Ako si vybrať tenisky na behanie? Ktoré sú vhodné a prečo?

Pinterest LinkedIn Tumblr +

„Zranil som sa, lebo som mal obuté nevhodné tenisky.“ To býva častý argument bežcov…neraz rekreačných, či začiatočníkov. Odborníci však tvrdia – nezáleží na type tenisiek. Áno, každé majú svoje špecifiká a je dobré vedieť, v čom sú ktoré výhodnejšie. No chýbajú dôkazy o tom, že typ tenisiek – či už ide o model minimalistický, maximalistický, tradičný či iný – pomáha predchádzať zraneniam. Je to najmä o technike. Tenisky majú byť základ, aby sa vám behalo pohodlne.
Takže otázka je – ako si vybrať tie správne tenisky na behanie?

 

Tenisky na behanie a prevencia poranení

Aj napriek obrovským sumám venovaných obuvníckymi firmami na výskum a rozvoj, nebolo nikdy dokázané, že konkrétny typ obuvi – tradičné tenisky či moderný minimalistický alebo maximalistický dizajn – pomáha predchádzať zraneniam.

To je totiž jedna z najčastejších otázok bežcov – ako sa vyhnem bežným menším zraneniam. Tu však nejde ani tak o samotné tenisky, ale skôr o techniku behu, posilňovacie cvičenia a ďalšie faktory ako je vek bežca, nadváha ap.

„Napríklad o minimalistických teniskách sa tvrdí, že pomáhajú zvýšiť bežeckú kadenciu, upraviť spôsob dopadu chodidla na podložku a znížiť mieru zvislej záťaže,“ tvrdí kanadský profík Chris Napier, fyzioterapeut kanadského atletického zväzu. „Avšak doteraz najrozsiahlejšia štúdia ukázala, že krokové parametre a vzorce dopadu chodidla na podložku zostali nezmenené po šesťmesačnom prechode na minimalistickú obuv. Štúdia tiež priniesla rozporuplné zistenia v súvislosti s mierou vplyvu minimalistickej obuvi na veľkosť záťaže.“

Výborne tieto veci rozoberá vo svojej knihe Beh, ktorá vyšla aj v slovenčine. Nielen výber tenisiek, ale najmä biomechaniku behu, tréningové plány, či posilňovacie cvičenia.

 

 

Je dobrá obuv typu barefoot?

Ak beháte na stredné, či dlhšie trate, naozaj záleží nielen na teréne, ale aj na bežeckej obuvi. Vhodná je teda odpružená stielka. Dnes je veľmi moderná minimalistická obuv typu barefoot alebo FiveFingers. Ide o topánky s ultratenkou podrážkou, pričom FiveFingers majú navyše prstové zakončenie špičky.

„Tie však na behanie v meste nie sú vhodné,“ povedal pre časopis Téma šéf Českého Centra ortopédie kliniky ISCAR, profesor David Jahoda. „Behanie v takýchto topánkach nás má vrátiť ku koreňom, hlboko do minulosti, keď sa chodievalo naboso. Ak ich teda chcete používať, je potrebné ísť ku koreňom so všetkým, čo k tomu patrí. A teda vrátiť sa k behaniu v lese na mäkšom teréne. Určite nie v meste po betóne, či asfalte.“

behanie v lese

 

„Teniskové“ zásady

  • Vždy si kupujte na beh tenisky navrhnuté na behanie, nie na každodenné nosenie. Myslite na špecifiká ako je vysoká klenba nohy, ploché nohy ap.
  • Zistite si svoju pronáciu chodidla – je to spôsob, akým stúpate počas chôdze na zem. Pri bežnej pronácii sa chodidlo dotkne zeme najprv vonkajšou hranou nohy a potom sa mierne nakloní smerom dovnútra. Poraďte sa v športovom obchode ohľadom určenia vášho typu pronácie.
  • Rozhoduje aj povrch, na ktorom najčastejšie behávate. Tráva, les, chodník, asfalt, betón, či piesok? Myslite na dobrú oporu klenby a odpruženie, ktoré stabilizuje pätu.
  • Napríklad pre zníženie rizika zranení by sa bežci mali vyhýbať rýchlej zmene bežeckej obuvi a mali by sledovať celkovú tréningovú záťaž.
  • Čo sa týka výkonu, platí, že čím ľahšie, tým lepšie. Každými 100 g váhy navyše sa ekonomika behu zhoršuje približne o jedno percento.
  • Uhlíková podrážka a hyperodolná pena zlepšuje ekonomiku behania, ale predstavuje výraznú finančnú investíciu.
  • Náhla zmena výstelky alebo sklonu medzi pätou a prednou časťou chodidla môže vyústiť do zranenia. Ak prechádzate na minimalistické tenisky, posilňujte chodidlo aj lýtkové svaly.
  • Niektoré moderné tenisky obsahujú podrážku z uhlíkových vlákien na zmenšenie ohnutia a presunutie práce na členok. Hoci to znamená pozitívny prínos pre bežecký výkon, záťaž sa zvyšuje na inom mieste, čím sa zvyšuje riziko vzniku poranenia.

behaniePrečítajte si tiež
Ako behanie zabíja rakovinové bunky a lieči nás?

 

Tradičné tenisky
Sklon medzi pätou a prednou časťou chodidla sa dá vyjadriť ako pokles vo výške medzipodošvy. Pritom výstelka medzipodošvy je hrubá až 35 mm   v zadnej časti a 10 až 12 mm v prednej časti, čiže chodidlo vám dopredu klesá.
Minimalistické tenisky
Sklon medzi pätou a prednou časťou chodidla je takmer nulový. Minimalistické tenisky majú buď nepatrnú výstelku medzipodošvy, alebo úplne chýba, čiže chodidlo máte prakticky vo vodorovnej hladine.

Foto: Pixabay.com, Stocksnap.io


Zdielať

About Author

Komentáre sú uzavreté.