Ginko biloba. Liečivé účinky a 3 recepty pre lepšie zdravie

Pinterest LinkedIn Tumblr +

Ginko biloba má jedinečné zdravotné účinky… píše sa to, vraví sa o tom, ale je to naozaj tak? Nejde len o marketingový ťah? pýtajú sa niektorí ľudia. Pravdou je, že ide o jednu z najúčinnejších rastlín, pokiaľ ide o benefity na ľudské zdravie. Považuje sa za všeliek.
Extrakt sa získava z listov najstaršieho stromu na svete. Dokázalo sa, že zlepšuje krvný obeh cievami do mozgu, chráni centrálnu nervovú sústavu pred poškodením oxidantmi a podporuje mentálne zdravie dospelých ľudí.
Má mnohé liečivé benefity, o ktorých si povieme viac. A pridáme aj 3 recepty – vzpruhu pre mozog, tinktúru na posilnenie ciev a čajovú zmes na nevoľnosť.

 

Ginko dvojlaločné | Ginko biloba

ginko bilobaGinko dvojlaločné, alebo tiež latinsky ginko biloba sa dnes hojne pestuje v Číne, vo Francúzsku aj v USA.
Západní vedci už považovali ginko za vyhynuté, ale v roku 1691 ho znovu objavili v Japonsku. Stromy sa tam rozšírili semenami z Číny, kde rástli prevažne v budhistických kláštoroch. Na lekárske využitie sa pestuje približne od roku 1100 pred naším letopočtom.
Ginko je majestátny starobylý strom. Tento druh existuje už 190 miliónov rokov. Dorastá do výšky 30 m a vytvára zelené vejárikovité listy.

 

Ginko a liečivé účinky

V lekárstve sa používajú listy, aj plody. Je to silný antioxidant, stimulant krvného obehu, zlepšuje mentálne zdravie a chráni nervové tkanivá. „Užívanie ginka môže pomôcť aj pri astme, pretože má silné antialergické a protizápalové účinky,“ píše sa v botanickej príručke Zdravie a krása.

 

Zlá pamäť a spomínanie

Výskumy dokázali, že ginko posilňuje pamäť a kognitívne funkcie, hoci nie je jasné, ako dokáže spomaliť postupnú stratu mentálnych funkcií a demenciu. „Dobre sa toleruje a zriedkavo máva vedľajšie účinky, preto je vhodné na začiatočnú liečbu spomínaných stavov aj v počiatočných štádiách Parkinsonovej choroby,“ odporúča Andrew Chevallier, autor Malej encyklopédie prírodnej medicíny.

 

Ginko pre seniorov

Ginko vplýva pozitívne na krvný obeh a centrálnu nervovú sústavu. Ľudia nad 50 rokov ho denne užívajú aj na podporu zdravého krvného obehu a mentálneho zdravia. Nervové tkanivá chráni pred poškodením a pomáha zabezpečiť potrebný prívod krvi do centrálnej nervovej sústavy. Pod dohľadom odborníka sa môže užívať aj pri astme, depresii, omrzlinách, glaukóme a roztrúsenej skleróze.

ginko biloba

 

Závraty a tinitus

Ginko zlepšuje prietok krvi do centrálnej nervovej sústavy, takže môže priniesť úľavu aj pri závratoch, vertigu, nervovej slabosti a tinite, čiže pískaní v ušiach. Tieto stavy sa liečia veľmi ťažko, ale treba skúsiť ginko, či nezmierni príznaky.

 

Zlý periférny obeh krvi

Ginko stimuluje obeh krvi v tele od hlavy až do rúk a nôh. Môže zlepšiť nedostatočný krvný obeh aj pri chorobe z veľkej nadmorskej výšky, nízkom krvnom tlaku, Raynaudovom syndróme aj pri stave zvanom claudicatio intermittens.
Listy ginka podporujú zdravý krvný obeh v rukách a chodidlách a môžu priniesť úľavu pri syndróme nepokojných nôh.

Ako ginko užívať?
Najlepšie je podľa odborníkov užívať ho ako štandardizovaný extrakt, prášok, tabletky, prípadne tinktúru.
Upozornenie: Popri užívaní liekov na predpis, najmä proti zrážaniu krvi, sa ginko užíva iba pod dohľadom odborníka. Občas môže vyvolať bolesti hlavy alebo poruchy trávenia.

 

Ginko biloba a 3 liečivé recepty

ginko biloba čaj

1. Čaj na nevoľnosť

Potrebujete: 50 g listov rozmarínu, 50 g listov ginka a 50 g listov betoniky.
POSTUP: Dôkladne zmiešame a uskladníme v sklenom pohári. Podľa potreby pripravíme čaj – použijeme 1 lyžičku na hrnček a pijeme 3 hrnčeky denne.
Zmes vydrží 1 až 2 roky.

 

2. Na posilnenie ciev

Na tinktúru potrebujete: 30 ml zo semien pagaštanu konského, 25 ml listnatca tŕnitého, 10 ml čučoriedky, 10 ml ginka a 25 ml pohánky (pripravenej z listov a kvetov).
POSTUP: Zmiešajte všetkých 5 prísad a naložte do alkoholu, aspoň 40%. Ideálna je vodka, ktorú kúpite v každom obchode a je bez príchute. Množstvo? Alkoholu má byť 2 až 5x viac ako zmesi rastlín. Dáte do veľkého pohára, uzavriete natesno a odložte na chladné a tmavé miesto. Nechajte tam pohár asi 3 týždne, každý deň otočte hore dnom a takto premiešajte.
Po 3 až 8 týždňoch preceďte tekutinu cez sitko a uchovávajte v čistej fľaši.
Vydrží 2 až 3 roky.
Užívajte vnútorne na podporu vonkajšej liečby kŕčových žíl a to ½ až 1 lyžičku denne, rozriedenú v malom množstve vody.

o bylinkáchPrečítajte si tiež
28 fascinujúcich faktov o bylinkách

 

3. Vzpruha pre mozog

Potrebujete: 340 g extra panenského kokosového oleja, 30 g sušeného drveného rozmarínu a 50 g sušeného drveného ginka.
POSTUP: Pohár s kokosovým olejom vložíme do misky s teplou vodou, aby sa olej roztopil.
V nádobe zmiešame rozmarín a ginko a zmes zalejeme rozpusteným kokosovým olejom. Dobre premiešame a nalejeme do pohárov.
Takto vydrží asi rok.
Existujú dôkazy, že takáto zmes prospieva mozgu a môže pomáhať v prevencii demencie.
Pre maximálny účinok užívame 2 až 3 lyžičky dvakrát denne.

Foto: Unspalsh.com, Pixabay.com


Zdielať

About Author

Komentáre sú uzavreté.