Agáva. Je naozaj liečivá? A čo agávový sirup, či tinktúra z agávy?

Pinterest LinkedIn Tumblr +

Určite ste už počuli o agávovom sirupe a sladidle agáve, ale poznáte agávu ako liečivú rastlinu? Dodnes patrí k najpoužívanejším u domorodých obyvateľov Mexika. A možno ste nevedeli, že z vykvasenej šťavy druhov agávy salmiana, ferox a ďalšie vzniknutej po odrezaní silných kvetonosných stvolov sa prirodzenou fermentáciou vytvára mliečne biela penivá alkoholická tekutina s názvom pulque. Vzniká teda podobne ako u nás obľúbený burčiak z vínnej révy. Podľa aztéckej tradície je agáva spojená priamo s božstvom, pretože v nej žije večne mladá a plodná bohyňa Mayahuel.
Prečítajte si, v čom nám šťava z agávy pomáha a na čo ju možno využiť. Povieme si, či je agávový sirup naozaj vhodnou náhradou za biely cukor a pridáme recept na tinktúru z agávy.

 

Mezcal a tequila

Šťava z listov agávy sa spracováva viacerými spôsobmi. Mohutné listové dospelé ružice niektorých druhov agáv sa pred vykvitnutím na plantážach odrežú, listy sa osekajú až k bázam, takže vzniknú obrovské šiškovité útvary nazývané piňa alebo corazón. Tie sa potom  pražia a lisuje sa z nich šťava. „Tá sa po pridaní trošky cukru nechá niekoľko dní kvasiť a nakoniec sa destiluje. Známy mezcal je nažltnutý, mierne horkastej, zvláštnej chuti, ktorá sa nedá s ničím porovnať,“ vysvetľujú autori knihy Svet prírodných antibiotík Josef Jonáš a Jiří Kuchař.

Tequila teda nie je destilované pulque, ako sa niekedy chybne uvádza. Jej príprava je podobná príprave mezcalu, ale destiluje sa dvakrát a destilát je bezfarebný. Používa sa Agave tequiliana vypestová v okolí miest Tequila a Tepatitlan, kde sa jej najlepšie darí.

agáva tequilla

 

Liečivá šťava agávy

Šťava z agávy sa používala hlavne ako medicína pri recidíve chorôb, pri poraneniach hlavy alebo bodných či rezných zraneniach. Najprv sa vylisovala, potom uvarila, liečiteľ do nej pridal trochu soli a priložil ju na ranu.

Iné bolo využitie práškovej sušenej agávy, ktorá sa zmiešala s borovou živicou a s vtáčími perami a nanášala sa ako náplasť pri podozrení na zápal kĺbov.
Mexickí Indiáni používajú agávu dodnes a svoje pevné miesto má aj v tradičnom liečiteľstve stredomorských krajín, ktoré vďaka svojim klimatickým podmienkam prijali túto tučnolistú rastlinu za vlastnú.

Zaujímavý je postup liečby po haďom uštipnutí, v ktorom sa koža napichuje špičkami listov agávy, aby otrávená krv mohla vytiecť. Šťava z listov je považovaná za výborný liečivý a utišujúci prostriedok.

 

Listy agávy plné vitamínov

šťava z agávyZ agávy sa teda používajú listy alebo priamo ich šťava. Obsahujú vitamín C, minerálne látky, väčšinou do 10% cukru zvaného agaróza, éterický olej, 4% hecogenínu, saponíny, papoín známy napríklad z papáje a kyselinu oxalovú.
Podľa mexickej literatúry sa v tkanivách listov agávy nachádza tiež množstvo účinných látok doposiaľ neobjasnenej povahy, ktoré pôsobia ako biogénne stimulátory.

 

Ako využiť agávu?

Najčastejšie sa teda využíva šťava z agáve pri hojení odrenín a drobných poranení. Vylisovaná a uvarená šťava z listov sa používa na odreniny a praskliny medzi prstami a pri všetkých druhoch plesňových ochorení. Súvisí to so skutočnosťou, že šťava mierne dráždi kožu, čím sa prehlbuje jej liečebný efekt. Preto je vhodná pri ošetrovaní kožných a plesňových ochorení neznámeho pôvodu na rukách a nohách. Na liečebné účely by sa pritom mali využívať čerstvé a skôr mladšie listy.

„Najskôr však odporúčame otestovať prípadnú alergickú reakciu nakvapkaním dvadsiatich kvapiek agávovej šťavy na kožu. Ak sa do dvadsiatich minút nedostaví reakcia v podobe svrbenia alebo prílišného začervenania, je možné kúru aplikovať,“ pripomínajú Josef Jonáš a Jiří Kuchař. .

Pri tráviacich problémoch sa odporúča piť striedmo destilát z agávového vína, ktorý sa k nám dováža pod názvami mezcal alebo tequila. Okrem antibakteriálnych účinkov, ktoré má agáva najmä na kožu, pôsobí močopudne a vyvoláva potenie.

agávový sirup

 

Ďalšie využitie agávy

  • Isto poznáte agávový sirup, ktorý mnohí používajú ako náhradu priemyselne vyrábaného rafinovaného cukru. Obsahuje ale pomerne veľké množstvo fruktózy a niektorí výrobcovia doň, bohužiaľ, pridávajú priemyselný cukor. Na rozdiel od rafinovaného cukru je však menej kalorický. Aj spotrebiteľský magazín dTest robil test sirupov a zistil, že sú „falošne“ sladké. Stoja asi 10x viac než obyčajný biely cukor a sú približne 4x drahšie ako hnedý trstinový cukor, pritom však benefit nie je jednoznačný.
    Výskumy ukázali, že spotreba koncentrovanej fruktózy vo väčších dávkach zdraviu neprospieva – naopak, spôsobuje pečeňové problémy, zvyšuje zlý cholesterol a ukladanie tukov v tele.
  • Vďaka vyššiemu obsahu papaínu v agávovej šťave je pri tepelnej úprave mäso krehkejšie a mäkšie, a preto sa agávová šťava hodí do marinád. Sirupom sa dá vylepšiť aj celý rad dezertov.
  • Ovocné šaláty získavajú po pridaní agávového sirupu ešte výraznejšiu ovocnú chuť. Sirup je tiež vhodný na prípravu sladkého kysnutého cesta.
Recept na tinktúru z agávy
Tinktúra z agávy sa tradične pripravuje z čerstvých listov alebo zo sušených koreňov. Oboje sa maceruje v 50%-tnom liehu. Listy v pomere 1:2, korene 1:5. Zmes sa nechá macerovať za občasného pretrepania dva týždne. Potom sa scedí a uloží na tmavom a suchom mieste.
Užíva sa v množstve 25 až 50 kvapiek až štyrikrát denne pri najrôznejších indikáciách antibiotickej liečby.

ako schudnúť aj v zimePrečítajte si tiež
Tipy ako zaručene schudnúť aj v zime.

 

Vypestujte si agáve doma

Agáva potrebuje samozrejme veľmi veľa slnka, môžete ju pestovať v byte, aj na záhradke.  Prezimovať musí na svetlom mieste s teplotou okolo 5 až 10 stupňov Celzia.
Presádzajte ju na jar, a to na suché a teplé miesto. V lete ju polievajte  pravidelne, v zime počas prezimovania minimálne, prípadne vôbec. Je to nenáročná rastlina, ktorá rastie pomerne rýchlo.

Foto: Wikimedia/Nauticashades , Pixabay.com


Zdielať

About Author

Komentáre sú uzavreté.