Bzdochy v byte, na balkóne, či v záhrade. Ako sa ich zbaviť?

Pinterest LinkedIn Tumblr +

Sú odpudivé, niekto sa ich dokonca bojí a najmä ženy majú z nich paniku. Bzdochy rozhodne nepatria k obľúbenému hmyzu, najmä na jeseň, kedy sa vedia dostať aj do bytov a na balkóny. Hoci vám osobne nejako neuškodia, patria ku škodcom a určite ich nikto nechce mať v dome alebo byte. Nie je také jednoduché striasať sa ich, ale máme pár účinných spôsobov, ako sa ich zbaviť.

Nie je bzdocha ako bzdocha

Áno, neexistuje len jedna bzdocha, hoci väčšina z nás si ju predstavuje ako malého splošteného a zeleného chrobáka. Len pre zaujímavosť, vo svete žije asi 40-tisíc druhov bzdôch, u nás na Slovensku do tisícky.

Ako už napovedá názov bzdocha, jej pach nie je práve príjemný. V zadnej časti tela majú umiestnenú pachovú žľazu, z ktorej v určitých prípadoch vylučujú zapáchajúci sekrét. Ide o obrannú funkciu – proti vtákom, ktoré sa ich snažia uloviť, alebo keď ich chytíte do ruky, chcete rozpučiť ap.

Ako škodia na záhrade?

Bzdochy majú bodec, malý cuciak, cez ktorý prijímajú potravu. Čiže prisajú sa povedzme na paradajku, zapichnú bodec a „jedia“. Na paradajke to potom vidieť, je nevzhľadná a rýchlejšie sa kazí. Keďže patria k zdatným letcom, vedia sa presúvať aj kilometre.

Živia sa listovou šťavou rastlín, odoberajú tak z nich živiny a rastlina začne chradnúť. Prípadne menej rodí alebo sa tvorí menší počet semien. Bzdochy vedia parazitovať na zelenine, okrasných rastlinách, ale aj na ihličnanoch, či ovocí. Napádajú okolo 100 druhov rastlín – najčastejšie paradajky, papriky, zemiaky, repu, marhule, čerešne, jablone, vinič, kukuricu, obilniny a chryzantémy.

bzdochy v byte a v záhrade

Ako sa zbaviť bzdôch na záhrade?

Existuje niekoľko spôsobov.
Ak ich máte na záhrade a nie sú nejako premnožené, nepanikárte. Niektoré druhy sa dokonca živia inými škodcami, takže len pozorne sledujte úrody a rastliny. Ak by sa premnožili, môžete využiť niektorý z nasledujúcich spôsobov:

  • V prvom kroku zbierajte bzdochy ručne a zneškodnite ich.
  • Rastliny a úrodu chráňte pomocou hustých ochranných sietí.
  • Na bzdochy funguje biologická ochrana v podobe hmyzích predátorov, čiže napríklad parazitická osička alebo parazitická mucha. Tiež ich vedia zneškodniť lienky a zlatoočky (požierajú nakladené vajíčka).
  • Bzdochy vedia odpudiť…teraz pozor na ten paradox, „páchnuce“ rastliny. Takže vysaďte do záhrady napríklad cesnak, či kocúrnik. Spomínané parazitické osy vedia prilákať napríklad nechtík lekársky či pohánka.
  • Niektorí vyskúšali pasce: napustili do nádobky vodu, pridali mydlo a umiestnili ju na záhrade k zdroju svetla. Bzdochy priťahuje svetlo, takže priletia a spadnú do vody. Môžete ich prilákať aj feromónovými lapačmi.
  • Môžete si vyrobiť cesnakový sprej – Nasekajte nadrobno 5-6 strúčikov cesnaku, vložte ich do litra vody a varte. Nechajte vychladnúť, potom sceďte a naplňte fľaštičku s rozprašovačom. Postriekajte rastliny náchylné na bzdochy.
  • Alebo použite neemový sprej. 100 ml vás vyjde na cca 6 eur, ide o vedľajší produkt neemového stromu. Olej sa zbiera zo semien a listov stromov a ako prírodný pesticíd sa využíva už stáročia.

Myslite aj na prevenciu: bzdochy sa ukrývajú v rastlinnom odpade, kde aj prezimujú. Čiže upratujte pravidelne záhradu, nenechávajte kopy opadaného lístia, konárov, mumifikovaných plodov na zemi.

tuje na záhradePrečítajte si tiež
Tuje na záhrade. Škodcovia, hnednutie a správna starostlivosť.

Bzdochy v byte a dome

Bzdochy sa do domácností sťahujú najmä koncom leta a na jeseň, aby sa ukryli pred chladom. Vlietavajú dnu najmä večer. Vedia ich prilákať rastliny a kvety na balkóne, prípadne aj farebne namaľované fasády činžiakov.

ikona zdvihnutý palecPoužívajte určite sieťky proti hmyzu. Ak večer vešiate bielizeň na balkón, nemajte stále otvorené dvere – nepozývajte ich dnu😊
Ak sa k vám dostanú, čo najskôr ich vezmite, rozpučte alebo zneškodnite. Inak sa budú chcieť u vás usadiť a hibernovať počas zimy niekde ukryté.

ikona zdvihnutý palecAk chcete použiť kupovaný prípravok, odporúčame Bio Protect aerosol na bzdochy, ktorý používame už priamo na bzdochy, ale aj preventívne na ošetrenie rámov okien, dverí, sietí proti hmyzu a žalúzií. 400 ml sprej vás vyjde na cca 5 eur.

ikona zdvihnutý palecBzdochy nemajú rady niektoré vône, ktoré ich odpudzujú. Čiže zadovážte si éterické oleje alebo natrhajte čerstvé rastliny: levanduľa, eukalyptus, rozmarín, oregano, tymián a citrón. Čiže dajte si povedzme rastliny do vázy, alebo položte na radiátor šupky citróna. Prípadne niekde zaveste sušené bylinky levandule, eukalyptu…

ikona zdvihnutý palecExistujú aj špeciálne repelenty proti bzdochám, ktorými môžete postriekať sieťky, okolie okien, dvier ap.

ruka ikona červenáZabudnite na vysávač a nesnažte sa ich povysávať. Bzdocha reaguje na ohrozenie (hluk, silný vzduch) vylúčeným pachu a len tak ľahko sa ich nezbavíte.

bzdochy v byte a v záhrade

Foto: Freepik.com, wikimedia/André Karwath aka Aka


Zdielať

About Author

Komentáre sú uzavreté.