Potrebujete nejakú láskavosť, službičku a rozmýšľate, ako to urobiť, aby vám povedali ÁNO? Ako o niečo požiadať a zvýšiť si šancu, že odpoveď bude kladná a vyhovejú vám? Existuje pár jednoduchých tipov, ktoré vám môžu zmeniť život: dosiahnete, že vám ľudia v drvivej väčšine povedia „áno“. So šťastím alebo s náladou protistrany to má spoločného oveľa menej, ako si myslíte.
Najskôr si pozrite 4 hlavné tipy, ako dosiahnuť, aby s vami ľudia súhlasili a povedali áno. Nižšie nájdete ďalších 8 trikov, ktoré sa dajú použiť na dosiahnutie súhlasu.
4 hlavné tipy, aby vám povedali áno
Skôr ide o kombináciu správneho prístupu, komunikácie a psychológie. Ak protistranu presvedčíte, aby vám povedala „áno“, takpovediac ju donútite urobiť to, čo požadujete.
Tu sú overené tipy a triky.
1. Dajte ľuďom dôvody, aby vám povedali áno
Každý má dôvod robiť to, čo robí. Ak chcete, aby pre vás niekto niečo urobil, dajte mu na to dôvod. Samozrejme, dôvod musí byť pre neho výhodný alebo prospešný, inak to nespraví. Povedzte mu, aký prospech bude mať z toho, že urobí to, čo chcete, aby urobil.
2. Klaďte „áno“ otázky
Je jednoduchšie získať od ľudí „áno“, ak ich myslenie je nastavené na „áno“. Dosiahnete to tak, že im položíte dve alebo viac „áno“ otázok.
„Áno otázky sú otázky, na ktoré sa dá odpovedať len „áno“. Myšlienka tejto techniky spočíva v tom, že keď ľudí presvedčíte, aby na tri alebo štyri otázky odpovedali „áno“, je oveľa pravdepodobnejšie, že budú pokračovať v odpovediach „áno“,“ vysvetľuje Marc Reklau v knihe Ako sa stať príťažlivým pre ľudí.
Napríklad:
Chcete byť šťastní?
Túžite byť nezávislí?
Chcete žiť bez starostí?
Zdôraznite „áno“ otázky prikývnutím hlavou počas kladenia otázok.
Chcete mať skvelú budúcnosť, však? (kývnutie hlavou)
Chcete ten najlepší produkt, však? (kývnutie hlavou)
3. Dajte im na výber medzi dvoma áno
Nedávajte ľuďom na výber medzi áno a nie. Nechajte ich vybrať si medzi tým, či povedia áno jednej veci, alebo áno inej veci, ktorú im ponúkate. Nechajte ľudí vybrať si medzi tým, či sa budú správať tak, ako chcete, jedným alebo druhým spôsobom. Nech si vyberú čokoľvek, povedia vám áno. Ak chcete ísť na rande s Luciou, požiadajte ju o to:
„Chcela by si sa stretnúť zajtra popoludní alebo večer?“ (rozhodne sa nepýtajte „Chceš ísť so mnou na rande?“ 😊) Keď dávate druhej strane na výber medzi áno a nie, častejšie si vypočujete odpoveď nie. Oveľa viac sa vyplatí neklásť otvorené otázky.
„Chceš červenú alebo čiernu?“ namiesto: „Chceš jednu z nich?“
„Chcete začať dnes alebo v stredu?“ namiesto: „Chcete začať teraz?“
„Chcete platiť v hotovosti alebo kreditnou kartou?“ namiesto: „Chcete to?“
Samozrejme, nemusí to fungovať zakaždým – tak ako pri ostatných tipoch -, ale vaša úspešnosť sa zvýši. Určite to bude fungovať oveľa lepšie, ako keď dáte ľuďom na výber medzi odpoveďou áno alebo nie.
4. Očakávajte, že vám ľudia povedia áno
Nazýva sa to aj dôvera. Ak sa pozriete späť na svoj život, vždy, keď ste si boli naozaj istí, keď ste skutočne očakávali bez najmenších pochybností áno, odpoveďou bolo áno. Buďte teda sebavedomí a dajte ľuďom najavo, že očakávate, že povedia áno.
Samozrejme, táto technika nebude fungovať vždy a budete ju musieť trénovať ako napríklad svoje tenisové alebo golfové zručnosti. A potom v tom budete čoraz lepší. Ľahko získajte odpoveď áno, áno a áno a príde ďalšie áno.
Prečítajte si tiež
Ako rozpoznať klamára podľa gest,
mimiky, či podľa jeho slov?
8 trikov, ako zvýšiť šancu na ÁNO
1. Vytvorte pozitívny vzťah a dôveru
Budujte sympatie, usmievajte sa, buďte priateľský a ukážte záujem o druhú osobu. Zistite spoločné záujmy. Ak nájdete niečo, čo vás spája, ľudia sú ochotnejší vám vyhovieť.
Prejavte rešpekt a dajte najavo, že si vážite ich čas a snahu.
2. Požiadajte o niečo konkrétne
Buďte jasní a presní. Namiesto „mohol by si mi pomôcť?“ povedzte napríklad „mohol by si mi, prosím, dnes o 16:00 pomôcť s presunom stoličiek?“
Predložte logické dôvody, pretože ľudia sú ochotnejší povedať áno, ak rozumejú, prečo to potrebujete. („Pomôžeš mi s tým, aby sme to dokončili načas.“)
3. Používajte metódu reciprocity
Najprv niečo dajte, lebo ak niekomu pomôžete, pravdepodobnosť, že vám to oplatí, sa zvýši. Urobte malú láskavosť a napríklad ponúknite kávu, než o niečo požiadate.
4. Využite sociálny dôkaz
Spomeňte, že iní súhlasili, napríklad „Väčšina kolegov súhlasila, že to urobíme takto.“ Ukážte, že je to normálne a povedzme „Takto to robíme vždy, a funguje to výborne.“
5. Apelujte na ich hodnoty a sebaobraz
Zdôraznite pozitívne vlastnosti, povedzme „vždy ste ochotný pomôcť a ja si to vážim.“
Apelujte na ich ochotu byť nápomocní: „Viem, že sa na vás dá spoľahnúť.“
6. Použite princíp „drobnosti pred veľkým“
Najprv požiadajte o niečo malé a keď na toto povedia áno, sú neskôr ochotnejší vyhovieť aj väčšej.
Funguje aj opačný princíp, najskôr veľká žiadosť, potom menšia. Požiadajte o niečo veľké, a keď odmietnu, skúste menšiu, čo vnímajú ako kompromis.
7. Urobte to pre nich jednoduché
Odstráňte prekážky – ak viete, čo by mohlo byť problém, vyriešte to dopredu. Ponúknite tiež konkrétnu pomoc, aby ste im to uľahčili.
8. Prijmite odpoveď, aj keď je negatívna
Rešpektujte „nie“. Ak budú cítiť, že ich nebudete nútiť, nabudúce sú otvorenejší. Prípadne ponúknite alternatívu: „Rozumiem, že teraz nemôžete, čo tak zajtra?“
Zdroj a foto: LepšíDeň.sk, Freepik.com