Šikovné metódy a triky, ako sa rozhodovať správne a efektívne

Pinterest LinkedIn Tumblr +

Patríte medzi tých, ktorí sa rozhodujú rýchlosťou blesku, alebo skôr ste tí, ktorí aj nad triviálnymi voľbami dokážu stráviť niekoľko dní? Spoliehate sa pri dôležitých rozhodnutiach na spísanie plusov a mínusov? Nechávate všetko na „osud“ hodením si mince? Alebo radšej odkladáte rozhodovanie nekonečným hľadaním ďalších informácií a rád od iných?
Hoci výskumníci Daniel Kahneman a Amos Tversky varujú, že žiadny návod nikdy stopercentne nezaručí výber správnej možnosti, dospieť k optimálnej voľbe, ktorá nás posunie k ďalším a ďalším, možné je.
Ako funguje metóda OODA, na ktorú sa spoliehajú vojenskí piloti? A pomohlo by pravidlo 10/10/10? Čo radia psychológovia? Vyskúšajte nasledovné metódy, ako sa rozhodovať ešte lepšie 🙂

 

Ako sa rozhodovať správne a účinne?

ikona zdvihnutý palecNedajte sa odradiť váhavosťou ani naliehavosťou

Keď vás paralyzuje časový termín či komplexnosť voľby, pravdepodobne budete s rozhodnutím otáľať. Alebo ho vyriešite nedôkladne a prirýchlo. Lepším riešením pri prijímaní zložitých rozhodnutí je rozdelenie celého procesu na zvládnuteľné kroky.
Začnite zozbieraním všetkých faktov(pre a proti), spracujte ich do možných riešení a následne sa rozhodnite. Nezačnite váhať z obavy, že sa môžete zmýliť. Vyberte si, choďte ďalej a prijmite, že ste urobili informáciami podložené rozhodnutie. Ak neskôr zistíte, že ste sa rozhodli zle, prijmite to. Urobte príslušné zmeny (ak je to možné) a pokračujte ďalej.

 

ikona zdvihnutý palecZískajte inú perspektívu

Skúste sa pozrieť na vašu dilemu „zvonku“, rozšírte uhoľ pohľadu. Najefektívnejší spôsob, ako to dosiahnuť, je zapojiť do riešenia niekoho, kto často zmýšľa inak ako vy. Perspektíva „outsidera“ pomôže spochybniť vaše znalosti o problematike a zlepšiť konečný úsudok. Počúvanie dôkazov, ktoré vám možno ukážu, že sa mýlite, býva bolestivé, avšak funguje.
Iným spôsobom, ako získať nový pohľad na vec, je opýtať sa na skúsenosť ľudí, ktorí sa ocitli v rovnakej situácii. Ich závery, či už pozitívne alebo negatívne, budú pravdepodobne cennejšie než akýkoľvek osobný výskum.

ako sa rozhodovať správne

 

ikona zdvihnutý palecPasca v podobe príliš mnoho možností

Priveľa možností na výber nás vyčerpáva a často vedie k tomu, že rozhodnutie odsúvame.
„S nárastom počtu možností sa zvyšujú aj nároky na čas a úsilie spojené so zhromažďovaním informácií potrebných pre dobré rozhodnutie. Miera istoty, ktorú majú ľudia pri výbere, klesá, a zvyšuje sa predpoklad, že svoju voľbu budú ľutovať,“ hovorí vedec Barry Schwartz.
Takto prežívaný stres ničomu nepomáha, navyše môže skončiť pri konvenčnej voľbe jednoducho preto, že je to najľahšia cesta. Zvážiť treba všetky možnosti, ale zároveň je potrebné ich čo najskôr zúžiť. Výskum New York University potvrdzuje, že obmedzenie možností v skutočnosti zvyšuje kreativitu.

Únava z rozhodovania
Psychológ Karol Kováč hovorí, že aktuálna pandémia vplýva na duševné zdravie ľudí aj vo forme únavy z neustáleho rozhodovania sa. „Mozog miluje rituály a stereotypy, potrebuje napríklad vedieť, kedy je čas jesť, oddychovať, pracovať, spať. V štandardných podmienkach využívame zabehnuté energicky nenáročné vzorce. Máme vytvorené určité krátkodobé a dlhodobejšie životné stratégie, ktoré nám pomáhajú orientovať sa v čase a priestore a poskytujú nám pocit bezpečia a istoty. Pre posledné mesiace to však neplatí. Neustála adaptácia na nové podmienky, vytváranie nových stratégií, ako to zladiť a prežiť, je únavné až frustrujúce. Medzi znaky, ktoré môžu naznačovať prítomnosť únavy z rozhodovania, patrí prokrastinácia, impulzivita pri rozhodnutiach, či naopak, nerozhodnosť,“ vysvetľuje psychológ.
Radí dobre sa vyspať, tráviť čas v prírode, pestovať si vzťahy a oddychovať – to všetko pomôže pri uvoľnení sa a následne aj prijímaní nových rozhodnutí.

prokrastináciaPrečítajte si tiež
Prokrastinácia. Ako ju zvládnuť, keď pracujete z domu?

 

ikona zdvihnutý palecObjavte metódu OODA

Vojenskí piloti sa pri rozhodovaní spoliehajú na metódu OODA (z anglického observe, orient, decide, act) – pozorovať, zorientovať sa, rozhodnúť, konať. Metódu vyvinul vojenský stratég a plukovník vzdušných síl USA John Boyd a aplikoval ju na bojové operácie, neskôr sa začala využívať aj pri súdnych sporoch, v podnikaní či práve. A vy ju môžete použiť pri svojich rozhodnutiach.

Základom je neponáhľať sa a každý krok urobiť na základe starostlivého pozorovania. Rýchle rozhodnutia sa často spájajú s dôkazom toho, že veci máme pod kontrolou. V žiadnom rozhodovacom procese však nie je víťazom ten, kto zareaguje najrýchlejšie, ale ten, kto rozhodne, ako konať najefektívnejšie. Doprajte si čas na pozorovanie.

 

ikona zdvihnutý palecMyslite v časových horizontoch rokov, nie dní

Poznáte pravidlo 10/10/10? Upozorňuje na to, že každé jedno rozhodnutie, ktoré kedy urobíte, bude mať vplyv na to ďalšie. Preto je dôležité vždy si položiť nasledujúce tri otázky:

  • Čo z toho budem mať o 10 minút?
  • Čo z toho budem mať o 10 mesiacov?
  • Čo z toho budem mať o 10 rokov?

Vezmite do úvahy dlhodobé dôsledky vašich rozhodnutí, predvídajte dôsledky vašich akcií a následne rozhodnite.

ako sa rozhodovať správne

 

ikona zdvihnutý palecDôverujte svojmu druhému mozgu

Reč je o intuícii, ktorej by ste sa mali naučiť dôverovať. Najmä ak robíte rozhodnutia, ktoré sa týkajú pre vás známych problémov, vychádzajte zo svojich skúseností a dôverujte svojmu vnútornému hlasu.

 

ikona zdvihnutý palecVypracujte si systém rozhodovania

„Nie vždy máme kontrolu nad výsledkami, ale máme kontrolu nad naším procesom,“ hovorí Amy Summerville, profesorka psychológie na Miami University. Niekedy nemáte dostatok času na dôkladné zváženie všetkých scenárov. Práve v takejto situácii potrebujete spoľahlivý model rozhodovania.
Často ho využívajú napríklad zdravotníci, hasiči či vrcholoví športovci, ktorí musia robiť rozhodnutia v okamihu pár sekúnd a pod tlakom. Hoci sa ich rozhodnutia zdajú skôr inštinktívne než vedecké, sú založené na predošlých skúsenostiach.

 

Využite jeden z dvoch spôsobov

1. Rozpoznávanie vzorcov

Väčšina toho, s čím sa každý deň stretávame, je podobná iným scenárom, ktoré sme už zažili. Keď to pochopíme, dokážeme rýchlo zmapovať všetky predchádzajúce skúsenosti a ich výsledky. A práve tie treba využiť na to, aby ste vybrali najschodnejšie rozhodnutie, a to rýchlo. Pri tréningu si čoskoro všimnete, ako sa rýchlosť a kvalita vašich rozhodnutí zlepší.

2. Pravidlo dvoch minút

Pre mnoho rozhodnutí je oveľa lepšie jednoducho si zvoliť jednu z možností a ísť ďalej. Dvojminútové pravidlo v tom môže pomôcť. Zapnite časovač, ktorý vám pomôže plne sa sústrediť na rozhodnutie. Nemusia to byť nutne dve minúty, ale akýkoľvek krátky čas – k záveru musíte dospieť, než časomiera vyprší.
Tento prístup sa oplatí použiť pri rozhodovaní o drobných veciach ako kam ísť na kávu, aký film si pozrieť, alebo čo navariť. Pod tlakom časového limitu sa budete musieť dostať rýchlejšie k jadru veci a zhromaždiť výhody a nevýhody.

Jediným spôsobom, ako sa budete zlepšovať v rozhodovacích schopnostiach, je trénovať každý deň. Časom sa začnete cítiť istejšie vo svojom konaní a informovanej voľbe.

ako sa rozhodovať správne

4 rady od koučky
Nell Wulfhart je koučka, ktorá učí ľudí robiť dôležité rozhodnutia a pohnúť sa v živote ďalej:

  • Ujasnite si, čo chcete. Čím lepšie sa poznáte, tým lepšie rozhodnutia viete urobiť. Milujete svoju prácu, ale nepáči sa vám váš plat? Nemusíte ju hneď meniť, nastal čas požiadať o zvýšenie odmeny.
  • Nevyberajte si niečo len preto, že „by ste mali“. Ak vás niekto núti do rozhodnutia, ktoré „vyzerá“ dobre, doprajte si čas a všetko si premyslite. Ak nemáte dobrý dôvod, nie je to nič pre vás.
  • Robiť niečo je lepšie ako nerobiť nič. Nové zručnosti a skúsenosti získate len tým prvým spôsobom. Rozhodnite sa a choďte ďalej.
  • Pracujte na svojich rozhodovacích schopnostiach. Začnite malými rozhodnutiami ako čo si dať na obed alebo aký seriál si pozrieť na Netflixe a prepracujte sa k veľkým. Rozhodovanie chce tréning.

Majte na pamäti, že nikto nerobí dokonalé rozhodnutia vždy a na sto percent. Randíme s nesprávnymi ľuďmi, zostávame v práci dlhšie, ako by sme mali, objednávame si nesprávny dezert. Proaktívnosť však funguje vo váš prospech, zatiaľ čo nečinnosť nikdy. Ak zo strachu zo zlej voľby odkladáte rozhodnutia, nič sa nezmení. Ak ste aktívni, rozhodli ste sa pohnúť vpred – a to je podľa N. Wulfhart jedno z najlepších rozhodnutí, aké môžete urobiť.

Foto: Pexels.com, Pixabay.com


Zdielať

About Author

Zuzana Zimmermannova

Ako redaktorka na voľnej nohe spolupracuje s mnohými tlačenými aj on-line médiami. Priťahujú ju sociálne témy, reportáže z miesta diania, zákutia ľudskej duše a mysle, ako aj príbehy v každej forme - od knižnej, cez filmovú až po tie vyrozprávané v kaviarenských kreslách. Nedá dopustiť na cesty do diaľok aj za najbližší kopec, tanečné kroky a vôňu mora. Dobrodružstvá z potuliek svetom zdieľa multijazyčne v cestopisoch aj na IG TraWellViews.

Komentáre sú uzavreté.