Nestaňte sa obeťou online podvodu! Ako sa vyhnúť zlodejom?

Pinterest LinkedIn Tumblr +

Podľa údajov agentúry Eurostat sa až 69% Európanov pri online nákupoch ešte nikdy nestretlo s problémami. To je určite dobrá správa o stave európskeho e-commerce trhu. Napriek tomu sú však online scamy a podvody veľmi bežné. European Consumer Centre Network (ECC-Net) odhaduje, že iba v roku 2014 sa až 12% používateľov internetu v EU stalo obeťou online podvodu a až 8% zažilo odcudzenie identity, čo je mimoriadne závažná forma podvodu.

Ktokoľvek, bez ohľadu na úroveň svojich skúseností s používaním webu, sa môže stať terčom. Scameri a podvodníci neustále skúšajú nové a nové techniky. Existuje však niekoľko opatrení, vďaka ktorým sa používatelia môžu vyhnúť tomu najhoršiemu.
ShopAlike ako súčasť siete online porovnávacích portálov v 13 krajinách Európy pracuje s takmer 2000 partnerskými obchodmi. A keďže bezpečnosť nakupovania je pre ShopAlike jednou z najzákladnejších priorít, pripravil jednoduchú infografiku. Informácie a nižšie aj infografika vám priblížia najčastejšie typy podvodov a tipy, ako ich rozpoznať a vyhnúť sa im.

 

Nestaňte sa obeťou online podvodu!

Ako spoznať podozrivú webstránku?

Prvá vec, ktorú by ste si mali všímať je, či stránka nemá skrátenú alebo chybne vyzerajúcu URL adresu a či obsahuje https protokol, ktorý ochráni vaše platobné údaje. Je dôležité všímať si aj kvalitu obsahu stránky: podozrivé stránky často obsahujú množstvo preklepov a gramatických chýb, ukazovateľom sú aj obrázky v nízkom rozlíšení.
Skontrolujte si aj informácie o firme – sú dostačujúce? Má webová stránka zverejnenú kontaktnú adresu a e-mail, daňové identifikačné číslo (DIČ), podmienky vrátenia tovaru, princípy ochrany údajov alebo podmienky použitia?

online podvodu

 

Ako spoznať podozrivú reklamu?

Prvým signálom, pri ktorom by ste mali pri reklame na sociálnych sieťach spozornieť, je extrémne nízka cena! Ak reklama ukazuje nízky počet reakcií alebo komentárov, a ešte k tomu vyzerá ako spam, skúste si radšej o značke či obchode spraviť prieskum. Hľadajte napríklad pozitívne recenzie od iných používateľov a zákazníkov.

reklama online podvodu

 

Ako spoznať podozrivú aplikáciu?

Takmer ku každej z najobľúbenejších neplatených aplikácií existuje falošná kópia, ktorá sa Vás snaží presvedčiť, že je tou legitímnou. Takéto podvodné aplikácie môžu na váš telefón nainštalovať škodlivý malware. Alebo sa vás pokúsia presvedčiť, aby ste s nimi zdieľali svoje osobné údaje.
Vždy si preto skontrolujte vydavateľa aplikácie a nikdy nezdieľajte svoje osobné dáta. Ak od vás niektorá z “veľkých značiek” chce za stiahnutie aplikácie peniaze, pravdepodobne ide o falzifikát. Ak máte pochybnosti, vždy radšej navštívte oficiálnu stránku spoločnosti, ktorá aplikáciu vyvinula. Tam nájdete cestu k legitímnej kópii.

appka online podvodu

 

Čo robiť, keď sa stanete obeťou podvodu?

Občas aj napriek opatrnosti môže mať človek jednoducho smolu. Čo teda robiť, ak sa stanete  terčom online podvodníkov?
V prvom rade si zmeňte všetky citlivé heslá a prístupové heslá k bankovému účtu. Môžete kontaktovať políciu a informovať svoju banku.
Na Slovensku sa môžete obrátiť napríklad aj na Odbor ochrany spotrebiteľa Ministerstva hospodárstva, Slovenskú obchodnú inšpekciu, alebo pre prípady cezhraničných reklamácií či sporov na Európske spotrebiteľské centrum v Slovenskej republike.

nestante sa obeťou online podvodu

— PR správa ShopAlike —


Zdielať

About Author

Komentáre sú uzavreté.