Vaše deti to naozaj ešte neobjavili? Neveríme 🙂 Na prvý pohľad to vyzerá naozaj slizko, nechutne, odpudivo, ale je to zábava. A decká to milujú na celom svete. Vyrobiť sliz môže skutočne pobaviť, stačí vám pár minút a často suroviny, ktoré máte bežne doma. Najčastejšie je to lepidlo, jedlá sóda a tekuté mydlo. Nižšie nájdete recept, ako vyrobiť sliz – ten základný, ktorý potom môžete variovať. Pridali sme aj 3 ďalšie recepty na dva nejedlé a jeden dokonca jedlý sliz. A tiež pár tipov, čo robiť, keď je príliš lepkavý, alebo sa drobí.
Mimochodom, detský sliz na hranie tu je už desaťročia. Hračkárska firma Mattel s ním prišla už v roku 1976 a teraz akoby zaznamenával renesanciu. Domáci sliz si získava popularitu, rodičia v chladničke neraz nájdu nádobku s čudesným obsahom a v škole si deti ukazujú výsledky svojich pokusov. Slizy môžu mať rôzne hustoty, farby a je to skvelý prostriedok na precvičenie jemnej motoriky, aj na rozvíjanie hmatu detí.
Ak vás baví vyrábať sliz, vyskúšajte knihu s neprekvapivým názvom Sliz 🙂 Obsahuje 30 tipov, ako si vyrobiť sliz nejedlý (pružný, trblietkový, zlatý sliz), ale aj jedlý sliz – čokoládový, či pásikavý.
Ďalej kukuričný škrob, jedlú sódu, očný roztok, penu na holenie. Na rôzne varianty slizov si ešte zaobstarajte potravinárske farbivá, trblietky (glitre), trblietkové lepidlo, plastové koráliky, kamienky a brmbolčeky.
Zídu sa aj prstové a plagátové farby, prípadne pohyblivé oči.
Ako vyrobiť základný sliz?
Tento najjednoduchší základný sliz vyrobíš za 5 minút. Potrebuješ kukuričný škrob, vodu a potravinárske farbivo.
Do misky daj niekoľko polievkových lyžíc kukuričného škrobu, po kvapkách pridávaj vodu, kým nevznikne hustý sliz.
Vezmi do ruky plnú hrsť slizu a stlač ho. Rukami ho spracúvaj, aby sliz ostal tuhý. Ak prestaneš, sliz sa zasa zmení na tekutý. Ak chceš sliz farebný, vmiešaj doň pár kvapiek potravinárskeho farbiva.
Trošku vedy
Ak skúsiš do slizu udrieť, bude sa správať ako tuhý a rozbolia ťa hánky.
Ak do slizu opatrne strčíš prst, bude ako tekutine. Čudné, však?
Pred stovkami rokov, slávny vedec sir Isaac Newton opísal správanie tekutín. Takýto sliz sa volá aj nenewtonovská kvapalina, pretože sa nespráva podľa jeho zákonov.
Tento Brmbolcový sliz nájdete aj v spomínanej knižke Sliz.
Je z priesvitného lepidla (+ teplá voda, jedlá sóda a očný roztok).
Do hotového slizu sa vsypú brmbolce, ktoré ho perfektne oživia. Môžeš použiť aj plastové štvorčeky, písmenká, čokoľvek malé a dostaneš originálny sliz.
3 recepty ako vyrobiť sliz
1.Penový sliz
Nejedlý, pomerne jednoduchý sliz, ktorý pripravíš za 10 minút. Pripomína oblak marshmallows, ale rozhodne ho nejedz 🙂
Zmiešaj 480 ml peny na holenie (nie gél) a pridaj pár kvapiek potravinárskeho farbiva.
Potom primiešaj 60 ml PVA lepidla a pol lyžičky jedlej sódy. Všetko dôkladne premiešaj.
Postupne vmiešaj 1 lyžicu očného roztoku (bórovej vody), až kým začne byť hmota sirupovitá.
Nastupujú ruky – sliz musíš miesiť rukami, kým hmota nie je mäkká a nadýchaná. Ak je zmes lepkavá, pridaj viac očného roztoku.
2.Pružný sliz
Opäť nejedlý sliz, ktorý pripravíš za 10 minút. Takýto pružný sliz je základom pre mnohé ďalšie varianty – môžeš pridať trblietky, pohyblivé oči ap.
V miske zmiešaj 240 ml PVA lepidla a lyžičku jedlej sódy. Vstrekni do zmesi trochu farby a pomiešaj. Farbu pridávaj, kým nedosiahneš perfektný odtieň.
Napokon prilej lyžicu očného roztoku (bórovej vody) a premiešaj. Sliz začne byť pružný. Keď sa bude odlepovať od steny misky, mies ho a stláčaj rukami.
3.Čokoládový sliz
Konečne jedlý sliz 🙂 Vyzerá síce odporne, ale naozaj sa dá jesť – môžeš si pekne z niekoho vystreliť. Jeho výroba zaberie asi hodinu, je ťažší, takže si daj záležať, ale výsledok stojí za to.
Do hrnca vlej polovicu konzervy kondenzovaného mlieka (asi 200 ml). Pridaj 2 lyžice čokoládovej polevy a dobre premiešaj. Potom vmiešaj 1 lyžicu kukuričného škrobu a daj na mierny, slabý oheň (prípadne požiadaj dospelého, aby to urobil).
Túto hmotu treba miešať, kým zmes nezhustne. Potom ju prelej do misky a nechaj vychladnúť.
Napokon na vychladnutý sliz preosej kukuričný škrob. Trochu si nasyp aj na ruky. Tým zabrániš slizu, aby sa veľmi lepil. Potom vnor ruky do slizu a stláčaj ho.
Náš tip: pokojne môžeš do slizu pridať aj niečo chrumkavé a lahodné, ako kúsky čokolády, nakrájané sušené ovocie, či hrozienka.
Prečítajte si tiež
Zábava s deťmi. Modelovanie, sochy z blata a odlievanie stôp.
Tipy ako vyrobiť sliz
- O sliz sa treba starať, aby nevyschol. Takže ho uskladni do vzduchotesnej nádobke, aby ostal čistý a slizký.
- Ak je sliz priveľmi lepkavý, pridaj pár kvapiek očného roztoku a dobre premiešaj, kým nezískaš správnu konzistenciu.
- Ak sa sliz trhá a nenaťahuje, zrejme obsahuje priveľa očného roztoku. Skús pridať trošku lepidla a opatrne vmiešaj do hmoty.
- Ak si použil trblietky a nie je dostatočne trblietavý, použi väčšie trblietky. Malé zaniknú.
- Ak sliz rýchlo tuhne…nezúfaj a nezabúdaj, že sliz nevydrží večne. Môžeš si vyrobiť nový.
- Ak si vyrobil jedlý sliz a je veľmi lepkavý, posyp si ruky kukuričným škrobom a pridaj aj trochu viac do zmesi.
Pre inšpiráciu teda odporúčame knihu Sliz, ktorá obsahuje viac ako 30 receptov na pružný, lepkavý, voňavý aj smradľavý, farebný, svetielkujúci či priesvitný sliz. Fantázii sa medze nekladú – či už ide o prípravu ohromnej sopečnej erupcie, jedlého čokoládového alebo nechutného sopľavého slizu.