Ktoré bylinky fungujú na kliešte? Pomôže štetka lesná, rozmarín či levanduľa

Pinterest LinkedIn Tumblr +

Chodíte radi do prírody? Chcete sa nadýchať čerstvého vzduchu, prebehnúť sa, či zabicyklovať? Alebo taký piknik v tráve s rodinkou, či priateľmi – to vždy urobí dobre po namáhavom týždni.
Všetko sú to skvelé aktivity, ale nezabúdajte na kliešte. Dokážu nám spôsobiť veľmi nepríjemné ťažkosti, u niektorých dokonca s trvalými následkami.
Nie je preto na škodu sa zamyslieť ako sa vyhnúť kortikoidom, antibiotikám, a celkovo dlhotrvajúcej a nepríjemnej liečbe spojenej s boreliózou.

 

Štetka lesná

kliešťNajlepším prírodným liekom na boreliózu, ktorý sa odporúča pri antibiotikách je tinktúra z divej, bodliakovej rastliny Štetky lesnej. Nájdeme ju pozdĺž ciest, na pastvinách alebo na okraji lesa. Využiteľnou časťou je len koreň, ktorý sa zbiera na jeseň a je užívaný vnútorne formou odvaru alebo tinktúry. Dôležité je ešte dodať, že tinktúra nefunguje hneď, ale až po niekoľkých týždňoch.

Príprava tinktúry zo štetky lesnej na prírodnú liečbu boreliózy

1. vykopeme rastlinu a odrežeme koreň
2. koreň namočíme a osprchujeme
3. očistíme ho nožom a orajbeme kefou
4. väčšie korene nastrúhame na strúhadle a menšie pokrájame nožom
5. pokrájaný a nastrúhaný koreň štetky naložíme do liehu

Okrem už samotnej prírodnej liečby boreliózy existuje aj viacero byliniek, ktoré slúžia ako prevencia proti kliešťom. Kliešte napríklad nemajú radi levanduľu, rozmarín, tymian, eukalyptus či mätu. Silicu z týchto byliniek stačí naniesť na popruhy od batohu alebo topánky. Bylinkovú tinktúru proti kliešťom môžete použiť aj ako sprej. Sprej si potom môžete aplikovať priamo na telo či na oblečenie.

štetka lesná na kliešte

 

Rozmarínový sprej proti kliešťom

Pripravíte si ho jednoducho:

1. umytý a čerstvý rozmarín (dve šálky) varíme v dvoch litroch vody asi pol hodinu
2. po vyhladnutí pridáme vínny ocot alebo čajovníkový olej (pre ich antiseptické účinky)
3. vychladnutú zmes nalejeme do uzatvárateľnej nádoby alebo nádobky z rozprašovačom
4. uskladňujeme v chladničke

klieštePrečítajte si tiež
Kliešte. S týmto trikom sa na vás neprisajú.

 

Levanduľový alebo eukalyptový sprej 

Ďalší tip, ako bojovať prírodnou cestou proti kliešťom – navyše vás to takmer nič nestojí, je to eko a žiadna chémia. Vyskúšajte.
Do 10 ml rastlinného oleja pridáme kvapku levandule alebo eukalyptu a kvapku čajovníkového oleja (prípadne citrónu). Uskladňujeme v chladničke.

Okrem domáceho repelentu  proti kliešťom sa odporúča užívať aj vitamíny B – Komplex. Tabletkovú formu vitamínov B- Komplex môžete nahradiť aj stravou bohatou na Vitamín B1, B7 (strukoviny, mäso, vajíčka, klíčky, orechy, semiačka), B2 (droždie, vnútornosti, celozrnné potraviny), B3 (ryby, ovocie, zelenina), B5 (rastlinné zdroje obilnín ako ovsené otruby, slnečnicové semienka, mliečne výrobky), B12 (mliečne výrobky a mäso).

levanduľa na kliešte

rozmarín na kliešte

Foto: Pixabay.com


Zdielať

About Author

Eva Medzihorská

Vyštudovala mediálne štúdia a žurnalistiku v Brne na Masarykovej univerzite. Striedavo žije v zahraničí a na Slovensku. Keď nepíše články, tak sa vzdeláva v digitálnom marketingu, grafike a číta knihy alebo grafické novely. Má rada dobré jedlo a ľudí, ktorí milujú cestovanie a život.

Komentáre sú uzavreté.