Záhrada je zaručene najobľúbenejší priestor vášho domova. Či už pestujete svoju vlastnú zeleninu, alebo sa púšťate len do kosenia trávnika, vaše náradie a zariadenie vyžaduje spoľahlivý prístrešok, odolný voči poveternostným vplyvom.
Záhradné domčeky sú overenou a štýlovou ochranou vašej „záhradnej výstroje“. Takýto prístrešok však nemusí byť len obyčajnou úschovňou. Môže slúžiť ako ústredný bod vašej záhrady a vniesť do nej definujúci prvok.
Môže to byť útulný, pohodový únik z ruchu každodenného, termínmi naplneného života a miesto na komunikáciu s okolitým prostredím. Môže to byť vaša malá súkromná oáza pokoja.
Záhradné domčeky
Záhradné domčeky prichádzajú v najrôznejších tvaroch a veľkostiach a niekedy je ťažko vedieť, kde začať s výberom. Dnes vám ponúkneme niekoľko užitočných tipov, ktoré vám pri rozhodovaní pomôžu a aj vám predstavíme alternatívy, ktoré patria v kruhu zákazníkov k najobľúbenejším.
Účel
Prvým krokom je zvážiť, na čo budete prístrešok používať. K dispozícii je množstvo modelov na rôzne účely, od skladovania záhradného náradia a spotrebného materiálu až po úschovu bicyklov, kajakov a iného outdoorového zariadenia až po poskytovanie dielenských alebo hobby priestorov.
Ak potrebujete domček na uskladnenie, bude váš nový prístrešok jedinou skladovacou oblasťou alebo bude používaný spolu s garážovým priestorom alebo suterénom? Ak tam budete pracovať, koľko času tam budete tráviť a aké vybavenie budete potrebovať?
Akonáhle budete mať jasno v účeli vášho domčeka, môžete začať s výberom špecifikácií.
Veľkosť
Rozhodnite sa, koľko zo svojej záhrady ste ochotní venovať prístrešku. Ak je váš pozemok malý, môžete byť obmedzení priestorom. Aj na väčšom pozemku sa odporúča nechať dostatok trávnatej plochy pre deti a domáce zvieratá alebo priestor pre umiestnenie záhradného nábytku.
Samozrejme musíte tiež vedieť, koľko vecí potrebujete v prístrešku uskladniť. Okrem toho kalkulujte aj s tým na čo ho budete chcieť ešte v budúcnosti použiť. Ako sa vaša rodina rozširuje, vaše deti rastú alebo si užívate nové záľuby, pravdepodobne sa zvýšia vaše potreby v oblasti skladovania. Záhradné domčeky pri správnej starostlivosti vydržia desaťročia. Najlepšie je zvoliť si väčší domček, ako si myslíte, že práve teraz potrebujete.
Rovnako ako podlahová plocha je dôležitá aj vnútorná výška. Obzvlášť ak prístrešok plánujete použiť ako dielňu alebo ak chcete pridať nejaké police. Koľko políc potrebujete a v akej výške majú sedieť?
Ak plánujete v domčeku pracovať, musíte sa uistiť, že je dostatočne vysoký, aby ste sa mohli pohodlne postaviť. Vhodné sú modely s výškou 210 – 220 cm. Tieto väčšie modely majú dvojité dvere. Ľahký prístup môže byť dôležitým faktorom, najmä ak skladujete veľké, objemné predmety. Okrem toho, aj ľudia, ktorí ich sťahujú – musia byť schopní bezpečne vojsť cez dvere.
Materiál
Rozhodli ste sa už pre konštrukčný materiál vášho domčeka? Drevený? Kov? Alebo plast?
Kov
Kovové, resp.plechové záhradné domčeky majú oproti svojim dreveným náprotivkom množstvo výhod. Z bezpečnostného hľadiska ponúkajú výhodu integrovaných zámkových systémov, ktoré bránia otvoreniu dverí alebo strechy. Väčšina z nich nemá žiadne okná, čo chráni cennosti pred zvedavými očami. Môžete tiež mať istotu, že škodcovia budú mať veľké problémy so vstupom do kovového prístrešku, takže domček aj jeho obsah zostanú nedotknuté.
Plechové záhradné skladovacie jednotky sú pokryté práškovou farbou. Vďaka tomu sú nielen odolné voči poveternostným vplyvom, ale majú aj dlhú životnosť. Netrpia hnilobou a ponúkajú celoročné záhradné skladovanie. V predchádzajúcich rokoch boli kovové prístrešky považované za menej atraktívne ako ich drevené náprotivky a navyše majú aj svoje nedostatky – je ich ťažšie modifikovať ako drevené prístrešky a lacnejšie modely môžu trpieť koróziou. A napriek tomu, vďaka ich cenovej dostupnosti, jednoduchosti montáže aj údržby, bezpečnosti a trvácnosti, hovoríme o jednom z najpopulárnejších typov záhradných domčekov.
Nechajte sa inšpirovať nasledujúcimi modelmi:
Plast
Plastové prístrešky sú vo všeobecnosti najlacnejším typom záhradného domčeka a sú bežne dostupné. Sú bezúdržbové! Okrem izolácie potrebnej pri inštalácii kvôli vlhkosti vyžadujú veľmi malú údržbu. Ak hľadáte možnosť skladovania s mimoriadne nízkou hmotnosťou, odporúčame plast, pretože je výrazne ľahší ako kov alebo drevo. Tento typ prístreškov však odporúčame ukotviť, aby ste ich chránili pred silným vetrom.
Plastové prístrešky sú najdostupnejšou možnosťou skladovania a ponúkajú dlhú životnosť a odolnosť voči poveternostným vplyvom. Modely vyššej triedy môžu stáť viac, sú trvácnejšie a nevyžadujú žiadnu údržbu. Tiež sa vyhýbajú problémom, ako je hniloba alebo hrdza a dajú sa ľahko zostaviť. A áno, uhádli ste. Vďaka svojej nenáročnosti sa tešia veľkej obľube a právom ich môžeme radiť k najlepšie predávaným záhradným prístreškom.
Vyberať si môžete aj z týchto a podobných modelov:
Drevo
Drevené záhradné domčeky majú klasický vzhľad a estetickú príťažlivosť, ktorú nemožno podceňovať. Drevený prístrešok je nielen funkčným priestorom, ale vyzerá nádherne a prispeje k celkovému štýlu vašej nehnuteľnosti. Drevené prístrešky si vyžadujú údržbu, v opačnom prípade povrchová úprava môže časom utrpieť. Nezaberie to veľa času, ale bude to ďalší prírastok do vášho zoznamu úloh. Drevené prístrešky majú tiež tendenciu byť drahšie, avšak ich vzhľad vynahradí túto investíciu.
Drevené domčeky prichádzajú v moderných alebo tradičných dizajnoch, ktoré vyhovujú väčšine záhrad, a dajú sa ľahko upraviť tak, aby sa pridali police alebo viac úložného priestoru. Spravidla sa s nimi veľmi ľahko pracuje. Mnohí tvrdia, že drevené prístrešky sú najodolnejšie, keďže sa používajú tisíce rokov. Majte však na pamäti, že drevo je prírodný produkt, takže podlieha deformácii – ide iba o prirodzený pohyb materiálu za rôznych poveternostných podmienok a dá sa očakávať.
Typ strechy
Domčeky so šikmou strechou sú vynikajúce na uloženie vysokých predmetov, ako sú lyže alebo surfy. Fungujú tiež dobre ako dielne a poskytujú pohodlný priestor na státie. Ploché prístrešky sú ideálne, ak máte obmedzený vertikálny priestor. Plochá strecha je však tiež stále mierne naklonená, aby mohla stiecť voda. Odkvapom vo všeobecnosti nie sú vybavené, takže nebudete musieť tráviť čas ich čistením od napadaných listov.
Farba
Pri výbere správnej farby zvážte okolitú krajinu a nakoľko chcete, aby s ňou splynul prístrešok. Niekto má rád, keď je domček jemný a nenápadný, zatiaľ čo iní ho robia odvážnym centrom svojej záhrady. Krémová alebo biela môžu byť atraktívne v dokonale upravenej záhrade, pravdepodobne popri terase alebo vodnom prvku.
Zemité tóny sa výborne hodia do záhrad s mäkkším, prirodzenejším dojmom a zelená farba je vhodnou, ak svoj domček umiestnite medzi listnatú flóru.
Tmavé, studené farby majú modernejší a výraznejší vzhľad a mohli by vyhovovať minimalistickejšiemu záhradnému dizajnu s množstvom rovných hrán.
Prečítajte si tiež
Záhrada na relax aj meditáciu. 4 rady dizajnérky.
Inštalácia
Pre tých, ktorí majú dobrú úroveň „všeobecných zručností domácich majstrov“, je inštalácia záhradného domčeka celkom jednoduchá úloha. Prístrešky sú zväčša dodávané so všetkými potrebnými komponentami a kompletnou sadou jasných pokynov, ktoré vás prevedú procesom. Zostavenie prístrešku zvládnete za niekoľko hodín.
Viac rúk uľahčuje prácu, takže ak máte pomocníka, zostavenie bude pravdepodobne oveľa jednoduchšie a rýchlejšie. Budete potrebovať akumulátorovú vŕtačku, meraciu pásku a rebrík. Nezabudnite na svoju bezpečnosť. Uistite sa, že na prácu používate správne nástroje a neberte na seba viac, ako zvládnete. Ak používate rebrík, je dôležité správne nastavenie a keď ste na rebríku, nezabudnite udržiavať vždy tri kontaktné body. Vyhnite sa prílišnému načahovaniu. Ak v záhradnom domčeku budete používať nástroje alebo iné elektrické vybavenie, alebo ak chcete používať osvetlenie, môžete nainštalovať trvalý elektrický zdroj. Odporúčame, aby ste túto prácu zverili kvalifikovanému elektrikárovi.
Zdroje informácií:
- https://giftyourhome.com/metal-garden-sheds-benefits/
- https://www.forestgarden.co.uk/guide-to-our-products/buying-guide-to-sheds/
— PR článok —
Foto: claire norman/shutterstock.com, ferex.sk