Rozprávkový svet ruží. Arborétum Borová hora

Pinterest LinkedIn Tumblr +

Svet ako z rozprávky, v ktorom kraľujú ruže. Červené, žlté, biele… Nádherné a sýto zafarbené. Počuli ste už o jedinečnom arboréte drevín a kvetov, ktoré nájdete na severnom okraji mesta Zvolen? Arborétum Borová hora je menej známe ako Arborétum Mlyňany, no je to unikát svojho druhu. Ponúka vône a farby kvetov od výmyslu sveta. Keď pôjdete okolo, zájdite si tam a nechajte pohladiť svoje zmysly i dušu úžasnými kvetmi.

Arborétum Borová hora ponúka vyše 1 000 foriem a kultivarov, 1 500 geografických pôvodov drevín. Vo svete ruží si naozaj prídete na svoje. Toto nádherné arborétum ukrýva okolo 800 odrôd ruží. Ide najmä o sorty československých, ale aj významných svetových šľachtiteľov.
Poďte s nami a v spolupráci s časopisom Krásy Slovenska na malú návštevu tohto unikátneho arboréta.

 

V kráľovstve ušľachtilej ruže

Základ veľkolepej zbierke ruží, ktorá sa začala budovať súčasne so zbierkou drevín, dal prof. Pravdomil Svoboda, najmä z rozárií Arboréta Peklov a Botanickej záhrady Průhonice.
Pôvodný plán profesora Svobodu pestovať najmä odolné parkové ruže bol doplnený o ďalšiu ideu. Jej cieľom bolo pestovať a archivovať ruže pestované na území bývalého Československa alebo šľachtiteľmi pôsobiacimi na tomto území. Jednotlivé skupiny ruží a kultúrne odrody sa postupne usporadúvali podľa šľachtiteľov a roku ich vyšľachtenia.

Rozsiahla zbierka ruží si však vyžadovala údržbu na úkor zbierky drevín. Neskôr, koncom osemdesiatych rokov minulého storočia sa pristúpilo k postupnému znižovaniu počtu odrôd ruží v zbierke. Odrody vyšľachtené domácimi šľachtiteľmi zostali v plnom počte a z ďalších záhonových ruží sa ponechali iba najkvalitnejšie a najodolnejšie.

Na základe vysokej hodnoty jednotlivých zbierok bolo Arborétum Borová hora vyhlásené v roku 1981 za chránený areál: „Na ochranu ukážky genetického bohatstva, drevinového zloženia lesov Slovenska, širokej individuálnej premenlivosti jednotlivých druhov drevín. Taktiež spĺňa účel na vedecko-výskumné a náučno-kultúrne ciele.“

ruže arborétum borová hora

Arborétum Borová hora

Čo ukrýva súčasná zbierka?
Už spomínaných 800 rôznych odrôd kultúrnych ruží. Nájde sa v nej prekrásne ružové bohatstvo, ktoré osloví nielen vôňou, ale aj rôznorodosťou farieb.
V celkovom počte je to 4 000 kríkov. Z tohto množstva je 346 odrôd vyšľachtených šľachtiteľmi pôsobiacich na území Slovenska alebo Česka.
Ostatných 454 odrôd je vyšľachtených na území iných štátov.

Arborétum v Borovej hore sa môže popýšiť aj 83 druhmi botanických druhov ruží. V súčasnom období je zbierka v rámci možností dopĺňaná najmä starými odrodami ruží od českých šľachtiteľov Jana Bőhma, Josefa Urbana a Rudolfa Geschwinda.
V najväčšom počte sú zastúpené odrody ruží svetoznámeho šľachtiteľa Geschwinda, ktorý v Krupine vytvoril neobvyklé rozárium.

Pozrite si články o CESTOVANÍ.oravský hrad z výšky

Šľachtenie ruží

Šľachtenie ruží nemá na Slovensku veľmi dlhú minulosť. Poznatky súvisiace s touto činnosťou sú známe iba z prvej polovice 19. storočia. Za priekopníka v šľachtení ruží na území Slovenska možno považovať Rudolfa Geschwinda, ktorý sa narodil v severných Čechách, ale podstatnú časť svojho života prežil na Slovensku, vtedajšom Rakúsko-Uhorsku.

Najväčšiu slávu zožal Geschwind práve pri šľachtení ruží. Zhromaždil viac než 100 botanických ruží a veľa vtedy známych kultúrnych odrôd.
Z tohto materiálu vyberal kombinácie  rodičovských rastlín so zámerom vyšľachtiť odrody vhodnejšie aj pre chladnejšie severnejšie pásma. Zároveň mali spĺňať podmienku zdravých a na ošetrovanie nenáročných rastlín, tak ako sú dnes sadové ruže. Jeho prvé vyšľachtené ruže dostali meno ‚Nordlandrose‘ – severské ruže.

 

Svetová ruža

Gruss an Teplitz arborétum borová hora

Svetoznáma ruža ‚Gruss an Teplitz‘ – Pozdrav Tepliciam.

Geschwind vyšľachtil skupinu slovenských (uhorských) popínavých ruží, z ktorých najznámejšia je ruža so zaujímavým názvom ‚Erinnerung an Brod‘ – Spomienka na Brod. Najväčšiu popularitu však dosiahla ruža s názvom ‚Gruss an Teplitz‘ – Pozdrav Tepliciam.

Bola vyšľachtená v roku 1887 v Krupine, kde žil. Svetová federácia ružiarskych spoločností ju zaradila do siene slávy historických ruží. Rudolf Geschwind sa počas svojho života natrvalo zapísal do histórie šľachtenia ruží tým, že vyšľachtil viac než 700 odrôd ruží. V zbierke Arboréta Borová hora je z nich sústredených takmer 50 odrôd.

 

Šľachtitelia dnes

Spomeňme ešte šľachtiteľa Františka Chorváta, ktorý vyšľachtil niekoľko odrôd mnohokvetých ruží, veľkolepý kultivar ‚Istropolitana‘ a popínavú odrodu ‚Andrej Kmeť‘.
V súčasnosti šľachtí miniatúrne ruže Silvester Győri v Dunajskej Strede.
Expert na veľkokveté a mnohokveté ruže je František Glváč v Rovinke pri Bratislave. Ich ruže sú vysadené aj v Arboréte Borová hora Technickej univerzity vo Zvolene.

 

Ako a kedy do Arboréta?

vstup arborétum borová horaArborétum Borová hora je otvorené pre verejnosť od 15.marca do 31.októbra a vždy v pondelok až piatok (od 7:00 do 15:00).
Môžete si tam dokonca nakúpiť izbové rastliny – počas celého roka. Predaj drevín len od apríla do októbra. Pozrite si už vopred Ponukový list ruží alebo Ponukový list drevín, trvaliek a izbových rastlín.

V Arboréte bývajú aj zaujímavé odborné podujatia ako Dni rododendronov (koncom mája), Jeseň v Arboréte (polovica októbra), Vítanie vtáčích poslov jari (na konci marca) alebo Dni ruží, ktoré sú v roku 2017 v dňoch 12. až 18.júna.

Dospelý zaplatí za vstup 2 eurá, študenti a dôchodcovia len euro a deti do 6 rokov a ZŤP  zadarmo. Ak bývate nablízku a chcete si tam zájsť častejšie, kúpte si permanentku na sezónu za 10 eur.
Pozrite si, kde presne sa nachádza Arborétum Borová hora a ako sa tam dostať:

text a foto: Katarína Šuchová
V spolupráci s časopisom Krásy Slovenska – 94.ročník, číslo 5-6/2017.
Ak máte záujem odoberať časopis, kliknite si na PREDPLATNÉ.


Zdielať

About Author

Komentáre sú uzavreté.