Vojna na Ukrajine prinesie aj zdražovanie. Benzín, energie, potraviny

Pinterest LinkedIn Tumblr +

Vojna na Ukrajine bude mať mnoho závažných dôsledkov, od destabilizácie situácie v celej Európe, cez davy utečencov z Ukrajiny až po hypotetickú situáciu, že budeme susediť priamo s Ruskom. Okrem dlhodobejších hrozieb však pocítime vojnu už v najbližšom období, a najskôr nepriamo. Zvyšovanie cien ropy a následný nárast cien pohonných látok, zvyšovanie cien energií i potravín. Aj na to sa musíme pripraviť. Vojna na Ukrajine prinesie zdražovanie – čo môže ísť podľa odborníkov hore a aké to bude mať dopady na naše domácnosti?

 

Cena plynu

Rusko síce uistilo, že bude pokračovať v dodávkach plynu na svetové trhy, ale u V.Putina si dnes už nemôžeme byť istí ničím. Minister Sulík napríklad povedal, že ceny energií by sa nemali meniť, ak Rusi dodržia dohody. Ako však vidíme, Rusi (Putin) dohody nedodržiavajú a nevieme, čo môže prísť zajtra.

Rusko je najväčší dodávateľ plynu do Európy a ceny zvyšuje už len neistota na trhu v súvislosti s vojnou na Ukrajinu. Podľa energetického analytika Karla Hirmana by Rusko zastavením dodávok plynu výrazne utrpelo. „Ak by Putin prikázal úplne zastaviť export ropy a plynu do EÚ, zrútila by sa ruská ekonomika. Rusko totiž nemá logistické trasy a ani náhradných bonitných zákazníkov,“ povedal odborník pre Nový čas.

Treba však myslieť na to, že Slovensko dováža 2/3 ropy a príbuzných produktov práve z Ruska a pri plyne tento ruský podiel presahoval aj 90 %. Takže súčasná situácia zhorší aktuálny stav a cena energií ešte porastie. Už po začiatku vojenskej invázie vzrástla cena zemného plynu v Európe o 20%.

 

 

Bude drahší benzín a nafta?

Cena ropy je najvyššia od roku 2014, čo už sami cítime na čerpacích staniciach. Ak by Rusko zastavilo dodávky ropy, výrazne by nás to neovplyvnilo, keďže v tomto smere ide hlavné zásobovanie najmä cez tankery. Túto komoditu tiež vieme nakúpiť aj od iných dodávateľov.
Napríklad dodávky cez ropovod Družba do Slovnaftu sa dajú nahradiť cez chorvátsky terminál Omišajl a ropovod Adria.
Pravdou však tiež je, že cez Ukrajinu vedú dôležité plynovody a ropovody, čiže Ukrajina by mohla pristúpiť k ich obmedzeniu.

Predpokladá sa, že ceny pohonných látok v najbližších týždňoch zdražejú minimálne o ďalších 5 centov za liter. Cena 95-oktánového benzínu tak dosiahne takmer 1,60€ za liter, čiže pri natankovaní plnej 50-litrovej nádrže zaplatíme 80€.

 

Drahšie potraviny?

Vojna na Ukrajine spôsobí zdražovanie potravín, to je takmer isté. Ukrajina je totiž jeden z najväčších svetových producentov pšenice a kukurice. Kedysi sa jej tiež vravelo Obilnica Európy. Hoci ich dodáva najmä na Blízky Východ a do Afriky, reťazovito by to spôsobilo nárast globálnych cien.
Drahšie obilniny sa teda premietnu do vyšších cien chleba, pečiva a pekárenských výrobkov. Následne však zdražejú aj rôzne cukrovinky, polotovary a takisto mäso, keďže obilniny sa používajú na kŕmenie hospodárskych zvierat.

vojna na Ukrajine

 

Problémy s výrobou?

Mnohým výrobcom môžu uškodiť výpadky niektorých komodít, na ktorých stojí výroba určitých podnikov. Napríklad košická fabrika U. S. Steel má síce nateraz rezervy, ale tie nevydržia dlho, ako podotkol minister hospodárstva Richard Sulík.

Nestabilnejšia Európa a najmä hrozba pre Slovensko ako priameho suseda „vojnovej“ Ukrajiny by mohlo odradiť aj potenciálnych investorov. Tí by radšej vyčkávali, ako sa situácia vyvinie, prípadne si sa popozerali po stabilnejšom regióne pre svoju výrobu ako je povedzme Slovensko.

Rusko a Ukrajina sú významnými dodávateľmi železnej rudy, medi a hliníka, ktorých ceny po začiatku vojny okamžite rástli. Rusko je tiež najväčším producentom paládia, ktoré sa používa v katalyzátoroch áut, takže prípadne prerušenie dodávok by mohlo zdražieť autá…alebo spomaliť ich výrobu.

4 techniky, ako sa uvoľniťPrečítajte si tiež
4 jednoduché techniky, ako sa rýchlo a kedykoľvek upokojiť.

Slovenský Chemosvit má na Ukrajine fabriky, investoval tam v posledných rokoch asi 10 miliónov eur. „Dnes ráno sme rozhodli o odstavení týchto prevádzok, dôvodom bola najmä panika v zamestnaneckých radoch,“ povedala pre Hospodárske noviny šéfka Chemosvitu Fibrochem Alena Balogová.

Výrazne zareagovali aj investori na svetových trhoch. Prudké výpredaje na akciových trhoch, či skokové zdražovanie ropy a zemného plynu následne ovplyvní aj našu životnú úroveň. Trhy sú po dvoch rokoch pandémie oslabené a vyčerpané, takže vojna na Ukrajine spôsobí ďalšie problémy a ťažkosti.

Zdroj: slovenské denníky a online médiá, analytici
Foto: Pixabay.com, Unsplash.com


Zdielať

About Author

Komentáre sú uzavreté.