Ako zistíte, či sa s vami ľudia cítia príjemne?

Pinterest LinkedIn Tumblr +

Určite si aj vy chcete získať ľudí a zapôsobiť na nich. Chcete byť obľúbení a vidieť, že sa s vami cítia príjemne. Existuje niekoľko signálov, podľa ktorých to zaručene odhalíte. Len ich musíte poznať a všímať si ich. Možno ste vedeli, že ľudia, ktorých spája určitá väzba (najmä psychologická), vzájomne odzrkadľujú gestá svojho tela. Váš spoločník si povedzme dá ruku do vrecka a vy tiež…založí si ruky na prsiach a vy tiež…hladká si bradu a vy tiež. Toto by ste mali využiť pri prvom stretnutí a odzrkadľovať gestá vášho spoločníka.

Aj pohodenie hlavou sprevádzané chvíľkovým pohrávaním s vlasmi rukou je indikátorom porozumenia. Ponúkneme vám niekoľko podobných signálov, ktoré si môžete všímať a podľa nich určiť, ako sa s vami ľudia cítia. Či ste na spoločnej vlne, alebo sú to stretnutia z donútenia.
Mimochodom, asi nepoznáte Jacka Schafera. Je to bývalý špeciálny agent FBI, ktorý sa dlho venoval behaviorálnej analýze a verbovaniu špiónov. Dokázal prečítať ľudí, ovplyvňovať ich a ľahko u nich zapínať „spínače sympatií“. Vo svojej knihe Ako si získať ľudí rozobral viacero osvedčených metód a trikov.

 

Ako odhalíte, či sa s vami ľudia cítia príjemne?

Medzi najčastejšie signály priateľstva a príjemných pocitov patrí naklonenie hlavy, časté úsmevy, spomínané zrkadlenie správania, šepkanie, široko otvorené oči, časté prikyvovanie, pohrávanie s vlasmi, oprašovanie a upravovanie partnera, expresívne gestá, dôverné dotyky ap. Tu sú ďalšie signály, ktoré vám pomôžu rozpoznať, či sa ľudia s vami cítia príjemne.

palec horePrekážky

Vhodným spôsobom testovania porozumenia je hľadanie prekážok, ktoré ľudia medzi seba kladú alebo odstraňujú. Ľudia, ktorí sa necítia príjemne v prítomnosti iných osôb, položia prekážky alebo nechajú na mieste tie, ktoré už existujú.
Naproti tomu osoby, ktoré sa s iným človekom v interakcii cítia dobre, udržiavajú medzi sebou otvorený priestor, i keď to znamená odstránenie prekážok, ktoré medzi nimi ešte sú.

 

palec horePrekríženie rúk

Prekážky môžete vytvoriť aj polohou, postojom, gestom.
Prekríženie rúk slúži ako psychologická prekážka na ochranu osoby pred témami, ktoré im spôsobujú psychologický nepokoj. Ak osoba, s ktorou sa rozprávate, si zrazu prekríži ruky, tak buď ste ešte nedosiahli porozumenie, alebo je to signál jeho oslabenia.
Ak sa ľudia cítia nepríjemne s osobou, s ktorou sa rozprávajú, alebo im nevyhovuje diskutovaná téma, majú sklon prekrížiť si ruky na hrudi.

 

palec horeBudovanie prekážok predmetmi

Umiestnenie predmetov, ako sú poháre s nápojmi, vankúše, kabelky a iné veci, medzi vás a inú osobu signalizuje nepohodu a nedostatok porozumenia.
Ak žena nemá dobrý vzťah s osobou, s ktorou sa rozpráva, často použije kabelku na vytvorenie prekážky. Zvyčajne to robí tak, že zdvihne kabelku z podlahy a dá si ju do lona. Je to signál, že ešte nenastalo porozumenie alebo sa vzťah zhoršuje.

cítia sa s vami ľudia príjemne

 

palec horeRozprávanie s vankúšom

„Keď som školil nového agenta, vysvetľoval som mu funkciu prekážok,“ píše vo svojej knihe Jack Schafer. „Dosť pochyboval o účinnosti tejto metódy, až kým nedostal úlohu vypočuť istú svedkyňu. Vypočúvali sme ju v jej dome. Sedela na pohovke a my sme sedeli v kreslách oproti nej. Nový agent požiadal svedkyňu, aby opísala podozrivého. Svedkyňa zaváhala, siahla po vankúši, ktorý ležal na pohovke, a položila si ho do lona. Nový agent mi krátkym pohľadom naznačil, že si všimol neverbálny znak toho, že svedkyni je nepríjemné podozrivého opísať.
Sformuloval empatický výrok: „Pani, zrejme je vám nepríjemné opísať podozrivého.“
Súhlasila: „To áno. Nechcem, aby sa ten chlap vrátil a ublížil mi.“
Agent sformuloval ďalší empatický výrok: „Takže, vy máte obavu, že by sa vám mohol pomstiť.“
„Hej,“ vzdychla. Zmena v neverbálnom prejave svedkyne signalizovala zmenu v jej psychologickej dispozícii. Pozorovanie drobných zmien v neverbálnom prejave často poskytne viac informácií, ako keď osoba hovorí.“

 

palec horeDlhšie zavreté oči

Nervózni ľudia signalizujú svoje znepokojenie dlhším zavretím očí. Ich viečka slúžia ako prekážka, aby nevideli osobu alebo vec, ktorá v nich vyvoláva nervozitu alebo nepokoj. Všimnite si to napríklad keď k niekomu vchádzate do kancelárie, alebo vstúpite k šéfovi 🙂

 

palec horeFrekvencia žmurkania

Keď sú ľudia nervózni a znepokojení, majú sklon zvýšiť frekvenciu žmurkania. Normálna frekvencia väčšiny ľudí je 15 žmurknutí za minútu. Ak sa u ľudí zvyšuje nervozita, frekvencia žmurkania sa zvyšuje alebo znižuje od normálneho základného počtu.

 

palec horePolohovanie hrnčeka

Až 70% informácií medzi ľuďmi sa prenáša pri jedle alebo pití. Ľudia, ktorí spolu jedia alebo pijú, sú náchylní sa zhovárať. Pozorovanie toho, kde si osoba umiestni hrnček, môže signalizovať, či nastalo porozumenie.
Ak osoba oproti vám umiestni hrnček medzi vás, vytvára tým prekážku, čo naznačuje, že ešte porozumenie nenastalo.
Ak ho táto osoba umiestni nabok, necháva medzi vami otvorený priestor, čo signalizuje vytvorenie vzťahu porozumenia. Nasledujúce fotografie zobrazujú pár, pri ktorom sa vyvíja dobré porozumenie.

reč telaPrečítajte si tiež
Ako napraviť časté chyby v reči tela?

 

palec horePostoje

Vhodným spôsobom testovania vzájomného porozumenia je všímať si postoj pri interakcii. Osobitnú výpovednú hodnotu majú dva druhy správania.

1. Nakláňanie dopredu

Ľudia sa nakláňajú smerom k osobám alebo veciam, ktoré sa im páčia, a vzďaľujú sa od tých, čo sa im nepáčia. Ľudia s dobrým vzájomným vzťahom sa nakláňajú jeden k druhému.

2. Otvorený postoj

Ľudia so vzájomným dobrým vzťahom zaujímajú postoj s otvoreným telom. Tento postoj signalizuje príťažlivosť a otvorenosť na komunikáciu.
Pozostáva z rôznych gest vrátane neprekrížených nôh a rúk, vysokej frekvencie pohybov rúk počas reči, ukazovania dlaní smerom nahor, mierneho naklonenia dopredu a prejavov priateľských signálov.

3. Uzavretý postoj

Patria sem gestá ako pevne prekrížené ruky, nízka frekvencia pohybov rúk a nedostatok priateľských signálov.
Ak sa osoba, s ktorou sa rozprávate, na vás pozerá, ale jej trup a chodidlá sú obrátené iným smerom, nie je úplne rozhovorom zaujatá.
Chodidlá obrátené iným smerom sú signálom snahy odísť.
Medzi ďalšie signály nezáujmu patrí nakláňanie tela alebo hlavy dozadu, opieranie hlavy rukami alebo negatívne správanie ako čistenie nechtov alebo špáranie sa v zuboch.


Zdielať

About Author

Komentáre sú uzavreté.