Cvičenie na trampolíne, čiže jumping. Ako vám pomáha?

Pinterest LinkedIn Tumblr +

Deti milujú trampolíny a nečudo, že ich má každé väčšie obchodné centrum na svojom ihrisku. Čoraz obľúbenejšie je skákanie na trampolíne aj u dospelých. Teda volajme to cvičenie na trampolíne. Nejde  však len o skákanie hala-bala, ale nový trend nazvaný Jumping, ktorý má svoje pravidlá. A tiež množstvo zdravotných benefitov. Prezradíme vám, v čom všetkom cvičenie na trampolíne pomáha, ako sa dá pri ňom schudnúť, ako si vybrať malú trampolínu na doma a pridáme aj niekoľko domácich cvikov.

Mimochodom, vedeli ste, že trampolína bola mimoriadne populárna v 80.rokoch? NASA ju vtedy využívala pre astronautov, ktorí sa vracali z vesmíru. Trampolína im mala pomôcť znovunadobudnúť stratenú kostnú a svalovú hmotu.
Fitnesky i lekári dnes potvrdzujú – cvičenie na trampolíne posilňuje srdce, prispieva k zníženiu zlého cholesterolu, aj k zníženiu krvného tlaku. Takéto „skackanie“ zlepšuje trávenie a vylučovanie, dokonca zvyšuje hustotu kostí, ako to predpokladala NASA.
Navyše zmierňuje stres a stabilizuje nervovú sústavu.

 

Cvičenie na trampolíne

Skákanie na trampolíne je naozaj skvelé cvičenie. Pekne sa zadýchate, spotíte, ale ako konkrétne vám pomáha? Prečo by ste ho mali skúsiť?
„Je to fantastické cvičenie pre každú bunku vo vašom tele,“ vysvetľuje fitnes trénerka Narcisa Aho-Giele. „Mimoriadne účinné cvičenie pre lymfatický systém. Vždy keď skočíte na trampolíne hore a dolu, zakaždým sa otvoria a zatvoria všetky otvory v lymfatickom systéme. Ako viete, je to systém, ktorý nás zbavuje toxínov, takže vďaka tomu sa cítime ľahšie a príjemnejšie.“

Lymfatický systém je veľmi zložitý, obsahuje stovky lymfatických uzlín po celom tele, takže sa o ňom nebudeme rozpisovať. V súvislosti s cvičením na trampolíne je však dôležité, že tento systém hrá dôležitú rolu v boji s infekciami a s odstraňovaním odpadu z tela. Či už sú to poškodené bunky alebo rôzne baktérie.
Takže cvičenie na trampolíne pôsobí aj ako malý detox.

 

Chudnite na trampolíne

Cvičenie na malej a nízkej skladacej trampolíne je jedno z najúčinnejších aeróbnych cvičení. Veľmi rýchlo sa spaľuje telesný tuk  a zároveň posilňuje celé telo.
Ak začnete chodiť na trampolínu pravidelne a dáte si minimálne polhodinu, rýchlo začnete zhadzovať nadbytočné kilogramy. Už 15-minútové cvičenie na trampolíne sa vyrovná asi 45-minútovému behu do kopca.

Pri skákaní sa zapája až 75 miliónov buniek naraz, takže je to naozaj účinný spôsob ako zhodiť kilogramy a spevniť telo. Navyše získavate aj väčšiu ohybnosť. A nielenže stratíte kilá, ktoré sa uložili cez zimu na rôznych partiách, ale spevníte si zadok, stehná, boky a brucho.

 

Hormóny šťastia

„Pohyb hore-dole na trampolíne stimuluje lymfatický systém, pričom takýto druh pohybu nemáte pri žiadnom inom športe. Pri výskoku nahor sa v jednom momente dostanete do akéhosi stavu beztiaže a vtedy vaše telo vylučuje endofíny,“ popisuje fitnes trénerka Narcisa.
Endorfíny sa nazývajú aj hormóny šťastia. Uvoľňujú sa do mozgu a spôsobujú dobrú náladu a pocity šťastia. Obsahujú 31 aminokyselín a majú účinky podobné morfínu.
Cvičenie na trampolíne veľmi výrazne vyplavuje endorfíny, ale tiež kvalitný sex, nefalšovaný smiech, vynikajúce jedlo, či relax pri vonných sviečkach.

Samozrejme, neexistujú žiadne vedecké údaje a dôkazy, že by cvičenie na trampolíne zásadne posilňovalo imunitu človeka. Vedci to ešte neskúmali, no odborníci i lekári sa zhodujú – tento typ cvičenia má priaznivé účinky na vaše telo, srdce, dýchanie a napokon aj imunitný systém. Skvele si zacvičíte a vyplavíte pritom do tela množstvo endorfínov.

 

Ako si vybrať trampolínu na doma?

Ak nemáte čas chodiť do posilňovne, kúpte si malú trampolínu domov. Rozložíte ju, zaskáčete si pri telke, potom ju zložíte a doložíte do skrine.
V obchodoch je množstvo malých trampolín. Profi trampolíny dostanete za 200 až 300 eur, na doma vám však stačí bežná kvalitná trampolína. Zadajte si do obľúbeného e-shopu trampolína jumping a zistíte, že sú od 60 eur. Aj s držadlom, ktoré je dôležité.

Hľadajte teda malú, nízku a skladaciu interiérovú trampolínu, ktorá má odpružené nohy. Pružiny by mali byť nehrdzavejúce, priemer cca 120 cm a mala by udržať asi 100 kíl.
Dôležitá je aj samotná sieť, na ktorej skáčete. Materiál sa nesmie pri dopade rozťahovať, všetku prácu musia odviesť pružiny.

cvičeniePrečítajte si tiež
Účinné cvičenie pre vaše telo. 60 skvelých cvikov.

 

Domáce cvičenie na trampolíne

Ak teda nemáte čas chodiť do posilňovne, zadovážte si malú trampolínu a môžete vyskúšať niektoré zostavy. Cvičenie na trampolíne vás určite začne rýchlo baviť 🙂

ikona vyskok1.cvičenie

  • Skáčte akoby dopredu, dozadu, vpravo a vľavo asi 1 minútu.
  • Vyskočte hore s tým, že v najvyššom bode mierne ešte zdvihnite kolená. Robte to asi 1 minútu.
  • Skáčte zo strany na stranu so zdvihnutím kolien (1 minúta).
    Celé to opakujte asi počas 10 minút.

 

ikona vyskok2.cvičenie

  • Pomaly klusajte počas 30 sekúnd.
  • Potom pridajte a rýchlo klusajte, opäť asi 30 sekúnd.
  • Robte kľuky na trampolíne počas 30 sekúnd.
  • V polohe pre kľuky striedavo priťahujte raz jednu, raz druhú nohu smerom k hrudníku, tiež 30 sekúnd.
    Celé to opakujte asi 8 minút.

 

ikona vyskok3.cvičenie

  • Skáčte najvyššie ako sa dá (30 sekúnd).
  • Skáčte s pootočením bokov doprava a naspäť (30 sekúnd).
  • Skáčte s pootočením bokov doľava a späť (30 sekúnd).
  • Skáčte tak, aby ste sa pätami dotkli svoju zadku (30 sekúnd).
    Opakujte asi 8 minút.

 


Zdielať

About Author

Komentáre sú uzavreté.