Čo treba robiť, keď máte pozitívny test na COVID-19? Kam ísť a ako sa zachovať?

Pinterest LinkedIn Tumblr +

Je čoraz viac ľudí, ktorí majú pozitívny test na COVID-19, no mnohí nevedia, ako majú vlastne postupovať. Komu zavolať? Treba to niekde nahlásiť? Ísť domov do domácej karantény? A kto vlastne patrí k úzkym kontaktom, ktoré treba kontaktovať?
Možno máte v tom trošku zmätok, pretože stále prichádzajú nové informácie a pokyny. Tu sú hlavné zásady a kroky, ako postupovať.

 

Pozitívny test na COVID-19

Pozitívny výsledok testu (PCR aj antigénových testov) sa zaznamenáva do systému, kde ho uvidia epidemiológovia z daného regiónu a následne vás oslovia. Tí vedú epidemiologické vyšetrovanie a dohľadávanie vašich kontaktov.
Spíšte si zoznam stretnutí a osôb, s ktorými ste boli v kontakte za uplynulé dva týždne. Epidemiológom poviete:

  • s kým ste sa stretli
  • kedy a kde ste s nimi boli
  • ako dlho
  • aký druh kontaktu to bol, či úzky alebo bežný.

Ľudí, ktorí sa mohli nakaziť, odborníci kontaktujú a nariadia im izoláciu. Inkubačný čas je 14 dní, no kontakty sa dohľadávajú v priemere 2 až 3 dni pred začatím klinických príznakov. Odvtedy totiž infikovaný vylučuje vírus.

ktoré rúško je účinnéPrečítajte si tiež
Ktoré rúško je účinné a ochráni ma?

 

Prečo je taký dôležitý čas?

Z jednoduchého dôvodu – čím skôr sa ľudia vo vašom okolí dozvedia, že boli v kontakte s pozitívne testovanou osobou, tým rýchlejšie vedia zareagovať. A to začať izoláciu, prihlásiť sa na testovanie a vyhýbať sa situáciám, ktoré zvyšujú riziko šírenia nákazy ďalších ľudí.
Minimálne tie najužšie kontakty upozornite na pozitívny výsledok vášho testu. Pomáhate tak znižovať riziko, že sa od nich nakazia ďalší.

Kto je úzky kontakt?

  • osoby, s ktorými ste strávili dlhší čas v jednej domácnosti, na pracovisku, v zasadačke a podobne,
  • osoba, s ktorou ste boli tvárou v tvár (na vzdialenosť menšiu než meter), v blízkosti ktorej ste kašlali a kýchali, alebo s ktorou ste mali fyzický kontakt kože na kožu,
  • osoby, s ktorými ste strávili viac než 15 minút vo vzdialenosti do 2 metrov,
  • osoby, ktoré s vami cestovali v aute, alebo sedeli vo vzdialenosti do 2 sedadiel v inom dopravnom prostriedku.

Osoba v úzkom kontakte s pozitívnym na COVID-19 sa môže sama prihlásiť na testovanie alebo počkať, kým ho kontaktujú odborníci a prihlásia na testovanie.
Ak máte podozrenie na ochorenie koronavírusom a chcete požiadať o vyšetrenie, urobte tak na stránke korona.gov.sk – konkrétne treba vyplniť tento formulár Požiadať o vyšetrenie na COVID-19.

domáca karanténa pozitívny test na COVID-19

Mám to oznámiť svojmu lekárovi?

Aj keď máte bezpríznakový priebeh infekcie a nepotrebujete vystaviť PN-ku, informujte o pozitívnom výsledku testu aj svojho všeobecného lekára. Oplatí sa to nielen pre prípad možných zdravotných komplikácií, ktoré súvisia s infekciou, ale aj z praktických dôvodov. Napríklad ak by ste potrebovali vystaviť potvrdenie o prekonaní ochorenia COVID-19.

 

Ako má vyzerať domáca karanténa?

Jej minimálna dĺžka musí byť 10 dní odo dňa odberu pozitívnej vzorky.  Ďalší test už nie je potrebný.  Úrad verejného zdravotníctva pripravil dokument, v ktorom zhrnul pravidlá domácej karantény, kde presne sa možno pohybovať, ako dezinfikovať domácnosť, či ako spolunažívať s ďalšími členmi rodiny.

ako posilniť imunitu poradí nutričná odborníčkaPrečítajte si tiež
Ako posilniť imunitu v čase koronavírusu – rady výživárky.

Zdroj: Úrad verejného zdravotníctva SR, korona.gov.sk


Zdielať

About Author

Komentáre sú uzavreté.