10 liečivých receptov z cibule. Pre vaše zdravie i krásu

Pinterest LinkedIn Tumblr +

Cibuľa je takmer univerzálny liek a má mnohé benefity pre zdravie i liečivé vlastnosti. Máme pre vás 10 receptov z cibule – napríklad cibuľový sirup na kašeľ, cibuľové víno, cibuľové ponožky, či triky na pleť. Najskôr sa pozrime, kde všade cibuľa pomáha:

  • Zlepšenie imunitného systému: Cibuľa obsahuje antioxidanty, vrátane vitamínu C, ktoré môžu posilniť imunitný systém a pomôcť bojovať proti infekciám.
  • Protizápalové vlastnosti: Síce to nie je náhrada za lekársku starostlivosť, ale cibuľa môže pomôcť znížiť zápal v tele vďaka svojim fytonutrientom a antioxidantom.
  • Boj proti nachladnutiu a chrípke: Cibuľa môže byť užitočná pri zmierňovaní symptómov nachladnutia a chrípky. Môžete napríklad pripraviť cibuľový odvar alebo si pridávať čerstvú cibuľu do jedál.
  • Znižovanie hladiny cholesterolu: Niektoré štúdie naznačujú, že cibuľa môže pomôcť znižovať hladiny cholesterolu v krvi, čo je dôležité pre zdravie srdca.
  • Podpora tráviaceho systému: Cibuľa obsahuje vlákninu, ktorá môže byť prospešná pre tráviaci systém a pomôcť pri regulácii črevnej činnosti.
  • Antibakteriálne a antifungálne vlastnosti: Niektoré zložky cibule majú antibakteriálne a antifungálne vlastnosti, čo môže byť užitočné pri boji proti infekciám.

Cibuľa je prírodný všeliek, ktorého silice obsahujú vitamíny C, D, E, skupinu B, karotén, thiamín, riboflavín, niacín…jednoducho, škoda nevyužiť jej zdraviu prospešné účinky.

Liečivá cibuľa

Najčastejšie sa v našich kuchyniach nachádza klasická žltá cibuľa, ktorá je chuťovo najvýraznejšia a varením sladne.
Červená cibuľa je menej výrazná a najlepšie vynikne v šalátoch a v salse. Varením stráca svoju sýtu farbu.
Šalotka je menšia cibuľa, má jemnejšiu chuť a je mierne sladkastá. Môžete ju nakladať a pridávať do šalátov alebo sendvičov.
Biela cibuľa má tenšiu šupku, ostrejšiu chuť i vôňu. Je krehkejšia ako klasická žltá cibuľa a hodí sa do studenej i teplej kuchyne.
Jarná cibuľka nie je taká ostrá ani štipľavá ako žltá cibuľa. Má sviežu farbu, výborná čerstvá na chlebík, do šalátov ap.

rôzne druhy cibule

ikona cibula1.Cibuľový sirup proti kašľu

Nakrájajte niekoľko koliesok žltej cibule do hrnčeka, zalejte medom a nechajte cez noc odstáť v chladničke. Potom premiešajte a užívajte po lyžičkách pri nachladnutí a kašli, stačí 3x denne. Sirup pomáha aj pri vykašliavaní a rozpúšťa hlieny.

ikona cibula2.Cibuľové ponožky

Výborný tip z tradičnej čínskej medicíny. V mikrovlnke ľahko zohrejte plátky cibule, potom ich priložte na chodidlá a previažte obväzom. Na to si navlečte ponožky a nechajte takýto cibuľový obklad pôsobiť celú noc. Cibuľa pôsobí cez chodidlá na celý organizmus – uvoľňuje hlieny, znižuje horúčku a urýchli liečenie choroby.

ikona cibula3.Cibuľový čaj

Klasika, na ktorú sme už mnohí zabudli. Nakrájajte cibuľu na plátky a zalejte horúcou vodou. Pridajte štipku majoránky, môžete aj plátok-dva jablka a nechajte 15 minút lúhovať. Keď nápoj mierne vychladne, oslaďte ho medom a troškou citróna.
Cibuľový čaj pomáha pri nádche, kašli, angíne, chrípke a bolestiach v krku.

ikona cibula4.Cibuľový obklad

Ak máte niekde na tele modriny alebo opuch, nakrájajte plátky cibule a položte ich na dané miesto. Previažte obväzom a nechajte pôsobiť. Cibuľový obklad pomôže zmierniť svrbenie a rýchlejšie lieči opuchliny a modriny. Zvykne sa opakovať tri dni a modrina rýchlejšie ustúpi.

ikona cibula5.Cibuľové víno

Ešte ste ho nevyskúšali, ani ste o ňom nepočuli? Pritom takéto víno naši predkovia užívali na posilnenie imunity – stačilo štvrť pohárika denne.
Rozmixujte 4 ošúpané cibule a dajte do väčšej nádoby. Pridajte 5 lyžíc medu a celé to zalejte 1 litrom bieleho suchého vína. Zavrite nádobu a nechajte päť dní odležať. Aspoň raz počas tých dní zatraste nádobou, premiešajte obsah.
Potom nápoj preceďte do tmavej fľaše a skladujte v suchu a chlade.

10 receptov z cibule

ikona cibula6.Cibuľa proti migréne

Ak vás bolí hlava alebo máte migrénu, nakrájajte jednu cibuľu nadrobno, zabaľte ju do vreckovky a priložte si na zátylok. Potom ešte obviažte teplým uterákom a nechajte pôsobiť pol hodiny. Počas dňa si takýto obklad urobte ešte dva razy.

ikona cibula7.Cibuľová šťava na krajšie vlasy

Možno viete, že čistá cibuľová šťava vie dokonale prekrviť vlasovú pokožku. Zlepšuje zároveň kvalitu vlasov a podporuje ich rast. Vyšťavte si preto cibuľu a vmasírujte do suchých vlasov. Nechajte pôsobiť asi 15 minút a potom dôkladne umyte šampónom.

ikona cibula8.Cibuľa na plesne a bradavice

Z čerstvo nasekanej cibule si pripravte kašu, napríklad v mažiariku. Natrite na postihnuté miesto, kde máte bradavicu alebo pleseň. Zabaľte a nechajte pôsobiť niekoľko hodín. Opakujte niekoľkokrát až kým nevidíte účinok, zmiernenie ťažkostí.

ikona cibula9.Pri bodnutí hmyzom

Toto ste už určite počuli a možno aj vyskúšali. Základom je však použiť cibuľu čo najrýchlejšie po bodnutí. Odkrojte stredne hrubý plátok a priložte priamo na štípanec. Prekryte kúskom mikroténu a obviažte. Zabránite tak svrbeniu a začervenaniu.

ikona cibula10.Cibuľa na lepšiu pleť

Látky obsiahnuté v cibuli podporujú tvorbu a udržiavanie kolagénu. Ten ako viete má zásadný vplyv na kvalitu a pevnosť pleti. Doprajte si teda cibuľu, kedykoľvek je to možné – na chlebe, v šaláte ap.
Ak budete jesť cibuľu aspoň 2x týždenne, zníži sa riziko vzniku rakoviny hrubého čreva až o 30%!
Aby sa z cibule uvoľnili všetky tie liečivé látky, je nevyhnutná oxidácia. Čiže keď nakrájate cibuľu, nechajte ju asi 10 minút odstáť a až potom jedzte.

cesnaková vňaťPrečítajte si tiež
Cesnaková vňať. Ako ju vypestovať doma a aké má liečivé účinky?

Liečivé účinky cibule v skratke

  • Chráni nervový a kardiovaskulárny systém.
  • Znižuje hladinu zlého cholesterolu.
  • Zabraňuje kôrnateniu ciev a prispieva k udržiavaniu správneho krvného tlaku.
  • Je prevenciou proti infarktu a mŕtvici.
  • Chráni nás pred osteoporózou.
  • Prospieva šľachám, väzom a chrupavkám.
  • Pomáha vstrebávať tuky a cukry, čiže je prevenciou proti cukrovke.
  • Vďaka antioxidantu quercetínu pôsobí preventívne proti rakovine
  • Pomáha tráviacemu traktu.

Foto: Unsplash.com, Pixabay.com


Zdielať

About Author

Komentáre sú uzavreté.