Prejedli ste sa na sviatky? Poradí gastroenterológ Miloš Bubán

Pinterest LinkedIn Tumblr +

Prehnali ste to cez sviatky s jedením? Ťažko odolávať toľkým dobrotám, však? Tam si zobnete sladké, tu slané, potom výdatný obed, zemiakový šalát, kus mäsa…a po malej prestávke pokračujete „so zobkaním“. Sviatočnú pohodu v mnohých rodinách rýchlo strieda žalúdočná nevoľnosť, a občas môže byť aj horšie.
„Tie následky môžu byť rôzne,“ tvrdí pre LepšíDeň.sk gastroenterológ MUDr. Miloš Bubán z Gastrocentra Bajkalská. „Od pocitov plnosti cez nevoľnosť, sťažené dýchanie až po žlčníkový záchvat. Záleží na tom, v akom zdravotnom stave je náš tráviaci systém.“

U niektorých ľudí sa totiž pri sviatočnom prejedaní môžu prejaviť skryté ochorenia, o ktorých možno doteraz ani nevedeli, ako napríklad žlčníkové kamene. Ako čo najlepšie a najrýchlejšie uľahčíte preťaženému tráveniu? Na čo si dávať pozor?

 

Útok na trávenie

Pri prejedaní je prirodzene najviac zaťažený žalúdok, lebo musí spracovať väčšie množstvo jedla. „Ale zabrať dostáva aj pankreas, žlčník a pečeň, ktorá je akousi chemickou továrňou v našom tráviacom systéme,“ upozorňuje skúsený gastroenterológ a pripomína starú dobrú pravdu: rozhodne nechoďte spať s plným žalúdkom!
„Telo musí na spracovanie potravy vydať množstvo energie, takže sa nedokáže uvoľniť a preladiť na pokojový nočný režim, ktorý je určený predovšetkým na oddych a regeneráciu. Už naši starí rodičia vedeli, že kto si ľahne spať sýty, tak bude mať ťažké sny. Preto sa odporúča jesť najneskôr štyri až tri hodiny pred spaním.“

Keď už sa prejete a cítite ťažobu, niekedy stačí pokoj, mierna diéta a žalúdočné čaje. Pri bolestiach žalúdka a pálení záhy pomôžu antacída, buď na cmúľanie alebo v tekutej forme. Tie síce fungujú okamžite, ale pozor! Môžu znížiť vstrebávanie iných liekov, preto by sa mali podávať s odstupom dvoch až troch hodín od aplikácie iných liekov.

Ak by sa vám bolesti žalúdka častejšie opakovali, vyhľadajte lekára – môže ísť o žalúdočné vredy alebo funkčnú poruchu žalúdka, ktorá máva aj vážnejšie dôsledky.

 

Miloš Bubán a prvá pomoc

Dajú sa kúpiť rôzne digestíva v lekárni, ktoré prinesú úľavu. „Pomáha aj pitie piva alebo bublinkových nápojov,“ radí MUDr. Miloš Bubán. „Pri ich prijímaní sa potrava zriedi vodou a kysličník uhličitý, ktorý je v nich obsiahnutý podporuje trávenie. Ide o to, aby sme si mohli ľudovo povedané „dobre odrgrgnúť“.“

Dajú sa použiť aj tzv. inhibítory  protónovej pumpy, napríklad pantoprazol, omeprazol, lansoprazol. „Tie treba užívať nalačno, najlepšie pol hodiny pred jedlom alebo dve hodiny po jedle,“ upozorňuje PharmDr. Veronika Krajčová. „Ak máte hnačku a nie ste si istí kvalitou zjedených potravín, užite liek s účinnou látkou loperamid.“
Výborne zaberá aj čierne uhlie (nikdy nie deťom do troch rokov) alebo lokálne antibakteriálne pôsobiace liečivo kloroxin.
Ak vás naopak trápi zápcha, tá sa zvykne postupne upraviť. Predsa len sviatočné jedenie je nápor na náš organizmus 🙂 Ak si chcete pomôcť, vyskúšajte prípravok s laktulózou a zvýšte príjem vlákniny.

Miloš Bubán

Lepšie trávenie

Cez sviatky si neraz doprajeme menej zvyčajné potraviny, nevhodné, alebo vo veľkom množstve.
Ak vás nafukuje a tvorí sa nadbytok plynov v črevách, z voľne predajných liečiv si môžete zakúpiť kvapky, sirup, vrecúška alebo tablety s obsahom simetikonu. Ten znižuje povrchové napätie plynov, nevstrebáva sa, pôsobí lokálne. Preto je bezpečný aj pre tehotné a dojčiace mamičky.

Pomôžte svojmu tráveniu – či už ste striedali rôzne potraviny, sladké a slané, alebo ste si dávali veľké porcie. Využite tráviace enzýmy. Nájdete ich vo forme kapsúl alebo klasických tabliet. Treba ich užívať súčasne s jedlom, aby sa spolu s tráveninou dostali do čreva.

Máte bolesti žlčníka? Pri menej závažných akútnych problémoch si vystačíte so žlčníkovou čajovou zmesou alebo látkami, ktoré upravujú množstvo a tekutosť žlče. Sem patrí kurkuma, mentolová a eukalyptová silica. Väčšinou sa užívajú liečivá, ktoré zvyšujú produkciu žlče, najmä s obsahom fenipentolu alebo hymecromonu.
Ak problémy spôsobili žlčníkové kamene alebo piesok, pomôže iba lekár. Toho rozhodne neodkladajte, žiadne voľno predajné lieky vám nepomôžu!

 

Prevencia

Aj podľa odborníka Miloša Bubána je však najlepšie myslieť na prevenciu. To znamená jesť v menších dávkach viackrát za deň, dodržiavať pritom zdravý pitný režim a pravidelne sa hýbať. Bez ohľadu na to či práve sú alebo nie sú sviatky.
Energiu, ktorú počas dňa prijímame z potravín, treba nejako vydať. V opačnom prípade sa človek nemôže čudovať, že začne priberať.
S obezitou prichádza celý rad vážnych ochorení, preto je vždy lepšie vôbec sa do tohto stavu nedostať.

 


Zdielať

About Author

Milan Buno

Vyše 20 rokov píšem texty a články. Vymýšľam slogany a pripravujem zadania na webstránky. Robil som moderátora v Slovenskom rozhlase, Twiste a Rádiu Okey. Redaktora v Slovenskej televízii. Písal som pre SME, Hospodárske noviny a časopisy ako Markíza, Zdravie, Život ai.

Komentáre sú uzavreté.