Včasné prípravy na zimnú lyžiarsku sezónu

Pinterest LinkedIn Tumblr +

Ako si vychutnať lyžovačku bez stresu a zranení? Včasnou prípravou na zimnú sezónu! Každý lyžiar by si mal už teraz zostaviť tréningový plán, v ktorom sa zameria na posilnenie svalov, na zvýšenie výdrže a zlepšenie svojej výkonnosti – na svahu to určite ocení.

Dovolenka v horskom prostredí patrí medzi najkrajšie zážitky a najpríjemnejší relax v roku. Pokiaľ máte už teraz naplánovaný dátum svojej zimnej lyžovačky, v septembri je najvyšší čas začať s intenzívnou kondičnou prípravou, aby dovolenka prebehla bez stresu a zranení. Ako zvýšiť svoju rýchlosť, zlepšiť vytrvalosť a výkonnosť? Tu sú naše tipy na najbližšie obdobie.

 

Ako posilniť svaly

Lyžovanie je šport, ktorý si vyžaduje používanie aj takých svalov, ktoré sa v bežnom živote využívajú len veľmi málo. Okrem návštevy posilňovne sú preto vhodnými prípravnými disciplínami na lyžovanie korčuľovanie na kolieskových korčuliach, jazda na koni, bicyklovanie, loptové hry a športy, ktoré si vyžadujú rýchle pohyby a zmeny smeru. Všetky spomínané aktivity pomáhajú zlepšiť fyzickú kondíciu a rozvíjať rovnováhu, ktorá je pri lyžovaní veľmi potrebná.

Pri lyžovaní je však dôležitá aj pružnosť svalov a šliach. Flexibilitu sedacích svalov, rúk a nôh, je možné nadobudnúť aj vďaka pravidelnému behu. No lyžovanie si vyžaduje nielen dobrú výdrž a kondíciu, ale aj koordináciu a rovnováhu. Ako môže lyžiar tieto schopnosti rozvíjať teraz v septembri?
Ako koordinačné tréningy a tréningy na zlepšenie rovnováhy sú vhodné cvičenia na fit lopte a chôdza na pružnom lane. Lyžiar však potrebuje na svahu aj pevné chrbtové a brušné svaly, ktoré významne pomáhajú udržiavať rovnováhu. Preto je dôležité špeciálnymi cvikmi posilňovať v posilňovni aj tieto skupiny svalov.

cvičenie na trampolíne jumpingPrečítajte si tiež
Cvičenie na trampolíne, čiže jumping. Ako vám pomáha?

 

Odborný servis výstroja

Detské lyže aj lyže pre dospelých nezabudnite pred sezónou dať skontrolovať v servise. Odborní pracovníci lyže profesionálne navoskujú, zbrúsia hrany a skontrolujú, či je v poriadku aj viazanie. Pri lyžovačke tiež každý lyžiar ocení, keď si obuje také lyžiarske topánky, ktoré spĺňajú všetky potreby jeho nôh.

Detské lyžiarky aj lyžiarky pre dospelých sa skladajú zo skeletu a papúč. Vysoké teploty v lete vysúšajú najmä plast skeletu, ktorý následne vplyvom tepla krehne. A skrehnutý plast pri väčšej námahe môže prasknúť. Ak by sa to stalo pri jazde na svahu vo vysokej rýchlosti, prasknutý skelet reálne športovca ohrozí. Preto kontrola lyžiarskeho výstroja pred sezónou je maximálne dôležitá a vďaka nej si pôžitok z lyžovačky aj oveľa viac užijete.

Medzi nevyhnutné lyžiarske doplnky patrí aj prilba, chrániče a lyžiarske okuliare, ktoré významne zlepšujú viditeľnosť lyžiara a patria k základným ochranným prvkom športovca.

— PR článok —
Foto: Dreamstime.com


Zdielať

About Author

Komentáre sú uzavreté.