„Nebuď vonku pridlho, prechladneš!“
„Ochorieš, keď sa budeš hrať vonku!“
„Nebuď príliš dlho na mraze, budeš chorý.“
V detstve to počúvali mnohí. Ako obohranú platňu. Najmä v mestách a predovšetkým od precitlivených mamičiek, ktoré úzkostlivo sledovali svoje deti. Bežná logika: ak ste v chlade, prechladnete.
Tento mýtus vznikol pravdepodobne preto, lebo chlad a chrípkové vírusy sa častejšie vyskytujú v zimných mesiacoch. Ale toto presvedčenie nie je podložené dôkazmi. Byť v chladnom počasí nie je nezdravé…
Nechajte deti hrať sa aj v mraze
„Keď som sa presťahovala do Nórska, prekvapilo ma, že to tam vnímajú presne naopak. Naprieč celou Škandináviou považujú ľudia chlad za zdravý – najmä pre deti. Deti trávia prestávky vonku vo vhodnom oblečení za všetkých podmienok, až na tie najextrémnejšie a najnebezpečnejšie,“ rozpráva psychologička a odborníčka na zimu Kari Leibowitz v knihe Ako milovať zimu? Kari sa pred časom presťahovala za polárny kruh a začala spoznávať pozitíva zimy a chladu.
Napríklad v Tromsø videla na ihrisku deti s reflexnými vestami pre lepšiu viditeľnosť aj uprostred polárnej noci, pri teplote pod bodom mrazu, v daždi a určite aj za sneženia. Stála na autobusovej zastávke pri teplote -6 stupňov Celzia a počúvala radostný jasot detí, ktoré sa spúšťali po zľadovatených kopcoch na svojich tanieroch.
Keď bolo vonku príliš zima, mokro alebo snežilo, vonkajšie prestávky v jej rodnom meste sa často rušili a nahrádzali sa pozeraním filmov vnútri.
„Ak svoje deti vezmete dovnútra, pretože vonku nie je dokonalé počasie, čo ich tým učíte?“ spýtala sa jej Cecilia a porozprávala jej o svojom detstve vo Švédsku: „My sme boli vonku za každého počasia a učili sa, že aj v daždi sa dá zabávať. Vtedy sa skáče po mlákach. Musíte ísť von a hrať sa v snehu.“
Celý rok vraj čakali na prvý sneh, pretože deti išli vtedy von a váľali sa v ňom nahé: „Bolo to čisté vzrušenie.“
Chladný vzduch je zdravý!
Ak budeme deti držať za zlého počasia vnútri, budú podráždené, pretože nebudú mať šancu vybehať a spáliť prebytočnú energiu. Okrem toho sa zvyšuje pravdepodobnosť, že ochorejú. Keď sú žiaci zavretí vnútri bez čerstvého vzduchu, sezónna choroba cestuje od jedného dieťaťa k druhému a potom ju prinesú domov k rodičom a súrodencom.
Na severe platí, že chladný vzduch je zdravý aj pre malé bábätká, ktoré sa nechávajú spať vonku celú zimu.
- Keď bola Islanďanka Rannveig bábätko, spala vonku každý deň dve hodiny.
- V Kodani a Štokholme detské centrá rozložia v čase spánku otvorené postieľky do úhľadného radu vedľa chodníka a rodičia sa zatiaľ stretnú s priateľmi na káve.
- Vo Fínsku spia vonku už aj dvojtýždňové bábätká. Doma ukladajú svoje ratolesti do kočíka a nechávajú ich na záhrade. Oblečú im vlnené overaly, bundy, čiapky, zabalia ich do fusakov a uložia do kočíka vystlaného kožušinou. Odokryté sú iba oči, nos a ústa.
Rodičia veria, že takto zabalené deti spia v zime tvrdšie a čerstvý vzduch je dobrý pre ich pľúca a imunitný systém.
Prečítajte si tiež
Čo s naším telom robí chlad a mráz?
8 spôsobov, ako nám škodí i pomáha.
Zatkli ju kvôli mrazu…
Výskum naznačuje, že môžu mať pravdu. Jedna štúdia zistila, že bábätká, ktoré spali vonku v zimných teplotách od -8 do +5 stupňov Celzia, spali dlhšie. Myšlienka nechať svoje dieťa vonku – najmä na verejnom mieste – môže znieť zvláštne, dokonca nedbanlivo. Bezpečnosť severských krajín však umožňuje tento spôsob spánku na čerstvom vzduchu.
Jednu Dánku raz v New Yorku zatkli za to, že nechala svoje dieťa spať vonku pred kaviarňou, hoci v Dánsku je to úplne normálny spôsob rodičovstva. Ale aj keď nežijete na mieste, kde môžete nechať svoje dieťa vonku, zimná prechádzka v kočíku mu môže pomôcť zaspať hlboko.
„Tieto praktiky nám ukazujú, aké rôzne môžu byť pohľady na chlad a zdravie. Názor, že od chladu ochorieme, nie je vedecky podložený fakt, dokonca ani univerzálny názor. Je to určité nastavenie mysle o vplyve chladu na naše telo a možno nastal čas, aby sme ho nahradili aktuálnejšími a vyberavejšími spôsobmi myslenia,“ tvrdí Kari v knihe Ako milovať zimu? Spája v nej vedu, jej vlastný výskum a poznatky z rôznych kultúr, na základe ktorých nás učí, ako si vypestovať pozitívne „zimné nastavenie mysle“ a poraziť pochmúrne myšlienky počas najstudenšieho ročného obdobia. Ponúka konkrétne metódy, vďaka ktorým si užijeme zimu všade na svete, a to aj v jej extrémnej podobe.
Trávte čas v chladnom počasí
Mnohí majú nastavenú myseľ tak, že v zime sa treba len presúvať, netreba tráviť veľa času vonku. Sú presvedčení, že v zlom počasí nemôžeme ísť von, byť vonku je nepríjemné a chlad je nezdravý. Možno ste to v detstve počúvali od rodinných príslušníkov alebo ľudí z komunity, možno ste osobne zažili mrazivý a nepohodlný pocit na zimnom vzduchu. Takmer nikto neobľubuje, keď mrzne na kosť, ale to ani nemusíte, ak chcete nájsť vonku potešenie. Keď sa náležite obrníte a vyzbrojíte správnym oblečením a nastavením mysle, môžete sa vybrať von za akéhokoľvek počasia a možno pri tom zistíte, že zima nie je až taká obmedzujúca, ako ste si mysleli.
Zdroj a foto: LepšíDeň.sk, Ako milovať zimu?, Freepik.com