Bedrovník, či ľudovo lomikameň. Urobte si nálev, či tinktúru

Pinterest LinkedIn Tumblr +

Poznáte bedrovník a jeho liečivé účinky? Bedrovník nie je len spodný úsek tenkého čreva, ale je to najmä bylina, ktorá pomáha. Ľudovo tiež nazývaný lomikameň, ktorý patrí k najstarším liečivým rastlinám na svete. Má omladzovacie účinky, považuje sa za elixír života. Nižšie vám ponúkneme tipy, ako si z bedrovníka urobiť nálev, či tinktúru. A v čom vám môžu pomôcť.

Bedrovník lomikameňový je rozšírený v južnej a severnej Európe, v Strednej a Malej Ázii. Objavuje sa aj v mnohých povestiach. Škriatkovia, divožienky a aj vtáky odporúčali v období epidémií moru ľuďom, aby ho užívali ako liečivý prostriedok.
Nemecký bylinkár Otto Brunfels, pôvodne mních a pastor, neskôr profesor v Štrasburgu a mestský lekár v Berne, priekopník modernej botaniky, vydal dvojzväzkové dielo Živé obrázky bylín, v ktorom napísal: „Bedrovník vyháňa morový jed zo srdca.“

 

Liečivý bedrovník

bedrovník a jeho liečivé účinkyDôležitou účinnou látkou bedrovníka je silica, obsahujúca deriváty eugenolu a aromatické kumaríny furokumarín a pimpinellin. Okrem toho rastlina obsahuje éterický olej, triesloviny, saponíny a taníny, polyacetylény, ale aj soli horčíka, draslíka a vápnika,“ vysvetľujú Josef Jonáš a Jiří Kuchař, autori knihy Svet prírodných antibiotík.

Preložené do nášho laického zrozumiteľného jazyka – bedrovník má antibiotické a detoxikačné účinky. Zastavuje krvácanie, tlmí zápaly, uvoľňuje hlieny a vyvoláva potenie. Je tiež močopudný a odstraňuje súdržnosť ľadvinových kameňov.

Nálev sa odporúča na zlepšenie kvality a množstva materského mlieka. Vynikajúci je nálev, ktorý sa aplikuje pri kataroch horných ciest dýchacích a ako kloktadlo pri zápaloch v ústnej dutine a nosohltane.
Nemecký liečiteľ Sebastian Kneipp odporúčal koreň bedrovníka na čistenie pľúc, obličiek a močového mechúra a na liečenie dny a rozpúšťanie obličkových kameňov.

 

Pestovanie, zber a sušenie

Bedrovníku sa dobre darí vo vápenatej pôde na skalných, svetlých a suchých svahoch. Dorastá do výšky 20 až 80 cm. Kvety majú bielu až ružovkastú farbu a kvitnú od júla do októbra. Bedrovník môžete pestovať v záhradke, aj v kvetináči.
Mladé lístky môžete používať v kuchyni ako korenie, na liečivé účinky sa využíva koreň. Ten zbierame v marci a apríli (starší koreň) a následne v septembri a októbri, koreň mladšej byliny.
Sušte ho v tieni pri prirodzenej teplote okolo 35 až 40 stupňov Celzia.

Pozrite si ďalšie články O BYLINKÁCH.liečivé bylinky

 

Pripravte si z bedrovníka…

  • Bedrovníkový nálev sa pripraví z jednej čajovej lyžičky usušeného a rozdrveného koreňa, ktorý sa zaleje štvrť litrom studenej vody a uvedie do varu. Potom sa nechá päť minút vylúhovať a scedí sa. Nálev má korenistú vôňu a príjemnú chuť a denne sa užívajú tri šálky.
  • Môže sa podávať aj prášková droga, dvakrát až trikrát denne na špičku guľatého noža.
  • Práškovaný koreň je možné naplniť do želatínových kapsúl s obsahom 1 – 2 gramy a dvakrát denne užívať.
  • Tinktúra z koreňa sa pripravuje z päťdesiatpercentného liehu. Čerstvý koreň sa zaleje liehom v pomere 1:3 a nechá sa dva týždne macerovať na tmavom mieste za občasného premiešania. Potom sa zleje. Užíva sa 20 až 25 kvapiek, v prípade potreby až štyrikrát denne.

Foto: Botany.cz, Wikimedia


Zdielať

About Author

Komentáre sú uzavreté.