Živý plot, ktorý robí radosť vám aj vášmu okoliu. Ako sa oň starať?

Pinterest LinkedIn Tumblr +

Živý plot je jedným z najprirodzenejších riešení, ako si oddeliť pozemok od suseda, prípadne zeleninovú záhradu od zvyšku pozemku. Je estetický, vnesie vám na dvor kus zelene a pri dobrej starostlivosti vydrží roky. Ako sa však oň starať, aby vás tešil neustále?

 

Pravidelný rez je základ

Voľne rastúci živý plot je síce takmer bez údržby, avšak nie je najideálnejším riešením k moderným rodinným domom, na upravené predmestia či na menšie záhrady. Aby svoj účel plnil, bude potrebovať pravidelný rez. Dostupných je dnes množstvo drevín vhodných na takúto úpravu a s rezom vám hravo pomôžu aku nožnice na živý plot. Výšku a spôsob rezu prispôsobte typu dreviny a veľmi to nepreháňajte s frekvenciou strihania.

Zrezávať živý plot sa odporúča dvakrát za rok a v niektorých prípadoch, na menej exponovaných miestach, len raz za rok po odznení posledných zimných mrazov. Ak sa rozhodnete pre čiastočne kvitnúci živý plot, naplánujte si jeho strihanie až po odkvitnutí.

živý plot

 

Opadavý alebo neopadavý živý plot?

Obľúbené sú opadavé listnaté dreviny, avšak je potrebné sa zmieriť s tým, že v zime, ako už môžeme vidieť podľa názvu, opadajú a stanú sa priehľadné. Ideálne sú preto do sezónnych záhrad. Svojím jarným zazelenaním vám však doslova vezmú dych, a tak budete mať v priamom prenose prebúdzanie prírody. Z najfrekventovanejších opadavých krov vhodných na živý plot vyberáme dráč, zlatý dážď, hrab alebo tavoľník.

Na druhú stranu, ak sa chcete tešiť zo zeleného plotu po celý rok, na výber máte z rôznych druhov vždyzelených listnatých drevín. Najčastejšie ľudia siahajú po kroch, ako sú vavrínovec, hlohyňa, cezmína či bršlen.
Alternatívou sú tiež ihličnaté dreviny, napríklad cypruštek, tuja alebo tis. Ich starostlivosť je do veľkej miery rovnaká bez ohľadu na to, či siahnete po vždyzelených listnatých, vždyzelených ihličnatých alebo listnatých opadavých drevinách.

Náš tip
Ak ste kúpili dom s nevkusným dreveným, kovovým alebo betónovým plotom, prípadne sa vám ten váš už zunoval, nemusíte ho hneď búrať, aby ste mu vdýchli nový život. Na živý plot ho jednoducho premeníte pomocou ťahavých rastlín, napríklad brečtanu, plamienka či popínavej hortenzie.

živý plot

 

Hnojenie

Hnojenie rastlín dokáže robiť divy a inak tomu nie je ani v prípade živých plotov.

  • Na jar zvoľte hnojivo s vyšším obsahom dusíka, ktoré mu pomôže v obnove po dlhej zime.
  • Na jeseň zas zvoľte hnojivo s vyšším obsahom draslíka. Vďaka tomu prečká aj tie najchladnejšie mesiace s dokonalou ochranou a prebúdzanie na jar bude hneď jednoduchšie.

Síce sú pravidelný rez a hnojenie zárukou každého pekného živého plota, niektoré dreviny si vyžadujú aj inú špecifickú starostlivosť. Aby ste tomu vášmu dopriali presne to, čo potrebuje, mali by ste sa informovať ohľadom presných požiadaviek pre konkrétny typ dreviny. To vám tiež môže pomôcť pri rozhodovaní sa, po ktorom type siahnuť.

živý plot

— PR článok —
Foto: Pexels.com


Zdielať

About Author

Komentáre sú uzavreté.