Ako pripraviť sušené paradajky? 3 spôsoby + užitočné rady a tipy

Pinterest LinkedIn Tumblr +

Sezóna paradajok vrcholí a skvelým spôsobom ich spracovania je sušenie. Ak chcete zostať pri klasike, čiže urobiť z paradajok kečup, pretlak, alebo šťavu, či paradajkový džem, pozrite si tieto naše domáce recepty.
Sušené paradajky si však doma  pripravíte veľmi jednoducho a ich použitie v kuchyni je dosť široké. Ak raz objavíte ich chuť, pravdepodobne ich budete pridávať všade tam, kam to bude možné 🙂
Tak sa pozrime na to, ako sušiť paradajky v sušičke či na slniečku.

Spôsoby sušenia paradajok

Paradajky môžete sušiť rôznymi spôsobmi, napríklad na slnku či v sušičke ovocia alebo v rúre. Sušenín paradajky stratia okolo 80 až 90% svojej pôvodnej hmotnosti. Prídu teda skoro o všetku vodu, no ich sladkosť a výživné látky v nich zostávajú. No a chuťovo sa môžete tešiť z intenzívnej koncentrovanej paradajkovej lahôdky.

Spôsobov sušenia paradajok je niekoľko a k tradičným spôsobom patrí sušenie paradajok na slnku. Tento spôsob je však typický pre teplé a suchšie podnebie, u nás by ste s ním nemuseli pochodiť. Ďalším spôsobom, ako si doma usušiť paradajky, je použitie sušičky ovocia, no túto lahôdku si viete pripraviť aj v rúre.

sušené paradajky

ikona paradajky1. Sušenie paradajok na slnku

Sušenie paradajok na slnku je tradičný spôsob prípravy tejto pochúťky. Proces je veľmi jednoduchý, no ste odkázaný na milosť počasia. Pre dokonale usušené paradajky potrebujete teplé a suché počasie.

POSTUP. Najskôr zdravé paradajky strednej veľkosti prekrojte na polovicu a položte ich na sito, ktoré by malo byť podložené tak, aby mohol okolo nich prúdiť vzduch. Paradajky je vhodné jemne posoliť. Celé sito potom položte na priame slnko. Na noc ich musíte preniesť dovnútra, aby nenavlhli. Sušenie paradajok na slnku môže trvať v závislosti od teploty niekoľko dní až týždňov.

Ako sme už spomenuli, v našich zemepisných šírkach je sušenie paradajok na slnku pomerne náročný proces. Je to jednak pre počasie, ktoré nemusí byť dostatočne teplé a suché. No a tiež pre hmyz, ktorý sa môže začať na paradajkách hostiť.

ikona paradajky2. Sušenie paradajok v rúre

Ak sa chcete vyhnúť problémom, ktoré vás môžu stretnúť pri sušení paradajok na slnku, vyskúšajte sušenie v rúre. Na výsledok si budete musieť počkať len niekoľko hodín. Postup je nasledovný:

  • paradajky prekrojte na polovicu a rozrezanou stranou hore ich položte na plech vyložený papierom na pečenie
  • môžete ich aj jemne osoliť
  • rúru vyhrejte na teplotu 120 stupňov a sušte ich približne tri až tri a pol hodiny
  • paradajky priebežne sledujte, nemusíte ich však otáčať

sušené paradajky

ikona paradajky3. Sušenie paradajok v sušičke ovocia

V prípade, že máte doma sušičku ovocia, určite ju použite aj na sušenie paradajok. Táto metóda má rovnaké výhody ako sušenie v rúre, no trvá o čosi dlhšie. Paradajky nakrájajte a rozložte ich na jednotlivé platne sušičky.

Teplotu sušičky nastavte na 40 až 50 °C a nastavte čas sušenia na 4 hodiny. Po 4 hodinách paradajky skontrolujte a platne sušičky povymieňajte tak, aby ste tie, ktoré boli najvyššie, dali najnižšie a naopak. Potom nastavte sušičku na ďalšie 4 hodiny. V závere sušenia odporúčame paradajky priebežne kontrolovať.

Užitočné rady a tipy

  • To, či sú paradajky usušené, zistíte podľa toho, že sú reálne suché, no zároveň vláčne. Keď ich stlačíte prstami, mali by ste ich vedieť ohnúť bez toho, aby praskli. Ak zostanú po stlačení kašovité, treba ich ešte sušiť.
  • Paradajky môžete počas sušenia ochutiť obľúbenými bylinkami a trochou soli
  • Sušené paradajky môžete skladovať naložením do olivového oleja, alebo v dobre tesniacich vreckách či nádobách.
  • K paradajkám naloženým v olivovom oleji môžete pridať aj strúčik cesnaku či pár lístkov vašej obľúbenej bylinky.
  • Sušené paradajky sú vhodné do šalátov, cestovín, či k mäsu alebo do rizota a podobne.

Pozrite si video, ako suší paradajky šéfkuchár Marcel Ihnačák:

 

Foto: Vecteezy.com, Pexels.com


Zdielať

About Author

Petra Struková

Mám rada tvorenie v rôznych podobách. Okrem písania ma baví práca v záhradke, pečenie, prechádzky v prírode a maľovanie. Milujem pohyb a zaujímam sa o zdravý životný štýl a cvičenie.

Komentáre sú uzavreté.