Bazalka. Poznáme ju všetci. Bežne sa u nás bazalka posvätná predáva ako čaj zo sušenej vňate a dostať aj jej semená. Okrem lotosu je to možno najposvätnejšia rastlina Indie. Už staré ajurvédske texty spomínajú bazalku (tulsi) v súvislosti s liečením množstva chorôb a je jej pripisovaný dôležitý očisťujúci vplyv, pretože uvoľňuje ozón a odpudzuje komáre a moskyty.
Preto sa napríklad v mnohých oblastiach Indie podľa starobylej tradície uctieva v rámci rituálu, ktorý má zaistiť udržanie rodinného blahobytu. Podľa ajurvédy bazalka uľavuje od kašľa, vyvoláva potenie, zmierňuje tráviace problémy a pomáha pri nechutenstve.
Bazalka a jej využitie
- Bazalka má veľa priaznivých účinkov vrátane schopnosti znižovať koncentráciu glukózy v krvnej plazme. Esenciálne oleje sú pritom až stokrát koncentrovanejšie než usušená droga a nachádzajú široké uplatnenie nielen v medicíne, ale aj v aromaterapii a parfumovom priemysle.
- Semená, listy a korene bazalky sú vhodné na vnútorné, aj vonkajšie použitie. Rastlina má mierne antiseptické a analgetické účinky a pomáha od opuchov, preto sa vnútorne používa pri rozličných kožných chorobách.
- Pri bolesti hlavy spôsobenej zápalom prínosových dutín uľahčuje nakvapkanie šťavy do nosa a zmierňuje bolesť hlavy.
- Na rovnaký účel sa môže inhalovať prášok z usušených listov, podobne ako napríklad šnupací tabak.
- Vnútorne sa bazalka užíva na zvýšenie biologickej vstrebateľnosti iných liekov a ako tzv. synergická rastlina.
- Uplatňuje sa v indickej a thajskej kuchyni a pridáva sa do množstva prípravkov na povzbudenie chuti a na zlepšenie trávenia. Je laxatívna a najmä na indickom vidieku sa často používa na odčervovanie.
Prečítajte si tiež
Bylinková špirála. Vytvorte si ju jednoducho a podľa seba.
- Bazalka čistí krv a pomáha pri chorobách krvi a srdca.
- Čaj pripravovaný z listov je bežným domácim liekom pri prechladnutí, horúčkach a tráviacich problémoch.
- Blahodarne pôsobí na dýchaciu sústavu, uvoľňuje a rozpúšťa hlieny, vďaka pôsobeniu na dóšu kapha je skvelým liekom na kašeľ, alergickú bronchitídu, astmu a eozinofíliu.
- Blahodarne pôsobí pri depresiách, najmä vo forme odvaru či aromaterapeutika.
- „Pri výskumoch jej antibakteriálnych účinkov bolo zistené veľmi silné pôsobenie proti plesni Aspergillus niger a proti baktériám – zlatému stafylokokovi, Klebsiella neumoniae a Bacillus subtilis,“ píšu Jiří Kuchař a Josef Jonáš v knihe Svet prírodných antibiotík. „Tulsi alias bazalku obsahujú niektoré produkty Spagyria, napríklad prípravok Imu-Help, ktorý podporuje obranyschopnosť organizmu.“
Šťava, odvar, olej
- Šťava alebo odvar s medom pôsobí dobre na čkanie a dokonca aj na tuberkulózny kašeľ.
- Čistá šťava z bazalky nakvapkaná do vody vstrebáva a ničí amatoxíny.
- Sto gramov semena bazalky sa cez noc namočí do pol litra vody, v ktorej silno pustí sliz. Ráno sa pridajú dve lyžičky nerafinovaného trstinového cukru. Užíva sa cez deň pri hnačke spojenej s krvácaním.
- Odvar pripravený z jednej čajovej lyžičky sušenej drogy na štvrť litra vody sa päť minút povarí a nechá sa desať minút vylúhovať. Užíva sa trikrát denne proti depresiám.
- Éterický olej sa v aromaterapii používa proti depresiám, na celkovú očistu domáceho prostredia a ako prostriedok napomáhajúci silnejšiemu zážitku pri meditácii.