Nenechajte sa využívať a zneužívať. Nepretrhnite sa pre druhých

Pinterest LinkedIn Tumblr +

Patríte k ľuďom, ktorí chcú byť vždy k dispozícii, vyjsť iným v ústrety a chcete pomôcť, keď to treba a požiadajú vás o to? Občas radšej držíte jazyk za zubami a nepoviete svoj názor zo strachu, že vás ľudia budú mať menej radi? Máte niekedy pocit, že sa potrebujete páčiť a zavďačiť druhým, aby ste zostali vo svojich spoločenských kruhoch?
Nuž, patríte k tzv. prisluhovačom. Ľuďom, ktorí sa idú doslova pretrhnúť pre iných, no zabúdajú na seba. Ak sa chcete tejto črty zbaviť, máme pre vás pár tipov – čítajte ďalej.

Nepretrhnite sa pre druhých

Nepretrhnite sa pre druhýchMožno spomínaným prisluhovačstvom trpíte vy, možno niekto z vašich najbližších a chceli by ste to zmeniť. „Vyslobodiť ho/ju“ z toho, lebo vidíte, ako sa nechá využívať. Prisluhovači majú v sebe veľmi hlboko zakorenený princíp zavďačovania, ktorý si najčastejšie nesieme z detstva, tvrdí Patrick King, špecialista na sociálne zručnosti, sociálnu psychológiu a ľudské správanie. Napísal o tom aj knihu Nepretrhnite sa pre druhých, v ktorej vysvetľuje, odkiaľ tieto pohnútky pochádzajú, ako sa prejavujú a čo presne s nimi robiť. Dáva tipy a rady, ako zmeniť svoj vzťah k sebe a ostatným, ako si nastaviť hranice, byť asertívny a necítiť zodpovednosť za pocity ľudí.

„Prečo by ste nemali byť prisluhovačmi,“ pýta sa P.King v knihe. „Neustále sa tlačiť do toho, aby ste sa každému zavďačili, vplýva na vás a vaše emočné zdravie viacerými neblahými spôsobmi.“
Tu sú niektoré z nich, možno sa spoznáte…a začnete konečne konať:

ruka ikona červená1. Zanedbávanie sa

Ak ste takí pohltení zdanlivými potrebami ostatných, nevenujete žiadnu pozornosť sami sebe. Potláčanie, zatrpknutosť a pasívna agresivita. Ponižovanie sa do podriadenej pozície voči všetkým okolo vo vás bude prirodzene stupňovať hnev a roztrpčenie voči ľuďom vo vašom živote.

ruka ikona červená2. Neschopnosť užívať si život

Ak máte neustále obavy ohľadom všetkého, čo musíte pre ostatných urobiť, je samozrejmé, že nebudete poriadne schopní vychutnať si hocičo, čo vám život ponúka. Ako sa môžete sústrediť na vlastné šťastie, keď ste plní obáv zo zodpovednosti za šťastie iných?

ruka ikona červená3. Stres a depresia

Samotná podstata definície stresu je mať na starosti viac žiadostí a potrieb, ako jedinec dokáže zvládnuť. Ak sa pokúšate zavďačiť každému, koho stretnete, dopyt po vašom čase zaručene stúpa a koniec je v nedohľadne.

manipulačné technikyPrečítajte si tiež
Manipulačné techniky, na ktoré by ste si mali dať pozor.

ruka ikona červená4. Vykorisťovanie

„Ak vás ľudia poznajú ako prisluhovača, otvárate sa tým aj možnému zneužívaniu zo strany druhých. Viac ľudí si bude myslieť, že ste ochotní urobiť pre nich hocičo, a môžu vás začať zasypávať úlohami nad rámec toho, čo dokážete zvládnuť,“ upozorňuje Patrick King v knihe Nepretrhnite sa pre druhých.

ruka ikona červená5. Potreba mať kontrolu

O prisluhovačoch koluje mýtus, že ich konanie je nezištné a obetavé. Skutočnosť je oveľa sebeckejšia. Pri pokuse robiť všetko pre všetkých sa pokúšate manipulovať názory, pocity a reakcie iných ľudí vo váš prospech – koreniaci vo vašom emočnom dlhu.

ruka ikona červená6. Nikto nepozná vaše „pravé“ ja

Prisluhovači si musia udržať imidž a ten má svoju cenu. Barikádujete a schovávate emócie do bodu, až ľudia nevedia, kým naozaj ste. Robíte pre nich rôzne veci, vnútorne s tým možno nie ste stotožnení, ale keďže chcete naplniť svoj hlad po zavďačení sa, robíte to aj tak. A pretvarujete sa.

 

Bohužiaľ postupne sa z tendencií správania prisluhovačov stanú pevné zvyky – automatické reakcie na svet. Možno máte iné úmysly, ale ak je váš primárny aj sekundárny inštinkt zavďačiť sa, nemáte priestor na posilnenie vlastnej asertivity. Z toho dôvodu je nevyhnutné zmeniť niekoľko nevedomých návykov a tak rozbiť škodlivé vzorce správania.
Presne o nich píše Patrick King a radí robiť menej a prestať vytvárať jednostranné vzťahy. Máte pustiť svoju minulosť, nepodliehať tlaku a prestať brať na seba zodpovednosť na šťastie a pocity okolia.

Nepretrhnite sa pre druhých

Foto: Grada, Freepik.com


Zdielať

About Author

Komentáre sú uzavreté.