Žijeme v časoch, kedy sa stalo pranie vďaka automatickým práčkam jednou z najjednoduchších činností vôbec. Vyberieme si niektorý z obľúbených pracích práškov a pri jeho dávkovaní rozhodne teda nešetríme. Veď prečo aj, chceme dokonale čistú a voňavú bielizeň.
Vedeli ste však, že nesprávnym dávkovaním nielen, že trpí vaša peňaženka, ale v konečnom dôsledku aj samotná pračka? Presne tak. Poradíme vám, od čoho všetkého závisí dávkovanie pracieho prostriedku a ako správne používať aviváž.
Každá bielizeň je iná
Tak ako každý, i vy určite pred naplnením práčky triedite špinavú bielizeň na bielu, farebnú a tmavú kôpku, ktoré následne periete samostatne. Okrem farieb tiež určite prihliadate aj na materiál, je tak? Hodváb a bavlnu by ste predsa neprali na tom istom programe pri rovnakej teplote, a tak podobne.
Ako je to s dávkovaním pracieho prostriedku? Dávkujete ho len tak „od oka“?
Robíte veľkú chybu a mali by ste začať venovať väčšiu pozornosť práve samotným obalom, na ktorých nájdete tabuľky s presným dávkovaním.
Prečo je správne dávkovanie dôležité?
Ako sme už spomínali vyššie, správne dávkovanie je naozaj mimoriadne dôležité. Prečo to tak je? Odpoveď nájdete v nasledujúcich riadkoch.
Ak prášku použijete príliš málo, je viac než isté, že nebudete spokojní. Výsledkom totiž môžu byť nevábne škvrny, ktoré môžu zostať na vláknach bielizne. Postupom času môžeme toto nesprávne dávkovanie pocítiť aj na farbách. Tie začnú byť menej jasné, biela bielizeň môže dokonca získať sivastý nádych.
Ak to s vašim pracím práškom preháňate, na bielizne to rozhodne nespozorujete. Hrozí vám však oveľa väčší problém. Zvyšky nerozpusteného prášku sa totiž pomaly začnú usadzovať nielen v dávkovači, ale v samotnej práčke, čo môže viesť až k nepeknému zápachu. Okrem toho nám toto plytvanie spôsobí aj ďalší problém, a síce prievan vo vašej peňaženke. Pred praním by ste mali brať do úvahy:
Množstvo bielizne je ďalším z atribútov, na ktoré by ste rozhodne nemali zabúdať. Preto si pozorne prečítajte dávkovanie na pracích prostriedkov, ktoré sú zväčša uvádzané na kilogramy bielizne.
Tvrdosť vody zohráva pri správnom praní tiež nemalú rolu. Čím je totiž voda tvrdšia, tým viac prášku spotrebujeme. Zistite, akú tvrdosť vody má vaša domácnosť a podľa toho prispôsobte dávkovanie prostriedku.
Len pre porovnanie, obyvatelia južného Slovenska ako je Poltár, Lučenec či Rimavská Sobota majú najmäkšiu vodu. Mäkkú vodu však nájdete aj na strednom Slovensku a na krajnom východe. Naopak najtvrdšiu vodu má Bratislavský okres, Trnava, Galanta či dolné Považie.
Miera znečistenia bielizne je pri dávkovaní pracieho prostriedku Alfou a Omegou. Ak sa na bielizni nachádzajú odolné škvrny, bolo by vhodné bielizeň pred praním namočiť do studenej vody a priliať trochu pracieho gélu. Do programu neváhajte zahrnúť aj program s názvom predpieranie. Neviete sa rozhodnúť, ako je bielizeň znečistená? Pomôže vám táto pomôcka:
- Ľahko znečistená bielizeň: takto sa označuje oblečenie, ktoré bolo nosené len krátko a nie je nijako znečistené.
- Stredne znečistená bielizeň: na oblečení sa už vyskytujú menši fľaky a sú na ňom viditeľné známky nosenia.
- Silno znečistená bielizeň: na oblečení sa nachádza množstvo odolných fľakov.
Gél alebo prášok na pranie?
Hneď na úvod musíme poznamenať, že každý z uvedených pracích prostriedkov má svoje výhody a nevýhody a v zásade záleží len od vašich preferencií. Ideálnym riešením je preto vlastniť oba a striedať ich podľa potrieb. Nezabúdajte, že sypký prášok musíte vždy sypať do dávkovača, prací gél môžete tiež vložiť do dávkovača alebo aj priamo do bubna práčky. Prečo je to tak? Pointa je v tom, aká je ich schopnosť rozpúšťania sa.
Sypký prášok sa viac osvedčí pri praní na vyšších teplotách, kedy od neho aj očakávame skvelý výkon.
Prací gél je naopak vhodný pri menej znečistenej bielizni, ktorej postačí aj kratší cyklus na nižšej teplote. Použiť ho však môžete aj na predpieranie odolných škvŕn.
Kúpa kvalitného pracieho prostriedku si môže síce spočiatku vyžadovať vyššiu investíciu, v konečnom dôsledku však ušetríte. Ako je to možné? Jednoducho. Kvalitné čistiace prostriedky sú natoľko koncentrované, že ich stačí len veľmi malé množstvo, vďaka čomu vám vydržia oveľa dlhšie.
Mimoriadne obľúbená je najmä Ariel prášok a Ariel kapsule.
Dávkovanie aviváže
Možno ste to nevedeli, ale aj pri dávkovaní aviváže by ste mali byť na pozore. Jej množstvo záleží od tvrdosti vody. Mnohí z nás pritom merajú kvalitu aviváže podľa toho, ako dlho zostáva bielizeň po vypraní voňavá. V prípade, že sa to s avivážou dlhodobo preháňa totiž riskujete nielen zanesenie práčky, ale aj vznik rôznych alergií.
Prečítajte si tiež
Testovali sme pracie prášky z Rakúska. Tieto sú najlepšie.
Ako správne naplniť práčku
Aj taká obyčajná vec ako je naplnenie práčky by mala mať svoje pravidlá. Bubon by ste nikdy nemali preťažovať. Zistíte to jednoducho.
Platí nasledujúce železné pravidlo: do bubna sa vám nad bielizeň ešte musí zmestiť vystretá a na výšku postavená dlaň. Pri jemnej bielizni a vlne naplňte bubon iba do polovice. So správnym naplnením ušetríte náklady a energie. Ak je práčka príliš plná, bubon sa netočí správne, a tým pádom sa ani oblečenie dobre nevyperie. Nedávajte do práčky ani primálo vecí, spotrebujete tak zbytočne energiu navyše.
Majte na mysli to, že vďaka správnemu naplneniu ušetríte okrem práčky aj náklady na energie.
— PR článok —
Foto: Pixabay.com, Unsplash.com