Úzkosť a stres v práci sú závažné problémy, ktoré môžu postihnúť mnohých ľudí. Bohužiaľ, u niektorých ľudí vyvolávajú myšlienky na pondelok a nutnosť ísť do zamestnania nadmernú úzkosť. V tejto súvislosti je veľmi dôležité zachovať rovnováhu medzi pracovným a súkromným životom a vyhľadať pomoc v prípade nadmerného stresu…
Úzkosť v práci alebo „syndróm pondelka”
Úzkosť je definovaná ako nepríjemný emocionálny stav, ktorý vzniká ako reakcia na hroziace nebezpečenstvo, ktoré môže byť skutočné alebo vymyslené. V psychológii sú známe pojmy ako „syndróm pondelka” a „nedeľná neuróza”, ktoré označujú negatívne pocity sprevádzajúce pracovníkov.
Takáto úzkosť z návštevy práce je zvyčajne jedným z mnohých príznakov stresu. Samotný výskyt úzkosti raz za čas nemožno považovať za skutočne znepokojujúci príznak, ale ak tento pocit sprevádza zamestnanca väčšinu času, možno vyvodiť závery o preťažení organizmu, nadmernom strese alebo dokonca profesionálnom vyhorení…
Úzkosť z práce môže postihnúť všetky skupiny pracovníkov, teda nielen tých, ktorí pracujú na manažérskych a výkonných pozíciách, ale aj tých, ktorí vykonávajú jednoduchšie robotnícke alebo fyzické práce. V mnohých prípadoch môže úzkosť súvisieť napríklad so šikanou na pracovisku, príliš veľkým množstvom úloh, neschopnosťou vyrovnať sa s nadmernými očakávaniami a príliš veľkým množstvom nadčasov.
Prečítajte si tiež
Panický záchvat, či záchvat úzkosti. Ako ho prekonať?
Ako sa vyrovnať s úzkosťou a stresom v práci?
Keď sa u zamestnanca objaví syndróm pondelka alebo jednoducho úzkosť a stres v pracovných situáciách, je dobré dbať na zachovanie rovnováhy medzi pracovným a súkromným životom. Týmto spôsobom môžete znížiť záťaž svojho organizmu. Oplatí sa nájsť si čas na svoje koníčky, stretnutia s priateľmi, športové aktivity a iné činnosti.
Zvyčajne je dobré starať sa o svoje fyzické a duševné zdravie počas voľných dní, napríklad cez víkend alebo inokedy. Namiesto seriálového maratónu alebo spoločenských akcií do neskorých hodín je lepšie ísť na prechádzku, bicykel a hodinu jogy, ako aj čítať zaujímavé knihy a dohodnúť si stretnutie s priateľom…
Okrem toho je veľmi dôležité dbať na správnu hygienu spánku, pohyb a správnu výživu. Je tiež veľmi dôležité znížiť množstvo času stráveného pracovnými záležitosťami a sociálnymi médiami. Takto sa môžete starať aj o svoje duševné zdravie..
Čo sa dá robiť, keď sa úzkosť nahromadí a narúša každodenné fungovanie? Veľmi dobrým riešením je stretnutie s odborníkom, ktorý vám pomôže v ťažkých chvíľach fungovania. Pozrite si webovú stránku hedepy.com.ua, kde nájdete pomoc aj v ukrajinčine. Rozhovor s psychológom alebo psychoterapeutom je výbornou voľbou pre ľudí, ktorí sa nedokážu vyrovnať s nadmernou úzkosťou a stresom alebo ktorí zažívajú profesionálne vyhorenie..
TS, foto: hedepy.sk