Každý milovník vietnamskej kuchyne si pod pojmom Bún bò nam bộ okamžite vybaví veľkú misiu ryžových rezancov, opekaného hovädzieho mäsa s poriadnou kopou byliniek a zeleniny ochutených zálievkou. Neodmysliteľnou súčasťou sú chrumkavé opečené arašidy a pražená cibuľka. Dnes si Bun bo nam bo viete objednať v každom vietnamskom bistre a veľmi sa teší popularite. Pravdou je, že nie všade je také, ako by malo byť. Možno niekedy musíte hľadať to pravé vietnamské bistro, ale keď budete mať tú príležitosť – neváhajte!
Lahodné bun bo nam bo
Toto jedlo dostalo názov podľa vietnamskej oblasti Nam Bộ, kde sa pripravuje. Slovíčko „bún“ znamená rezance a „bò“ zase hovädzie mäso. Iné zdroje tvrdia, že táto rezancová špecialita pochádza z oblasti Hanoja. Každopádne, zmienený pokrm sa teší popularite aj u vegetariánov či vegánov, kde sa hovädzie mäso vymení za tofu a zálievka sa pripraví bez rybacej omáčky, ktorú mnohí priaznivci bezmäsitej stravy odmietajú konzumovať.
Existuje však jeden vydarený trik ako sa dá perfektne rybacia omáčka nahradiť za „vege“ alternatívu. V špecializovaných obchodoch pre vegánov viete kúpiť hotovú „rybaciu“ omáčku, ktorá nie je vyrábaná z rýb.
My vám ponúkame inú verziu, ktorá je pomerne ľahko nahraditeľná a cenovo výhodnejšia. Do našej vegetariánskej zálievky šikovne zakomponujeme kúsok nori riasy, ktorú všetci poznáme. Ide o riasu, z ktorej sa pripravuje sushi. V obchodoch so zdravou výživou sa predávajú aj vločky z nori riasy. Morské riasy v sebe nesú charakteristickú rybaciu arómu. Práve tú v tomto recepte využijeme.
Vyskúšajte tiež
Zdravé tofu. 3 recepty na ľahké a rýchle jedlá.
Špecialita v odľahčenej, bezmäsitej verzii
Tak vyskúšajte s nami tento recept na bun bo nam bo, vietnamskú klasiku v pohodlí svojej kuchyne v odľahčenej bezmäsitej verzií. Všetky potrebné suroviny, vrátane nori rias, pohodlne nakúpite v každom väčšom obchodnom reťazci. Stačí zájsť do sekcie s exotickými alebo ázijskými potravinami. Tam nájdete spomínané riasy a ryžové rezance. Vyberte si buď tenké alebo hrubé, podľa osobných preferencií (alebo dostupnosti). V pôvodnom jedle s hovädzím mäsom sa používajú tie tenké, ale nič rozhodne nepokazíte ani tými hrubšími.
Zeleninu v tomto jedle môžete použiť podľa chuti, väčšinou sa do originálneho receptu dáva len ľadový šalát, mrkva, kaleráb a naozaj hromada byliniek a samozrejme chilli. Skvele sa však hodia aj reďkvičky, jarná cibuľka, šalátová uhorka či farebná paprika.
Bylinky sa používajú vietnamské – tie zoženiete výhradne v špecializovaných predajniach. Z našich domácich poslúži táto trojica: bazalka, koriander a mäta. Ak máte radi klíčky, siahnite aj po tých, najčastejšie sa používajú výhonky mungo fazuliek. Nezabudnite na nesolené arašidy, ktoré si nasucho opečiete na panvici a na smaženú cibuľku.
Recept na bun bo nam bo
Ide o veľmi jednoduché jedlo, len si vyžaduje viac času na predprípravu – umývanie a krájanie zeleniny. Tú môžete nakrájať na rôzne tvary, avšak najpraktickejšie budú tenké pásiky, ktoré sa krásne spoja so štruktúrou rezancov na tanieri. Vopred si nasucho opražte nesolené arašidy na miernom ohni, stačí im tak 5-7 minút. Potom ich nadrvíte vychladnuté v mažiari alebo nakrájate na drobnejšie kúsky. Ostatné si už pripravte podľa nášho postupu.
SUROVINY
- 200 g ryžové rezance
- 250 g marinované alebo údené tofu
- 1 PL rastlinného oleja na opekanie
- 1 stredná mrkva
- 100 g šalátovej uhorky
- 100 g ľadový šalát
- bylinky podľa chuti: koriander, bazalka, mäta
ZÁLIEVKA
- 150 ml vody (alebo zeleninového vývaru)
- 3 PL sójovej omáčky
- 3 PL ryžového (alebo vínneho) octu
- 2 PL trstinového cukru
- 4 strúčiky cesnaku
- 1 PL nastrúhaného čerstvého zázvoru
- 1 PL vločky nori riasy alebo 1/6 plátku nori riasy (cca 6×6 cm kúsok)
Na dochutenie:
- 30 g na sucho opekaných nesolených arašidov (bez šupky alebo je nutné ošúpať)
- limetka
- 1 chilli paprička
- 2 PL pražená cibuľka
- hrsť klíčkov mungo
POSTUP
Ako prvé si pripravíme rezance podľa návodu. Na vedľajšej platničke si dáme nasucho pražiť nesolené arašidy v celku. Lepšie je kúpiť tie so šupkou, majú viac arómy a chuti, ale budete ich musieť po opražení ošúpať, čo je dosť prácne. Môžete však kúpiť už olúpané nesolené arašidy v balíčku. Opekáme ich na miernom ohni, premiešavame a stačí im tak 5-7 minút, kým rozvoňajú kuchyňu a jemne zhnednú.
Kým sa rezance a arašidy pripravujú, nakrájame si na kocky tofu. Môžeme ho hodinu pred prípravou vybrať z obalu a zaťažiť niečím ťažkým – vypustí prebytočnú vodu a pri opekaní na oleji nebude toľko prskať. ? Ale nie je to nutné. Odporúčame kúpiť údené alebo marinované tofu. Biele by sme si museli vopred namarinovať, aby bolo chutnejšie.
Arašidy po opražení presypeme na dosku alebo do mažiara a necháme chladnúť. Vychladnuté ich podrvíme na menšie kúsky. Na panvicu tak môžeme pridať 1PL rastlinného oleja a na miernom ohni smažíme tofu do zlatista.
Zatiaľ sa venujeme krájaniu zeleniny na tenké pásiky. Nakrájanú zeleninu si ukladáme niekam nabok. Nezabúdame posekať nadrobno bylinky aj chilli papričku.
Môžeme sa pustiť do prípravy zálievky: do menšieho hrnca dáme 150 ml vody (alebo zeleninového vývaru), sójovú omáčku, ocot, cukor, prelisovaný cesnak, najemno nastrúhaný zázvor a nori riasu. Zálievku necháme zovrieť, stiahneme na mierny plameň a necháme 10 minút prebublávať, nech sa chute spoja a cukor roztopí.
Prechádzame k servírovaniu. Na spodok hlbokého taniera uložíme rezance a poukladáme nakrájanú zeleninu, nasekané bylinky, klíčky, opražené tofu, nadrvené arašidy, chilli papričku a zasypeme smaženou cibuľkou. Potom už len zalejeme teplou zálievkou, ktorú môžete precediť cez sitko. Tí odvážnejší, čo majú radšej intenzívnejšie chute môžu zaliať aj s kúskami cesnaku a zázvoru.
Dobrú chuť!
Foto: autorka/LepšíDeň.sk