Ako pristupovať k problémom? A ako najlepšie nájsť ich riešenie?

Pinterest LinkedIn Tumblr +

Všetci máme svoje problémy a každý sa s nimi popasuje vlastným spôsobom. Niekto začne nariekať, hnevať sa a nadávať. Iný obviňuje všetkých naokolo a stráca zbytočne čas. Ďalší zamrzne a nevie, ako sa pohnúť ďalej… Ku ktorej skupine patríte?
Možno k ten, ktorá berie problém ako súčasť života, zachová pokoj a hľadá riešenie. Problémy sú iba spôsob, ktorým nám vesmír oznamuje, že sme narazili na realitu. Napriek tomu vyvolávajú úzkosť, pretože ich zvyčajne neočakávame.
Ako pristupovať k problémom a zbytočne sa netrápiť, nestresovať, či nerozčuľovať?

Ako pristupovať k problémom

„Problémy majú svoju vlastnú životnosť. Dozrievajú, kým dosiahnu bod, v ktorom sa tak či onak vyriešia,“ tvrdí psychologička Lindsay Gibson v knihe Aby už detstvo nebolelo. „Možno cítite tlak na ich okamžité vyriešenie, ale ak im dáte priestor, aby sa prejavili naplno, riešenia sa často zrodia v samotných problémoch.“

Problémy potrebujú čas, aby sa vyvinuli a rozvinuli, a potom prídu riešenia s využitím toho, čo je poruke. Dodnes a stále platí to staré známe – žiadna kaša sa neje taká horúca, ako sa uvarí.  Áno, nový problém nás vie vystrašiť, zaskočiť, znepríjemniť nám deň, vystresovať nás. Ale záleží len na nás, ako ho prijmeme, či sa zosypeme, alebo sa upokojíme a pár sekúnd, minút vyčkáme.

Napríklad už pri výchove detí nastáva mnoho rôznorodých problémov. A keďže ide o deti, sme vystrašenejší ako zvyčajne. No práve vtedy musíme zachovať pokoj, zastaviť sa a ukázať aj deťom, že nepanikárime. Oni nás sledujú, vnímajú všetko naokolo a berú si príklad. Ak ich od detstva učíme, že každý problém sa dá vyriešiť (viac či menej úspešne 😊), sme na dobrej ceste vychovať z nich šikovných a úspešných ľudí.

Kde a ako hľadať riešenie?

Nuž, riešenie vyjde z okolností, v ktorých sa problém nachádza – to je prvý krok, ktorý si treba uvedomiť. Zamyslite sa nad samotným problémom. Ako vznikol, odkiaľ prišiel, čo ho spôsobilo.
Je to ako pri písaní príbehu: všetky písmená, ktoré potrebujete, máte priamo na klávesnici, len ich musíte zoradiť v správnom poradí!

Problémy sa skladajú z toho, čo už existuje. „Každý nový problém si predstavte ako nový vzor zo starých materiálov. Ako obrovský, pomaly sa pohybujúci kaleidoskop, ktorý sa práve prevracia do novej konfigurácie. Riešenie nastane, keď sa jednotlivé časti opäť poskladajú do obrazca, ktorý dáva zmysel. Riešenie nemôžete vidieť skôr ako sa dokončí jeho formovanie, bez ohľadu na to, ako veľmi ste netrpezliví,“ dodáva psychologička L.Gibson.

Nechoďte problémom naproti

Calvin Coolidge – 30.prezident USA, veľmi populárny, prezývali ho Silent Cal, pretože bol pomerne mlčanlivý, samotársky a mal suchý zmysel pre humor – raz povedal, že ak sa k vám po ceste blíži desať problémov, deväť z nich spadne do priekopy, skôr ako sa k vám dostanú.

Keď sa však príliš znepokojujete tým, čo by sa mohlo stať, nakoniec sa rozbehnete po ceste, aby ste im vyšli v ústrety, a začnete zápasiť s niečím, čo sa nakoniec vôbec nemuselo stať problémom.
Ak konáme, skôr ako vidíme celý obraz, stávame sa súčasťou problému. Bojujeme a bránime sa veciam, ktoré by možno samy od seba zanikli.

kazdy-problem-ma-svoje-riesenie

Neobviňujte, ale riešte!

Možno vás naučili považovať problémy vždy za niečiu chybu a obviňovať sa za ne. „Mohli ste sa to naučiť od emocionálne nezrelých rodičov alebo od iných dospelých, ktorí na vaše chyby reagovali hnevom, obviňovaním alebo odsudzovaním, ako keby ste sa všetkým chybám mohli vyhnúť, keby ste len boli opatrnejší. Takéto obviňovanie prináša hanbu a spôsobuje, že sa bojíte problémov, pretože máte strach spraviť chybu,“ tvrdí L.Gibson v spomínanej knihe Aby už detstvo nebolelo.

Obviňovanie vás udržiava sústredených na problém, nie na riešenie. Ak však prestanete s obviňovaním a namiesto toho prevezmete zodpovednosť za svoj podiel na akomkoľvek probléme – aj keď je nepatrný –, priblížite sa k riešeniu, pretože sa zaoberáte jedinou vecou, nad ktorou máte kontrolu.

Keď problém dostane čas na to, aby sa vyvinul do podoby niečoho rozpoznateľného, môžete začať špekulovať, čo robiť. Najlepší riešitelia problémov nie sú ľudia, ktorí len zriedka čelia problémom. Najlepší riešitelia problémov jednoducho majú priateľský, na realite založený vzťah k svojim ťažkostiam. Neberú si osobne, keď sa im niečo „nepodarí“. Možno nevedia, ako si s ťažkosťami okamžite poradiť, ale ani sa o to nevyhnutne nesnažia. Najprv si to premyslia a zvážia, či je potrebné konať, alebo nie. Keďže ich problémy neznepokojujú, majú tendenciu prichádzať s dlhodobými riešeniami namiesto impulzívnych provizórií.

Problém je súčasť reality

Citujeme Johna Wesleyho Kidda: „Problém je problémom len dovtedy, kým niečo podnikneme. Potom sa z neho stane projekt.“
Pokiaľ ide o usmerňovanie vášho úsilia riešiť problémy, veľmi pomáha vedieť, ako chcete, aby váš projekt dopadol. Vždy odstúpte a nahlas sa spýtajte sami seba, čo sa skutočne snažíte dosiahnuť. Priblížite sa svojím ďalším konaním k tomuto výsledku alebo nie?

Sú problémy zlou vecou? Rovnako dobre sa môžete spýtať, či je realita zlá vec. Problém je len hádanka reality. Do ešte väčších problémov sa dostanete jedine vtedy, ak si myslíte, že máte právo na to, aby ste problém vôbec nemali. Problém si nežiada váš súhlas alebo nesúhlas. Iba vám ukazuje časť reality, ktorú ste nečakali. Ako dodáva Lindsay Gibson, ak dokážete problému čeliť s akceptáciou a so zvedavosťou, môžete nakoniec dospieť k riešeniu, ktoré vybrúsi vaše schopnosti a vďaka ktorému budete hrdí na to, čo ste dosiahli.

aby-uz-detstvo-nebolelo-kniha

O knihe Aby už detstvo nebolelo
To, že ste mali ťažké detstvo, neznamená, že musíte mať ťažký celý život. Ak ste mali ťažké detstvo a rany si nesiete až do dospelosti… alebo máte niekoho takého vo svojom okolí a chceli by ste mu pomôcť, toto je kniha, ktorú odporúčajú aj terapeuti. Klinická psychologička s dlhoročnou praxou napísala už tretiu knihu na túto tému a tentoraz dáva užitočné rady, Aby už detstvo nebolelo.

„Táto kniha vám umožní získať nové poznanie a vybudovať si zručnosti, vďaka ktorým bude váš život naplnenejší a vy budete k sebe láskavejší. Jej cieľom je, aby ste dosiahli súlad so svojou vlastnou autenticitou a múdrosťou života. Toto poznanie vo vás na hlbšej úrovni aktivuje hľadanie skutočného ja, proces sebareflexie, vďaka ktorému bude zmena jednoduchšia, než ste si predstavovali,“ tvrdí Lindsay Gibson.

Vyskúšate aj nové nápady a rôzne prístupy, ktoré vám pomôžu dosiahnuť harmóniu s vaším autentickým ja. Kniha obsahuje desiatky krátkych úvah a zamyslení, ktoré inšpirujú, motivujú a podnecujú, aby ste sa nad sebou zamysleli. Aby ste si vedeli odpovedať na otázky, ktoré možno nejako v úzadí tušíte, len ich neviete formulovať a neviete sa pohnúť z miesta.

Zdroj a foto: LepšíDeň.sk, Pexels.com, Grada


Zdielať

About Author

Komentáre sú uzavreté.