10 zlých návykov, s ktorými by ste mali prestať hneď teraz

Pinterest LinkedIn Tumblr +

Ľudia často hľadajú spôsob, ako si budovať návyky, ale zabúdajú, že majú aj mnoho návykov, ktoré by zo svojho života mali odstrániť. Nevedomky ich totiž utláčajú a brzdia ich rast. Odnaučenie zlých návykov je postupný proces, ktorý začína ich identifikáciou. V tomto článku sme pre vás v spolupráci s Masterkurzom pripravili desať zlozvykov, ktoré sú prekážkou pre osobný rast.

 

1. Rýchle občerstvenie

Rýchle občerstvenie je doslova jed. Je to v laboratóriu vyprodukovaná zmeska „pseudostravy“, ktorá trávi váš organizmus. Ak ste ešte neprestali s jedením rýchleho občerstvenia, neodkladajte to už ani minútu.

 

2. Hranie videohier

Hranie videohier je stále populárnejšie. Je to samozrejme veľká zábava. Najmä v mladom veku oberá ľudí hranie videohier o množstvo času, o sociálne interakcie a zároveň im ničí postavu sedením pred počítačom. Ničí im oči pozeraním do tej istej vzdialenosti po dobu niekoľkých hodín a samozrejme mnoho ďalších negatívnych následkov.
Oveľa lepšie, ako hranie videohier je hranie sa v skutočnom svete. Hranie sa v prírode, chodenie na prechádzky, na túry, na bicykel, na korčule a podobne. To sú správne spôsoby, ako si budovať návyky, ktoré vám podporia zdravie a sú minimálne také zábavné, ako videohry.

10 zlých návykov - hranie videohier

 

3. Porovnávanie sa s ostatnými

Jediným človek, s ktorým by ste sa mali porovnávať, je vaše včerajšie ja. Snažte sa byť každý deň lepší. Porovnávajte sa len sami so sebou v minulosti. Nehľaďte na druhých ľudí. Každý má iné predpoklady, iné možnosti. Porovnávanie sa s ostatnými vždy vedie iba k negatívnym pocitom.

 

4. Odkladanie povinností

Ak máte možnosť niečo urobiť, urobte to hneď. Ak sa chcete nejakým spôsobom realizovať, ale máte strach napríklad z toho, že vás odmietnu, napríklad keď napíšete novú knihu a ľuďom sa nebude páčiť, to je práve ten znak, že by ste mali napredovať. To znamená, že vystupujete zo svojej komfortnej zóny a idete robiť niečo dôležité. Neodkladajte preto veci a urobte ich hneď.

 

5. Všetky správy z jedného zdroja

Keď čítate len jeden typ novín, tak budete mať subjektívny názor jednej skupiny novinárov. Budete zastávať ich presvedčenie, budete mať novinky zo sveta, ktoré zaujímajú ich a v konečnom dôsledku váš obzor zakrpatie. Najlepšie je čítať novinky z rôznych zdrojov, s rôznymi názormi. Iba tak si môžete urobiť kritický pohľad na vec.

7 zlozvykov pre mozogPrečítajte si tiež
Poznáte 7 zlozvykov modernej doby, ktoré škodia nášmu mozgu?

 

6. Sledovanie televízie

Každý rád pozerá televíziu. Veď čo je lepšie, ako zvaliť sa na gauč, vypnúť myseľ a zamerať sa len na nejaký televízny program. Avšak televízia nás oberá o veľké množstvo času. Ak denne pozeráte televíziu iba jednu hodinu (čo je oveľa menej ako priemer), za mesiac to máte takmer jeden celý pracovný týždeň.
Nie je lepšie tento čas využiť na dôležitejšie veci? Ako napríklad rozhovory so svojimi blízkymi, stretávky s priateľmi, učenie sa cudzieho jazyku alebo prečítanie nejakej dobre, motivačnej knihy.

 

7. Brať miesto dávať

Veľa ľudí pociťuje, že by im voľakto mal niečo dať alebo že im je niekto niečo dlžný. Ale v skutočnosti sami nikdy nikomu nič nedali ani nepomohli. Snažte sa toto úplne preklopiť a začnite dávať druhým ľuďom. Toto by mala byť pre vás inšpirácia, ako si budovať návyky – pomáhať ľuďom v núdzi, dávať im podporu psychickú, finančnú, bez toho, že by ste očakávali niečo naspäť.

 

8. Ohováranie

Klebety sú jedným z najväčších jedov našej spoločnosti. Nespadnite do tohto bahna tým, že budete o druhých rozprávať za ich chrbtom.

10 zlých návykov - ohováranie

 

9. Perfekcionizmus

Perfekcionizmus je zabijakom produktivity a zároveň vedie k odkladaniu dôležitých vecí. Ak chcete zvýšiť svoju efektivitu v práci alebo aj v osobnom živote, ako prvé by ste mali prestať byť perfekcionista. Robte veci tak, aby boli hotové, aby boli dostatočne dobré, ale nie, aby boli dokonalé.

 

10. Sociálne siete

Facebook je svojou myšlienkou dobrá vec. Spája priateľov, ktorí môžu byť geograficky dosť vzdialení alebo s ktorými nemáte možnosť sa stretnúť. Ale strácať tam čas tým, že si pozeráte životy iných ľudí alebo nejaké iné novinky, smiešne klipy, alebo iné hlúposti, to všetko je zbytočne vyhodený čas.

Záver: Ako si budovať návyky?
Začnite tieto zlozvyky odstraňovať jeden po druhom. Uvidíte, ako sa vám začne život meniť doslova pred očami. Zvoľte si hneď teraz jeden zo zlozvykov, ktorý chcete ešte dnes prekonať. Ktorý to bude?
Keď sa zbavíte tých zlých návykov, otvorí vám to cestu k spôsobom, ako si budovať návyky, ktoré dajú pridanú hodnotu vášmu životu. Neodkladajte to, je čas na upratovanie návykov!

— PR článok —
Foto: Pixabay.com, Pexels.com


Zdielať

About Author

Komentáre sú uzavreté.