11 najčastejších mýtov o zraku

Pinterest LinkedIn Tumblr +

O niečom cennom sa zvykne hovoriť: „Chráň si to ako oko v hlave.“ Zrak je naozaj jedna z najdôležitejších vecí, vďaka ktorým sa orientujeme vo svete. Ľudia s dobrým zrakom si ani nevedia predstaviť, aké je to byť nevidiaci. Prípadne mať poškodené oči. A pritom mnohí si ani nedávame dostatočný pozor na svoje oči, zanedbávame ich, dávame im zabrať a nedoprajeme im oddych. O zraku hovoríme, no nedodržiavame ani tie najzákladnejšie pravidlá.

Áno, o zraku existuje mnoho mýtov, a možno aj preto sme neistí. Neviem, čo je vlastne pravda – naozaj zhoršuje sledovanie televízie zrak? Spôsobuje počítač vysúšanie očí? Pomôže nám mrkva a očná joga?
LepšíDeň.sk vám v spolupráci s portálom Moješošovky.sk ponúka 11 najčastejších mýtov o zraku.

 

11 mýtov o zraku

1. Mrkva zlepšuje zrak – MÝTUS

Vtĺkali nám to mamy do hlavy odmalička, ale nie je to celkom pravda. Áno, mrkva je bohatá na vitamín A…ale podobne ako mlieko, syr alebo vajíčka. A tento vitamín vyživuje sietnicu oka, takže v každom prípade je konzumácia mrkvy dobrým krokom.
S dioptrickými chybami však mrkva nemá nijakú súvislosť a určite neplatí, že keď budete jesť túto zeleninu, nebudete musieť nosiť okuliare.

 

2. Časté sledovanie televízie zhorší zrak – MÝTUS

Obľúbená strašiaca formulka rodičov voči deťom 🙂 Nepozeraj toľko telku, lebo prídeš o zrak… Je síce pravda, že by ste mali pri sledovaní televízie dodržiavať základné pravidlá, ako je vzdialenosť (aspoň dva metre od obrazovky) alebo že obrazovka by nemala byť jediným zdrojom svetla v miestnosti. No samotné sledovanie televízie nezhoršuje zrak a dnešné LCD monitory nevytvárajú žiadne škodlivé žiarenie. Tie staršie vytvárali, ale ani tak neboli vážnou hrozbou pre náš zrak.

zdravé očiPrečítajte si tiež
7 tipov, ako si udržať zdravé oči.

3. Čítanie pre zlom osvetlení poškodzuje zrak – PRAVDA

Dokazujú to dlhodobé odborné štúdie. Vysokoškolsky vzdelaní ľudia nosia oveľa častejšie mínusové dioptrie, čiže sú krátkozrakí. Spomeňte si, že aj vy ste neraz čítali pre slabom svetle, nedostatočnom osvetlení, pod dekou, pri malej lampičke ap. Dlhodobá zvýšená námaha zaostrovacích svalov v oku pri čítaní môže spôsobiť zhoršenie dioptrií.
Týka sa to však iba mladých ľudí do 25 rokov.

 

4. Práca s počítačom spôsobuje syndróm suchého oka – PRAVDA

Toto je známy a dokázaný fakt. Dlhodobá práca s počítačom bez pravidelných prestávok a „zrakovej hygieny“  môže spôsobiť nepríjemný syndróm suchého oka. Ten sa prejavuje rezaním až pálením očí, pocitom piesku v oku (alebo nejakého cudzieho telieska), oči začervenajú, rýchlo sa unavia a zväčšuje sa svetloplachosť.
Zdravé oko je stále pokryté  slzným filtrom, ktorý chráni povrch oka pred infekciami a vyživuje ho. Zároveň odplavuje odumreté bunky a baktérie. Ak sa tento slzný filter naruší, čiže vysuší, oko prestáva byť chránené. Takže v prvom rade si robte prestávky, mrkajte a ak musíte naozaj často a dlho pracovať pred počítačom, siahnite po zvlhčujúcich očných kvapkách. Napríklad Systane Ultra sú veľmi obľúbené, kvalitné a dostanete ich so zľavou za pár eur.

 

5. Pozeranie do slnka ohrozuje zrak – PRAVDA

Ďalšia pravda a pozeranie do ostrého slnka bez slnečných okuliarov môže dokonca spôsobiť krátkodobé oslepnutie. Pri dlhšom dívaní do slnka dochádza k nezvratným zmenám oka. Je to dokonca jedna z najčastejších príčin slepoty.
Nepodceňujte ani dívanie sa na také obľúbené zatmenie slnka – je tiež rizikové, pretože v tej chvíli nevnímame dané nebezpečenstvo.

pravda a mýty o zraku

6. Tehotenstvo zhoršuje zrakové chyby – MÝTUS

Tehotenstvu sa už pripisovali všelijaké veci a toto je jedna z nich. Áno, niektorým krátkozrakým tehotným mamičkám sa môže očná chyba zhoršiť – podľa testovaní je to u cca 20% pacientok. Najmä v priebehu tehotenstva a počas dojčenia. 80% tehotných však môže byť pokojných, zrakové chyby sa im v tomto období nezhoršia.

 

7. Adrenalínové športy poškodzujú zrak – PRAVDA

Áno, niektoré typy športov sú naozaj nebezpečné. Nielen pre samotné riziko daného športu, ale aj pre vaše oči. Napríklad zoskok bungee jumping, ktorý oční lekári rozhodne neodporúčajú krátkozrakým športovcom.
Oko je totiž pri zoskoku vystavené veľkým nárazom, čím sa zvyšuje riziko odtrhnutia sietnice.

 

8. Laserové operácie sú bolestivé – MÝTUS

Možno ste už počuli hrôzostrašné opisy, ako po operácii daného človeka rezali oči, pálili, bolo to na nevydržanie. Preležal v posteli v slzách a trvalo to niekoľko dní…
Omyl. Samotný zákrok je bezbolestný, hoci v prvých dňoch môže dôjsť k menšej bolesti. Po povrchových laserových zákrokoch odstraňuje chirurg povrch rohovky. Epitel prvé dni po zákroku dorastá a to môže byť bolestivé.
Pri najmodernejších laserových zákrokoch s použitím femtosekundového laseru však pacient po zákroku žiadnu bolesť necíti. Už večer po operácii môže čítať a sledovať televíziu. Na druhý deň môže ísť do práce.

očná jogaPrečítajte si aj
7 cvikov, ktoré pomôžu vašim očiam.

9. S kontaktnými šošovkami nechoďte do vody – PRAVDA

Kontaktné šošovky v spojení s vodou – či už v bazéne, v mori, alebo jazere – prinášajú značné riziko. Vo vode žijú baktérie, chlamýdie, vírusy, plesne a akantaméby. To všetko škodí našim očiam.
Napríklad akantaméby spôsobujú závažný zápal rohovky spojený s veľkými bolesťami, svetloplachosťou, začervenaním a slzením.
Chlamýdiové očné zápaly zasa môžu vzniknúť aj týždne či mesiace po pohybu vo vode.
Niektoré takéto ochorenia môžu viesť dokonca k oslepnutiu. A to aj vtedy, ak si nedávame pozor na dezinfekčné roztoky, v ktorých máme šošovky. Niekto ich mení len zriedkavo, neskoro a môžu sa v nich množiť baktérie. Pritom ponuka na trhu je veľká, populárne sú roztoky Opti-Free PureMoist, ktoré zvlhčia na 16 hodín, alebo Opti-Free Express s kombináciou troch látok (odstraňujú bielkoviny z povrchu šošoviek a odstraňujú nečistoty, či tukové častice). Existujú dokonca cestovateľské balenia 90 ml za šesť eur, ktoré sú naozaj praktické.

 

10. Modré oči sú náchylnejšie na ochorenia – PRAVDA

Žiaľ, je to tak. Niektoré zrakové ochorenia sa vyskytujú štatisticky častejšie u ľudí so svetlejšími očami – napríklad vekom podmienená makulárna degenerácia (chronické ochorenie žltej škvrny, ktorá môže vyústiť do straty centrálneho videnia).
Súvisí to s pigmentovým epitelom, ktorý sa nachádza v oku a zabezpečuje správnu výživu i metabolizmus oka. Vo svetlých dúhovkách je ho menej.

 

11. Zelený zákal sa končí slepotou – MÝTUS

Glaukóm je zákerné ochorenie, ktoré sa prejavuje postupne, pomaly a nenápadne. Na rozdiel od sivého zákalu, pri ktorom je možné operáciou zrak prakticky dokonale obnoviť – sa dá pri liečbe zeleného zákalu proces len zastaviť.
Obava, že toto ochorenie sa končí slepotou, je však neopodstatnené. Ak ste dostatočne disciplinovaný a dodržiavate rady lekára, nemusíte sa slepoty obávať.

Zdroj: Slovenskypacient.sk, EpochaPlus, Primar.sme.sk, MojeSosovky.sk

 


Zdielať

About Author

Milan Buno

Vyše 20 rokov píšem texty a články. Vymýšľam slogany a pripravujem zadania na webstránky. Robil som moderátora v Slovenskom rozhlase, Twiste a Rádiu Okey. Redaktora v Slovenskej televízii. Písal som pre SME, Hospodárske noviny a časopisy ako Markíza, Zdravie, Život ai.

Komentáre sú uzavreté.