teda vyzerá začarovaný kruh diétovania? Spadli ste už doň? A môže diétovanie pôsobiť následné ešte väčšie priberanie?
Začarovaný kruh diétovania
Výborne o tom píše špecialistka na psychodietetiku a skúsená terapeutka Agata Glyda. Tvrdí, že chudnutie prispieva k zhoršeniu vášho vzťahu k jedlu. Začína sa to celkom nevinne: myšlienkou, že vážite viac, ako by ste mali. „Keď prechádzate okolo zrkadla, potajomky sa na seba nespokojne pozriete. Snažíte sa schudnúť sama, nejete večeru, odmietate sladkosti. Uvažujete o tom, že začnete behávať. Zatiaľ len premýšľate, pretože nemáte čas variť zdravo?“ popisuje vo svojej knihe Rovnováha, v ktorej sa zaoberá fenoménom diét, ich vplyvom na ženy a dievčatá. Kniha je mimoriadne populárna napríklad v susednom Poľsku, je vhodná aj pre matky, či dievčatá, tínedžerky, ktoré v súčasnosti čoraz častejšie riešia postavu a diétovanie.
Agata píše o začarovanom kruhu diétovania, do ktorého mnohé spadneme, ani si to nevšimneme. Tu je:
1. Túžba po štíhlej postave – nespokojnosť so vzhľadom tela a zámer zmeniť ho je prvým krokom k pasci, ktorou je začarovaný kruh chudnutia.
2. Redukčná diéta a intenzívne cvičenia – zložky, ktoré zaručujú úspech pri chudnutí. Chudnutie sprevádza toľko mýtov a mylných predstáv, že nie je možné ich všetky vymenovať. Slová „redukčná“ a „intenzívne“ ilustrujú predstavu mnohých ľudí o tomto procese. Začiatok novej diéty je vždy spojený s nadšením a nádejou, že tentoraz dosiahnete svoj cieľ.
3. Pokles hmotnosti v prvých týždňoch chudnutia vás veľmi namotivuje a dodáva vám energiu. Niekedy vás dokonca mobilizuje k tomu, aby ste si pridali ďalšie obmedzenia. Potvrdzujete sa, že ak diétu dodržiavate na sto percent, hmotnosť klesá. To posilňuje vaše presvedčenie, že k vášmu cieľu povedie len dôsledné dodržiavanie diéty.
Prečítajte si tiež
8 najčastejších chýb, ktoré vám bránia konečne schudnúť.
4. Hlad, chuť na jedlo a únava – krízy pri chudnutí. Organizmus spúšťa silnú biologickú obranu, aby vás ochránil pred hladovaním. Vaše telo začne kričať: „Chcem jesť!“
Maškrtenie v tejto fáze diéty nie je prejavom slabosti, ale potvrdením zdravej reakcie na hladovanie.
5. Upustenie od diéty, vynechávanie cvičení – moment, v ktorom sa vzdávate. Dospievate k záveru, že keďže ste začali maškrtiť „zakázané“ jedlá a vynechali ste niekoľko tréningov, všetko je stratené. Ide tu o jednotkovo-nulové myslenie pri diétach, ktorému sa budeme venovať na nasledujúcej strane. Väčšina reštriktívnych diét má zoznam „zakázaných“ jedál a prísne pravidlá.
6. Priberanie na váhe – nedodržiavanie diéty a prejedanie sa vedie k rýchlemu návratu stratenej hmotnosti, niekedy dokonca k nabratiu kilogramov navyše. Kruh sa uzatvára a vy ste opäť na začiatku.
Spoznali ste sa aj vy v tomto začarovanom kruhu diétovania? Niektoré ho prežili opakovane x-krát. A žiaľ, opäť sa do toho púšťajú, pretože „tentoraz to už určite vyjde“.
Mnohí máme tiež mylnú predstavu o tom, ako musí diétovanie fungovať. Vnímame ho čierno-bielo. Buď som na diéte na sto percent, alebo vôbec, čiže na nula percent. Okrem toho diéty zavádzajú kategorizáciu potravín na dobré = povolené a zlé = zakázané.
A preto zvyčajne s diétami končíme, keď sa ich nedarí dodržiavať na sto percent…
Spôsobujú diéty priberanie?
Agata Glyda vo svojej knihe Rovnováha rozoberá problémy s jedlom, fakty a mýty o výžive, upozorňuje na všímavosť pri stravovaní a ako sa naučiť zdravé návyky. Radí, ako si vybudovať zdravý vzťah k sebe samej a ako mať body positivity. V závere nájdete aj recepty na 7 dní.
Veľmi zaujímavá je aj časť o tom, či diéty spôsobujú priberanie. Odborníci čoraz častejšie poukazujú na to, že diéty, ktoré pomáhajú znižovať hmotnosť, neprinášajú trvalé výsledky, čiže neumožňujú udržať si úbytok hmotnosti. Práve naopak, môžu spôsobiť priberanie na hmotnosti. Život v kultúre diétovania je paradoxom, pretože štíhlych ľudí nepribúda. Všimli ste si to?
„Reštriktívne diéty formujú nezdravý vzťah k jedlu, čo má za následok priberanie. Štúdie ukazujú, že najmenej osemdesiat percent ľudí, ktorým sa podarí schudnúť, v nasledujúcich rokoch opäť naberie stratené kilogramy, a dokonca aj niečo navyše. Štatistiky nie sú optimistické. Zmes silného fyziologického hladu s početnými zákazmi v jedle a bežnými deformáciami myslenia, ktoré sa vyskytujú počas procesu chudnutia, je veľmi nebezpečná,“ dodáva Agata Glyda.
Byť na reštriktívnej diéte je, ako snažiť sa zadržať dych pod vodou. Nakoniec sa musíte vynoriť a vtedy sa snažíte nabrať čo najviac vzduchu. Rovnako je to aj s jedlom pri diéte, keď do hry vstupujú fyziologické mechanizmy. Po dodržaní „redukčného jedálnička“ sa snažíte uspokojiť svoj hlad a prejedáte sa. Slabosť alebo nedostatok pevnej vôle s tým nemajú nič spoločné.
Foto: Freepik.com, Motýľ