Vianočné príbehy. 5 kníh, ktoré urobia radosť pod každým vianočným stromčekom

Pinterest LinkedIn Tumblr +

K Vianociam príbehy rozhodne patria a mnohí tvrdia – bez knihy nie sú Vianoce to pravé. My súhlasíme 😊 a tak sme pre vás pripravili 5 tipov na vianočné príbehy. Knihy pre mužov, ženy, aj deti. V krásnom dizajne, láskavé, hrejivé a čítavé. Knihy, ktoré vám spríjemnia vianočné sviatky – či už ich darujete alebo si urobíte radosť sami sebe.

Vianočné príbehy – 5 tipov

Klasika v novom úžasnom šate. Slovenská autorka a jej magický advent. Najznámejšie rozprávky v zberateľskej podobe…jednoducho, nechajte sa inšpirovať.

otvorená kniha1. Vianočná koleda (Charles Dickens)

Príbeh z roku 1843 dokáže ešte aj dnes zaujať a osloviť čitateľov po celom svete. Už ho sfilmovali a dostal sa aj do opery. Klasika, ktorá poteší vždy a každého – mladých i starších. Vianočná koleda od Charlesa Dickensa je geniálna novela o lakomom, chladnom, necitlivom mrzútovi Scroogeovi. Ale najmä o jeho náprave po tom, čo ho navštívia traja duchovia na Štedrý večer…
Najslávnejší vianočný príbeh teraz vychádza s krásnymi ilustráciami Lisy Aisato, ktoré vás nadchnú.

Príbeh rozpráva o starom Ebenezerovi Scroogeovi, ktorý miluje peniaze a nenávidí Vianoce. Vždy sedáva sám vo svojom veľkom chladnom dome a zlostne pozoruje rozsvietené okná okolitých domov, kde si ľudia v teplom kruhu rodín pochutnávajú na vianočnej hostine.

Scrooge sa uloží do postele, ale akosi nedokáže zaspať. Vtom ho navštívia traja duchovia a jeden po druhom ho berú na poučné cesty, ktoré by chamtivcovi mali otvoriť oči. Scrooge zistí, že nič nie je také, ako si dovtedy myslel. Prehodnotí svoj životný postoj alebo ostane naďalej plný zloby a nenávisti?

 

Vianočná koleda sa dá čítať každé Vianoce. Je to jednohubka, ktorá však ide hlboko do charakterov a vnútra ľudí. Čítavá, pútavá a povznášajúca kniha. Výstižný príbeh lakomca, ktorý nevyužíva svoje bohatstvo vlastne ani pre seba, je bezcitných, o druhých sa nestará… Výborné zobrazenie priepasti medzi bohatými a chudobnými v tom období.

Je skvelé, ak sa kniha s takýmto posolstvom a pôvodne zamýšľaná kritika spoločenských pomerov stane nesmrteľnou klasikou, ktorú si radi prečítajú deti aj dospelí.

vianočné príbehy

otvorená kniha2. Magický advent (Zuzka Šulajová)

Zuzka Šulajová napísala sériu Džínsové denníky, ktoré sa stali megaúspešnými…a určite vám adventnú a vianočnú pohodu spríjemní jej mládežnícky príbeh Magický advent.

„Áno, je tam podobný denníkový štýl zápiskov, hoci Sofia je moderné dievča, takže si píše do mobilu, nie do zošita ako Paula z denníkov. Sofiu Venturovú som tiež stvorila trošičku na obraz Pauly Semokovej: obe sú nesmelé, skôr plaché, majú sklony k trapasom. Zistila som, že čitateľky sa skôr vidia v takýchto postavách, vedia sa do nich asi väčšmi vcítiť,“ tvrdí Zuzka Šulajová.

Hlavná hrdinka, tínedžerka Sofia je uznávaná blogerka… a bláznivo zaľúbená do Sama, pri ktorom stráca reč. Jej najbližšej dôverníčke a poradkyni Karine sa tiež nedarí zaujať idol svojich snov. Takže obsah ich rozhovorov a trápení je jasný.

vianočné príbehy

Keď Sofiin starý otec, ktorý býva na lazoch pri Banskej Bystrici, ťažko ochorie, Sofia aj s mamou ho odchádzajú opatrovať. Sofia nechce opustiť milované Rusovce ani svoju platonickú školskú lásku. Nechce ísť na samotu, kde pred piatimi rokmi zomrel jej otec. Veď už predtým tam nerada chodila s mamou, pretože to miesto sa jej spája s bolestivými spomienkami…

Napokon však idú na lazy a tie práve žijú adventom. Pripravujú sa na Vianoce. Obyvatelia okolitých domov prijmú Sofiu medzi seba. Sú láskaví, milí a priateľskí. V drevenom domčeku ju zasvätia do veštenia z olova a z halušiek.

Sofia sa zblíži aj so starým otcom a na lazoch zažíva neuveriteľnú pohodičku: sviečky, čajíčky, deka, knižky a za oknami sneh a cencúle. Odrazu si uvedomí, ako veľmi sa jej tu páči.

 

otvorená kniha3. Snehová sestra (Maja Lunde)

Toto je knižná lahôdka ako stvorená pod vianočný stromček. Už keď knižku vezmete do ruky a začnete listovať, začnete sa usmievať a cítiť úžasne. Príbeh Snehová sestra osloví a dojme každého a navodí správnu vianočnú atmosféru. A nemusí to byť len dieťa, ale aj dospelák…

Julianova staršia sestra Juni ochorela a odišla. Áno, už nie je medzi nami, zomrela… Celá rodina je ponorená do hlbokého smútku, ktorý sa stal súčasťou ich života. Nevedia sa z neho vymaniť. Štedrý večer sa blíži a Julian sa márne snaží presvedčiť rodičov, aby začali s prípravou Vianoc, ktoré sú preňho najkrajším dňom roka.

Vôňa perníkov a mandarínok, praskanie ohňa v kozube a blikotavé svetlo sviečok. Toto miluje, ale tento rok to zdá sa bude iné. Rodičia sa zmenili na tiene niekdajších rodičov, stratili životnú radosť, fantáziu, družnosť a schopnosť počúvať…

Julian sa však pred Vianocami na plavárni zoznámi s Hedvigou, ktorá sa stane jeho najbližšou priateľkou. Červenovláska so zelenými očami je nesmierne zhovorčivá, priateľská a miluje Vianoce. Pozve Juliana na horúcu čokoládu do svojho vianočne vyzdobeného domu, kde každá izba dýcha nezabudnuteľnou žiarivou atmosférou umocnenou snehovými vločkami za oknom. Ale aj Hedviga skrýva ťaživé tajomstvo, ktoré musí Julian objaviť…

 

Snehová sestra je vianočný príbeh vyrozprávaný v 24 kapitolách, ktorý citlivo a poeticky približuje ducha Vianoc. Tento prekrásny príbeh vás možno rozplače, no zároveň prináša aj nádej. Ukazuje, ako sa možno vyrovnať s odchodom milovaného človeka. Podobné príbehy píše sám život, sú plné melanchólie, smútku a srdečnosti. Je to kniha ako stvorená na vianočný čas.

K máte chuť na kúzelný príbeh, siahnite po tomto. Áno, je tam aj smútok, strata, ale tiež priateľstvo a vášeň, ktorá dokáže zachraňovať. Ak je vám clivo, pociťujete nostalgiu, siahnite po tomto krásnom príbehu.

vianočné príbehy

otvorená kniha4. Hviezdna brána (Ingvild H.Rish)

Smutno-krásny príbeh o rodine, ktorú zničil alkoholizmus otca…no boli to práve dcéry Ronja a Melissa, ktoré ich dokázali zachrániť. Dojímavé rozprávanie o dnešnom svete, v ktorom neraz prehliadame zjavné veci. To, ako niektorí ľudia trpia, trápia sa a gniavia ich starosti. Zároveň však príbeh o sile rodiny. Súdržnosti a podpore.
Hviezdna brána.

Ronja a jej staršia sestra Melissa žijú s otcom v chudobnej štvrti Osla, v Tøyene. Nemajú toho veľa, ale majú jeden druhého. Šarmantný otec zbožňuje svoje dcéry, ale ešte viac miluje alkohol a oslavy v krčme.

Blížia sa Vianoce a ich otec znovu prišiel o prácu. Po veľmi krátkej abstinenčnej prestávke sa vracia k svojim démonom a dievčatá si musia poradiť bez neho. Aby šestnásťročná Melissa zabezpečila rodine skromný príjem, pred vyučovaním a po ňom pomáha predávať vianočné stromčeky. Jej desaťročná sestra Ronja zase predáva vence a viazaničky čečiny. Otec zatiaľ vysedáva v neďalekej krčme, v Hviezdnej bráne.

 

Hviezdna brána je netypický vianočný príbeh zo súčasnosti, no napriek tomu nestráca čaro sviatkov. Rozpráva o láske a o Vianociach, o deťoch, ktoré musia dospieť skôr, ako by mali, aj o dospelých, ktorí nezvládajú úlohu rodiča.
Pri tomto príbehu vám bude smutno, ťaživo na srdci i na duši. Pri čítaní, koľko si sestry museli vytrpieť, koľko sklamania zažili vám možno bude pukať srdce…no vždy je nádej. A keď vezmete osud do vlastných rúk, keď sa vzchopíte a začnete konať, je tu nádej na lepší zajtrajšok. Krok za krôčikom…

vianočné príbehy

otvorená kniha5. Prostonárodné slovenské rozprávky

Radúz a Ľudmila. Čarodejná lampa. Laktibrada. Zakliata hora. Za zlatým jabĺčkom. Či Mahuliena zlatá panna.
To je len pár z Dobšinského rozprávok, ktoré sa objavili v 1.zväzku knihy Prostonárodné slovenské rozprávky. Celkovo ich je tam 36 na vyše 400 stranách.
Ideálny darček pod vianočný stromček je komplet 3 zväzky Prostonárodné slovenské rozprávky, kde sú na 1500 stranách tie najkrajšie klasické rozprávky.

Ťažko by sme si dnes vedeli predstaviť slovenskú literatúru bez Prostonárodných slovenských rozprávok. Vyrástli na nich celé generácie mladých čitateľov, podnecovali ich fantáziu a unášali ich do bájnych svetov.
Po prvom zväzku následne vyšli ďalšie dva. Na ich základe vzniklo množstvo ilustrácií, prerozprávaní a prepracovaní, balet Popolvár pre najmladších divákov sa celé desaťročie drží na scéne a bábkari z nich čerpajú plnými priehrštiami. Jednou vetou, sú tu stále s nami.

Štúrovskí zberatelia sa rozbehli po celom Slovensku a zaznamenávali najrozmanitejšie žánre ľudovej slovesnosti, ktoré odrážali autentického ducha Slovákov, a tým aj legitimizovali ich národnostné snahy. Bolo to v časoch vrcholiaceho národného útlaku, keď rozprávky dokazovali a podčiarkovali existenciu slovenského národa a jeho tradičné kultúrne hodnoty. Navyše štúrovci videli v rozprávkach drahocenné poklady národnej poézie, ich krásu a veľkosť prirovnávali k rýdzemu zlatu.

 

Vydavateľstvo TATRAN pripravilo kompletné trojzväzkové vydanie Prostonárodných slovenských rozprávok.
Rozprávky, ktoré zaradili do prvého zväzku, vydali August Horislav Škultéty a Pavol Dobšinský v rokoch 1858 – 1861 v šiestich zošitoch. Popri rozprávkach fantastických, ktoré tvoria podstatnú časť, uverejnili zberatelia aj rozprávky satirické a realistické.

Prostonárodné slovenské rozprávky 2.zväzok prináša 27 rozprávok, ktoré pôvodne vyšli v Slovenských povestiach Augusta Horislava Škultétyho a Pavla Dobšinského, a prvých 24 rozprávok z Prostonárodných slovenských povestí – rozprávkovej knihy, ktorú Pavol Dobšinský vydal vlastným nákladom.

Prostonárodné slovenské rozprávky 3.zväzok je zavŕšením edície pripravenej Eugenom Paulinym v roku 1958. Pauliny tu do jedného titulu spojil dve rozsiahle rozprávkové zbierky: Slovenské povesti Augusta Horislava Škultétyho a Pavla Dobšinského (1858 – 1861) a Prostonárodné slovenské povesti, ktoré Dobšinský vydal vlastným nákladom (1880 – 1883). Výtvarný koncept Martina Benku rešpektuje v úplnosti.

vianočné príbehy

Foto: Lepšídeň.sk, SkveléKnihy.sk, Tatran, Freepik.com


Zdielať

About Author

Komentáre sú uzavreté.