Ako znečistený vzduch ničí naše zdravie? Kde sledovať merania kvality ovzdušia?

Pinterest LinkedIn Tumblr +

Či už žijeme vo veľkom meste, menšom alebo na dedine, nedýchame celkom čistý vzduch. Sú v ňom výfukové plyny, rozvírený prach, škodlivé mikročastice ap. Žiaľ, takýto znečistený vzduch škodí nášmu zdraviu, hoci si to na prvý pohľad ani neuvedomujeme.
„Ovzdušie je výraznejšie znečistené najmä v zimnom vykurovacom období, kedy je vo  vzduchu vysoký podiel emisií z vykurovania, plus výfukové plyny z motorových vozidiel. Navyše nízka oblačnosť a hmla udržujú takto znečistený vzduch v nižších polohách,” vysvetľuje pre LepšíDeň.sk doktorka Alžbeta Béderová, ktorá takmer 50 rokov pracovala v oblasti výživy a zdravia.

Vedeli ste, že podľa štatistík zomrie na Slovensku predčasne v dôsledku znečisteného ovzdušia neuveriteľných 3800 ľudí?
Áno, takmer štyri tisícky na špinavý vzduch!

 

Zimný smog

Najmä s príchodom jesene a následne zimy je naše ovzdušie „špinavšie“. A to vplýva na naše zdravie – fyzické i duševné. „Posledné dva roky pociťujem vždy na jeseň veľkú záťaž, som chorľavejší, liečenie trvá aj mesiac, hoci nikdy predtým som nebýval toľko chorý a aj dnes sa snažím žiť zdravo,” tvrdí tridsiatnik Ján. Športuje, stravuje sa zdravo, nikdy nemal väčšie problémy, až v poslednom období. Predtým žil na východe v malej dedinke, teraz je už stabilne v Bratislave a na vine môže byť podľa odborníkov práve znečistené ovzdušie.

„Tento tzv. zimný smog obsahuje okrem prachových častíc oxidy dusíka a síry. Zo zdravotného hľadiska sú dráždené sliznice nosa, horných dýchacích ciest a v prípade malých prachových častíc pod 10 mikro môžu prenikať až do dolných dýchacích ciest a cez pľúcne alveoly až do krvi,” dodáva odborníčka A.Béderová.
Typické je potom slzenie očí, kašeľ, sťažené dýchanie, zhoršenie celkového zdravotného stavu vrátane psychického. Môžu sa dostaviť depresie a celková psychická pohoda výrazne klesá.

znečistené ovzdušie

Meranie ovzdušia v Bratislave
Najnovšie merala iniciatíva Za čisté ovzdušie kvalitu ovzdušia v hlavnom meste a výsledky boli alarmujúce. Bratislavčania vdychujú príliš veľa ultra jemných častíc, ktoré sú veľmi škodlivé.
Môžu spôsobiť srdcový infarkt, neurologické ochorenia, nádory na mozgu ap. Vznikajú vplyvom dopravy, priemyslu i kúrenia.

Hodinový priemer je menší ako 20 000 UFP na cm3. V Tatrách je priemer okolo 2 000. Aktuálne merania ukázali v niektorých častiach Bratislavy nad 150 000 cm3.
„Vo vzduchu treba pravidelne merať aj tieto ultrajemné častice, čiže od PM0,1. Čím sú menšie, tým sú totiž nebezpečnejšie,“ vysvetlila Dana Mareková z iniciatívy Za čisté ovzdušie.

 

Znečistený vzduch nám škodí

Dokazujú to aj viaceré výskumy, že špinavý vzduch škodí nášmu organizmu – u detí sa to môže prejaviť zhoršenými výsledkami v škole, u dospelých zhoršeným úsudkom, nastupujú duševné problémy a podľa niektorých odborníkov dokonca stúpa v tomto období kriminalita.

Znečistený vzduch totiž preniká priamo do tela, pretože dýchať musíme a nevyhneme sa tomu. Pľúca musia pracovať nepretržite, zásobujú krvný obeh kyslíkom a zbavujú ho oxidu uhličitého.
Tým vdychovaním však dostávame do tela aj milióny miniatúrnych čiastočiek prachu, ktoré sú také mikroskopické, že dokážu preniknúť až do pľúc a následne aj do krvného obehu a vnútorných orgánov.

Okrem spomínaných zdravotných problémov sa pridružujú ochorenia dýchacieho aparátu ako astma, chronická obštrukčná choroba pľúc či rakovina. Na vzostupe sú ochorenia srdca a krvi, mozgové príhody aj sivý zákal.

Znečistený vzduch výrazne ovplyvňuje aj duševné zdravie. Častejšie sú spomínané duševné problémy, keďže toxické látky v ovzduší môžu zhoršovať zásobovanie mozgu kyslíkom. Tým sa mozog nedokrvuje, dochádza aj k zápalom a ničia sa nervové spojenia.
Podľa výskumov sa v dôsledku znečisteného ovzdušia objavujú aj problémy s pamäťou a poškodenie typu Alzheimer.

perzeidy park tmavej oblohy a svetelné znečisteniePrečítajte si tiež
Svetelné znečistenie a parky tmavej oblohy.

 

Ako bojovať proti znečistenému ovzdušiu?

Najmä v mestách treba regulovať dopravu. Odbremeniť centrum od áut, mestská doprava by mala prechádzať na ekologickejšie palivá. Treba budovať cyklistickú infraštruktúru, rozširovať ponuku ekologických bicyklov a elektrických kolobežiek, ako to vidieť napríklad vo Viedni.
Napríklad auto pri jazde systémom plyn-brzda, aký vídame v zápchach, produkuje priveľa emisií. V kolónach je preto dobré vypnúť si vetranie zvonka.

Dobre je sledovať merania čistoty ovzdušia a ak je zvýšené znečistenie, minimalizovať fyzickú aktivitu vonku: nejsť behať, zdržiavať sa dlhodobo pri rušných cestách ap. Opatrné by mali byť v tomto smere najmä tehotné ženy.
Na stránke SHMÚ si možno pozrieť aktuálnu informáciu o kvalite ovzdušia vo veľkých mestách ako Bratislava, Trnava, Nitra, Košice, ale aj menších, napríklad Hnúšťa, Krompachy, Handlová ai.

Foto: Pixabay.com


Zdielať

About Author

Milan Buno

Vyše 20 rokov píšem texty a články. Vymýšľam slogany a pripravujem zadania na webstránky. Robil som moderátora v Slovenskom rozhlase, Twiste a Rádiu Okey. Redaktora v Slovenskej televízii. Písal som pre SME, Hospodárske noviny a časopisy ako Markíza, Zdravie, Život ai.

Komentáre sú uzavreté.