Úvod Zdravie Ako znečistený vzduch ničí naše zdravie? Kde sledovať merania kvality ovzdušia?

Ako znečistený vzduch ničí naše zdravie? Kde sledovať merania kvality ovzdušia?

znečistené ovzdušie

Či už žijeme vo veľkom meste, menšom alebo na dedine, nedýchame celkom čistý vzduch. Sú v ňom výfukové plyny, rozvírený prach, škodlivé mikročastice ap. Žiaľ, takýto znečistený vzduch škodí nášmu zdraviu, hoci si to na prvý pohľad ani neuvedomujeme.
„Ovzdušie je výraznejšie znečistené najmä v zimnom vykurovacom období, kedy je vo  vzduchu vysoký podiel emisií z vykurovania, plus výfukové plyny z motorových vozidiel. Navyše nízka oblačnosť a hmla udržujú takto znečistený vzduch v nižších polohách,“ vysvetľuje pre LepšíDeň.sk doktorka Alžbeta Béderová, ktorá takmer 50 rokov pracovala v oblasti výživy a zdravia.

Vedeli ste, že podľa štatistík zomrie na Slovensku predčasne v dôsledku znečisteného ovzdušia neuveriteľných 3800 ľudí?
Áno, takmer štyri tisícky na špinavý vzduch!

- inzercia -

 

Zimný smog

Najmä s príchodom jesene a následne zimy je naše ovzdušie „špinavšie“. A to vplýva na naše zdravie – fyzické i duševné. „Posledné dva roky pociťujem vždy na jeseň veľkú záťaž, som chorľavejší, liečenie trvá aj mesiac, hoci nikdy predtým som nebýval toľko chorý a aj dnes sa snažím žiť zdravo,“ tvrdí tridsiatnik Ján. Športuje, stravuje sa zdravo, nikdy nemal väčšie problémy, až v poslednom období. Predtým žil na východe v malej dedinke, teraz je už stabilne v Bratislave a na vine môže byť podľa odborníkov práve znečistené ovzdušie.

„Tento tzv. zimný smog obsahuje okrem prachových častíc oxidy dusíka a síry. Zo zdravotného hľadiska sú dráždené sliznice nosa, horných dýchacích ciest a v prípade malých prachových častíc pod 10 mikro môžu prenikať až do dolných dýchacích ciest a cez pľúcne alveoly až do krvi,“ dodáva odborníčka A.Béderová.
Typické je potom slzenie očí, kašeľ, sťažené dýchanie, zhoršenie celkového zdravotného stavu vrátane psychického. Môžu sa dostaviť depresie a celková psychická pohoda výrazne klesá.

znečistené ovzdušie

Meranie ovzdušia v Bratislave
Najnovšie merala iniciatíva Za čisté ovzdušie kvalitu ovzdušia v hlavnom meste a výsledky boli alarmujúce. Bratislavčania vdychujú príliš veľa ultra jemných častíc, ktoré sú veľmi škodlivé.
Môžu spôsobiť srdcový infarkt, neurologické ochorenia, nádory na mozgu ap. Vznikajú vplyvom dopravy, priemyslu i kúrenia.

Hodinový priemer je menší ako 20 000 UFP na cm3. V Tatrách je priemer okolo 2 000. Aktuálne merania ukázali v niektorých častiach Bratislavy nad 150 000 cm3.
„Vo vzduchu treba pravidelne merať aj tieto ultrajemné častice, čiže od PM0,1. Čím sú menšie, tým sú totiž nebezpečnejšie,“ vysvetlila Dana Mareková z iniciatívy Za čisté ovzdušie.

 

Znečistený vzduch nám škodí

Dokazujú to aj viaceré výskumy, že špinavý vzduch škodí nášmu organizmu – u detí sa to môže prejaviť zhoršenými výsledkami v škole, u dospelých zhoršeným úsudkom, nastupujú duševné problémy a podľa niektorých odborníkov dokonca stúpa v tomto období kriminalita.

Znečistený vzduch totiž preniká priamo do tela, pretože dýchať musíme a nevyhneme sa tomu. Pľúca musia pracovať nepretržite, zásobujú krvný obeh kyslíkom a zbavujú ho oxidu uhličitého.
Tým vdychovaním však dostávame do tela aj milióny miniatúrnych čiastočiek prachu, ktoré sú také mikroskopické, že dokážu preniknúť až do pľúc a následne aj do krvného obehu a vnútorných orgánov.

Okrem spomínaných zdravotných problémov sa pridružujú ochorenia dýchacieho aparátu ako astma, chronická obštrukčná choroba pľúc či rakovina. Na vzostupe sú ochorenia srdca a krvi, mozgové príhody aj sivý zákal.

Znečistený vzduch výrazne ovplyvňuje aj duševné zdravie. Častejšie sú spomínané duševné problémy, keďže toxické látky v ovzduší môžu zhoršovať zásobovanie mozgu kyslíkom. Tým sa mozog nedokrvuje, dochádza aj k zápalom a ničia sa nervové spojenia.
Podľa výskumov sa v dôsledku znečisteného ovzdušia objavujú aj problémy s pamäťou a poškodenie typu Alzheimer.

perzeidy park tmavej oblohy a svetelné znečisteniePrečítajte si tiež
Svetelné znečistenie a parky tmavej oblohy.

 

Ako bojovať proti znečistenému ovzdušiu?

Najmä v mestách treba regulovať dopravu. Odbremeniť centrum od áut, mestská doprava by mala prechádzať na ekologickejšie palivá. Treba budovať cyklistickú infraštruktúru, rozširovať ponuku ekologických bicyklov a elektrických kolobežiek, ako to vidieť napríklad vo Viedni.
Napríklad auto pri jazde systémom plyn-brzda, aký vídame v zápchach, produkuje priveľa emisií. V kolónach je preto dobré vypnúť si vetranie zvonka.

Dobre je sledovať merania čistoty ovzdušia a ak je zvýšené znečistenie, minimalizovať fyzickú aktivitu vonku: nejsť behať, zdržiavať sa dlhodobo pri rušných cestách ap. Opatrné by mali byť v tomto smere najmä tehotné ženy.
Na stránke SHMÚ si možno pozrieť aktuálnu informáciu o kvalite ovzdušia vo veľkých mestách ako Bratislava, Trnava, Nitra, Košice, ale aj menších, napríklad Hnúšťa, Krompachy, Handlová ai.

Foto: Pixabay.com